Ս.թ. օգոստոսի 29-ին Հայ ազգային կոնգրեսը նամակ է ստացել մարտի 1-ի դեպքերի ուսումնասիրման խորհրդարանական ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանից, որում խնդրվում է ներկայացուցիչ նշանակել՝ Փաստահավաք խմբի երկու անդամների կողմից կազմված վերջի զեկույցի քննարկմանը մասնակցեու համար:
Ի պատասխան՝ Հայ ազգային կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակը հայտարարում է.
- հարցի առթիվ ինչ տեղեկություններ որ հայթայթել է, ներկայացրել է պատկան մարմնին՝ Փաստահավաք խմբին՝ այդ տեղեկությունների ստուգությունը ճշտելու ակնկալիքով:
- մենք ի սկզբանե չենք ճանաչել խորհրդարանական հանձնաժողովի իրավասությունը, բացի այդ՝ լրացուցիչ տեղեկություններ չունենալով, Կոնգրեսն անհարկի է համարում իր ներկայացուցչի ներկայությունը խորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքներին: Այդ տեղեկությունների հավաստիությունը ճշտելը հանձնաժողովի պարտականությունն է:
Հայ ազգային կոնգրեսի կարծիքով մարտի 1-ի իրադարձությունների անկողմնակալ գնահատման միակ ձևը Փաստահավաք խմբի վերականգնումն է՝ միջազգային փորձագետների ընդգրկմամբ:
Հայ ազգային կոնգրեսի հայտարարությունը

29 августа с. г. Армянский национальный конгресс получил письмо от председателя временной парламентской комиссии по изучению событий 1-го марта Самвела Никояна, с просьбой назначить представителя для участия в обсуждении последнего доклада, составленного двумя членами Группы по сбору фактов.
В ответ, Центральный офис Армянского национального конгресса заявляет:
-по поводу вопроса, какие сведения были добыты и представлены соответствующему органу - группе по сбору фактов с надеждой на выявление точности этих сведений.
- мы изначально не признавали правомочие парламентской комиссии, кроме того, не имея дополнительных сведений, Конгресс считает не к месту присутствие своего представителя в работах парламентской комиссии. Выяснение достоверности этих сведений является обязанностью комиссии.
По мнению Армянского национального конгресса, единственный способ беспристрастной оценки событий 1-го марта - восстановление группы по сбору фактов, с вовлечением международных экспертов.
Заявление Армянского национального конгресса