Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը նամակ-դիմում է ներկայացրել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որով առաջարկում է Մադրիդյան սկզբունքների փոխարեն կիրառել ՀԴԿ-ի առաջարկած «Երևանյան սկզբունքները»։
-Ոմանց զարմանալի կթվա, երբ կողմերը կարծես փորձում են գտնել փոխզիջումային տարբերակ. մենք անհրաժեշտ ենք համարում պատմությանը հանձնել, թվում է, թե, հերթական համաձայնեցված փաստաթուղթը և նոր էջ բացել բանակցային գործընթացում,-հրավիրված ասուլիսում ասել է ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանը, ապա ներկայացրել իրենց առաջարկած հայեցակարգային նոր մոտեցումները։
Այդ գործընթացները հետևյալն են՝
Հակամարտող կողմերի միջև հաշտության մասին համաձայնագրի ստորագրում, որը գործում է մինչև բուն բանակցությունների ավարտը և հիմք է հանդիսանում միմյանց նկատմամբ թշնամանք սերմանող քարոզչությունից հրաժարվելու համար։
Հատուկ մշակված ծրագրով միջոցառումների իրականացում կողմերի լայն հասարակության միջև վստահության և փոխըմբռնման մթնոլորտի ձևավորման համար։
Տնտեսական (թող որ առաջին փուլում՝ միջնորդավորված) համագործակցության ծրագրերի իրականացում, ինչի շնորհիվ ԼՂՀ-ի մասնակցությունը տարածաշրջանային բնույթի նախագծերում նախադրյալներ կստեղծի Ադրբեջանի հետ ուղղակի շփումներ ունենալու համար։
«Երևանյան սկզբունքներ»՝ Մադրիդյանի փոխարեն

Демократическая партия Армении (ДПА) представила письмо-обращение к президенту РА, Сержу Саргсяну, в котором предлагает вместо Мадридских принципов применить предложенные ДПА «Ереванские принципы».
«Некоторым покажется удивительным, что когда стороны будто пытаются найти компромиссный вариант, мы считаем необходимым сделать достоянием истории очередной якобы согласованный документ и открыть новую страницу в переговорном процессе», - сказал председатель ДПА Арам Саркисян на пресс-конференции, а затем представил предлагаемые им концептуально новые подходы:
Это следующие принципы:
Подписание сторонами конфликта соглашения о примирении, которое будет действительным до конца переговорного процесса и будет служить основой для отказа сторон от пропаганды, сеющей враждебность по отношению друг к другу.
Осуществление специальных программ с целью создания атмосферы доверия и взаимопонимания между обществами двух стран.
Реализация программ экономического сотрудничества (на первом этапе, хотя бы, опосредованного), благодаря чему НКР сможет быть вовлеченной в региональные проекты, что и создаст условия для непосредственных контактов между НКР и Азербайджаном.
«Ереванские принципы» вместо Мадридских