Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի, Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների մամլո հաղորդագրությունը
Հայաստանի Հանրապետությունը և Թուրքիայի Հանրապետությունը համաձայնեցին սկսել ներքին քաղաքական խորհրդակցություններ՝ շվեյցարական միջնորդությամբ իրականացվող բանակցությունների ընթացքում նախաստորագրված հետևյալ երկու արձանագրությունների շուրջ. «Արձանագրություն երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերույունների հաստատման մասին» և «Արձանագրություն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին»:
Հիշյալ երկու Արձանագրությունները սահմանում են խելամիտ ժամկետում երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման շրջանակ: Ներքին քաղաքական խորհրդակցությունները կավարտվեն վեց շաբաթվա ընթացքում, որից հետո երկու Արձանագրությունները կստորագրվեն և կներկայացվեն համապատասխան խորհրդարաններին՝ վավերացման համար: Երկու կողմերը կգործադրեն իրենց առավելագույն ջանքերը վավերացման արագ առաջընթացի համար՝ համաձայն իրենց սահմանադրական օրենսդրական գործընթացների:
Երկկողմ հարաբերությունների կարգավորումը կնպաստի տարածքային խաղաղությանն ու կայունությանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը և Թուրքիայի Հանրապետությունը հանձն են առնում շարունակել համատեղ ջանքերը Շվեյցարիայի օժանդակությամբ:

Пресс-сообщение Федерального департамента иностранных дел Швейцарии, министерств иностранных дел Республики Армения и Турецкой Республики
Республика Армения и Турецкая Республика согласились начать внутриполитические консультации вокруг следующих протоколов, предварительно подписанных в ходе переговоров путем швейцарского посредничества, - «Протокола  об установлении дипломатических отношений   между двумя странами» и «Протокола о развитии двусторонних отношений».
Упомянутые Протоколы устанавливают рамки разумных сроков урегулирования двусторонних отношений. Внутриполитические консультации завершатся в течение шести недель, после чего два Протокола будут подписаны и представлены на ратификацию соответствующих парламентов. Две стороны приложат свои максимальные усилия для быстрого прогресса, согласно своим конституционным законодательным процессам.
Урегулирование двусторонних отношений будет содействовать региональному миру и стабильности.
Республика Армения и Турецкая Республика берут на себя обязательство продолжить совместные усилия при содействии Швейцарии.