«Ժառանգության» և ՀՅԴ–ի ժամացույցները չեն համընկնում
-Ձգձգումները ես կկապեմ Դաշնակցության հետ,- «Դե ֆակտո» ակումբում ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը՝ խոսելով ընդդիմադիր ուժերի համագործակցության հեռանկարի մասին։
-Եթե հիշում եք, Արտաշես Շահբազյանն ասաց, որ Դաշնակցությունը դեռ խնդիր ունի գտնել իր տեղը և ուղղությունը,- նշել է Լ. Ալավերդյանը՝ հավելելով, որ որևէ գաղափարի շուրջ միավորումը դեռ իրեն սպասել կտա.
-Արտաշես Շահբազյանի խոսքերն էին, որ «Ժառանգությունը» մի քիչ շտապել է։ Այսինքն, ստացվում է, որ մեր ժամացույցները նույն ժամի վրա չեն դրված։ Ես չեմ կարծում, որ «Ժառանգությունը» շտապում է, ես չեմ կարծում, որ Դաշնակցությունը հետ է մնում։ Այսինքն, մենք տեսնում ենք, որ մենք անգամ ժամային տարբեր գոտիներում ենք գտնվում։
Սակայն, Լ. Ալավերդյանի խոսքերով, ոչ միայն կուսակցությունները պետք է համապատասխանեցնեն իրենց ժամանակը, այլ նաև հասարակությունը պետք է կողմնորոշվի։ Իսկ սա մեկ աշուն չէ, որ կպահանջի, քանի որ Հայաստանի հասարակությունը դեռ մոլորության մեջ է և ավելի քան ամորֆ է և չկողմնորոշված։
Այսպիսով, «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղարն առաջիկա աշնանը քաղաքական դաշտում որևէ թեժություն չի կանխատեսում, քանի որ «շարքերի վերադասավորումների և քաղաքական կոալիցիայի տատանումները ևս ցույց են տալիս, որ ոչ նրանք են միասնական, ոչ էլ, թեկուզ մինիմալ ֆորմատի մեջ, միասնության դեռ պատրաստ չի և ընդդիմությունը»։
ՀԱԿ-ի և «Ժառանգության» տարբերությունն էլ, ըստ Լ. Ալավերդյանի, այն է, որ ՀԱԿ-ը խոսում է իշխանափոխության, իսկ «Ժառանգությունը»՝ իշխանական համակարգի փոփոխման անհրժեշտության մասին.
-Մեկ խնդիր կա, որտեղ ՀԱԿ-ի հետ մենք կանգնած ենք նույն հարթության վրա՝ մարտի 1-ի դեպքերի վերհանումն է,- ավելացրել է Լ. Ալավերդյանը։

«Затягивание я бы связывала с Дашнакцутюн», - сказала в клубе «Де-факто» секретарь фракции «Наследие» НС Лариса Алавердян, говоря о перспективе сотрудничества оппозиционных сил.
«Если помните, Артюша Шахбазян сказал, что у Дашнакцутюн пока есть проблема найти свое место и направление», - отметила она, добавив, что объединение вокруг какой-либо идеи еще заставит себя ждать..
«Слова Артюши Шахбазян, что «Наследие» немого поспешило. То есть, получается, что «что наши часы не сверены по одному времени». Я не считаю, что «Наследие» спешит, я не считаю, что Дашнакцутюн отстает. То есть, мы видим, что мы даже находимся в разных временных поясах», - пояснила депутат.
Однако, по словам Л.Алавердян, не только партии должны сопоставить свое время, а также общество должно определиться. А это потребует не одну осень, поскольку общество Армении пока находится в заблуждении и более чем аморфно и несоориентировано.
Таким образом, секретарь «Наследия»в ближайшую осень не прогнозирует какой-либо «жаркости» на политическом поле, поскольку «перестановки рядов и колебания политической коалиции также показывают, что не едины ни они, ни хотя бы находящаяся в минимальном формате оппозиция не готова к объединению».
Разница АНК и «Наследия», по словам Л.Алавердян, та, что АНК говорит о смене власти, а «Наследие» о необходимости смены системы власти.
«Есть одна задача, где мы с АНК стоим на одной плоскости - раскрытие событий 1 марта», - добавила депутат.
Часы «Наследия» и АРФД не совпадают