Շառլ Ազնավուրը պատրաստ է դեմ գնալ Սարկոզիին
Համաշխարհային ճանաչում վայելող հայ շանսոնիե Շառլ Ազնավուրը պատրաստ է դեմ գնալ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիին, եթե վերջինս չկատարի հայ համայնքին տված իր նախընտրական խոստումը։  «Հիմա ես շատ մտահոգված եմ հայկական հարցով։ Նախագահ Սարկոզին որոշակի իմաստով հրաժարվել է ընտրությունների ժամանակ տրված խոստումից»,-ասել է շանսոնիեն «Le Dauphiné Libéré» հրատարակությանը տված հարցազրույցում։
Խոսելով Սարկոզիի մասին՝ Ազնավուրը նշել է, թե Ֆրանսիայի նախագահը սխալ քաղաքականություն է վարում, քանի որ այդ երկրի հայ համայնքն ավելի մեծ է, քան թրքականը։ «Հայ ժողովուրդը պատասխանատու է և խիզախ։ Նա իր արյունն է տվել հայրենիքի համար։ Սա առաջին դեպքն է, որ ես այսպես եմ ասում, բայց եթե նախագահը չփոխի իր տեսակետը, ես մեր ձայները կօգտագործեմ, երբ ժամանակը գա»,- ընդգծել է Շառլը։
Ըստ նրա՝ Ֆրանսիայի հայ համայնքն առնվազն 400-500 հազ. մարդուց է բաղկաված, և իրեն կաջակցի հայկական ծագում ունեցող յուրաքանչյուր քաղաքացի։ «Եթե այսպես շարունակվի, ես ինձ լիովին կնվիրեմ այդ գործին։ Ես քաղաքական գործիչ չեմ, սակայն քաղաքական նշանակալի ուժ ունեմ։ Ես գիտեմ, որ նման բան ասելով՝ կյանքս եմ վտանգում։ Բայց իմ տարիքում, վերջիվերջո, ի՞նչ է նշանակում կյանքը վտանգել»,-նկատել է նա։
Հիշեցնենք, որ 2007թ. նախագահի թեկնածու Նիկոլյա Սարկոզին խոստացել է աջակցել հայերի ցեղասպանությունը հերքողներին դատապարտող օրենքի ընդունմանը։ Սակայն «Wikileaks»-ի վերջին հրապարակումների համաձայն՝ նախագահ Սարկոզին Թուրքիային խոստացել  է, որ հայերի ցեղասպանությունը հերքողներին դատապարտող օրենքը Սենատում չի անցնի, ինչը և Ազնավուրի զայրույթն է հարուցրել։

Шарль Азнавур готов идти против Саркози
Всемирно известный шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур готов идти против президента Франции Николя Саркози, если тот не выполнит свое предвыборное обещание, данное армянской общине, передает «Регнум». «Сейчас, я очень обеспокоен армянским вопросом. Президент Саркози в определенном смысле отказался от своего обещания во время выборов», - заявил шансонье в интервью изданию «Le Dauphiné Libéré».
Говоря о Саркози, Азнавур заметил, что глава Франции ведет неправильную политику, поскольку армянская община Франции более многочисленна, чем турецкая. «Армянский народ ответственен и смел. Он отдал свою кровь за свою страну. Это первый раз, когда я говорю так, но если президент не изменит свою позицию, я буду использовать свои голоса, когда придет время», - подчеркнул Шарль Азнавур.
По его словам, армянская община во Франции составляет, по меньшей мере, 400-500 тысяч человек и каждый гражданин Франции армянского происхождения поддержит его. «Если так будет продолжаться, я полностью посвящу себя этому делу. Я не политик, но я обладаю существенной политической мощью. Я знаю, что рискую своей жизнью, говоря это. Но в моем-то возрасте, в конце концов, что означает рисковать своей жизнью?!», - заявил шансонье.
Отметим, что в 2007 году кандидат в президенты Николя Саркози пообещал содействовать проведению закона, запрещающего отрицание Геноцида армян. Согласно последним сенсационным публикациям Wikileaks, президент Саркози пообещал Турции, что французский закон, запрещающий отрицание Геноцида армян, не пройдет в Сенате, что и вызвало гнев Азнавура.