Սեպտեմբերի 2–ին Լեռնային Ղարաբաղում նշվելու է հանրապետության հռչակման 18–ամյակը
-Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության հռչակումը դարձավ տրամաբանական ավարտը, իսկ մյուս կողմից՝ սկիզբը բոլոր այն իրավական քայլերի, որոնք արվել են մեր հանրապետության ինքնիշխան գոյատևման ուղղությամբ,- այդ մասին Ստեփանակերտում հայտնել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը՝ հավելելով,- կցանկանայի նշել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակագրում նշված էին ապագա անկախ պետության չափանիշները։ Ինձ թվում է, որ անկախ գոյատևման 18 տարիների ընթացքում մեզ հաջողվել է ինչպես իրավական, այնպես էլ պետականաշինության մեջ ամրապնդել ինքնիշխան պետությանը բնորոշ բոլոր դրույթները։
Սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղում նշելու են անկախության հռչակման 18-ամյակը։ Նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ։

2 сентября в НКР отметят 18-летие провозглашения Республики
«Провозглашение Нагорно-Карабахской Республики стало логическим завершением, а с другой стороны - началом всех последующих правовых шагов, которые были сделаны в направлении суверенного существования нашей республики», - об этом заявил председатель Национального Собрания Нагорно-карабахской Республики Ашот Гулян и добавил: «хотел бы отметить тот факт, что в декларации о провозглашении НКР сразу были обозначены параметры будущего независимого государства. И мне кажется, что за 18 лет независимого существования нам удалось как в правовом отношении, так и в государственном строительстве закрепить все те атрибуты, которые присущи суверенному государству».
Напомним, что 2 сентября в НКР отмечают 18-летие провозглашения Республики. Предусмотрен ряд праздничных мероприятий.