Բեռնար Ֆասիե. «Անհրաժեշտ է լուրջ պատրաստվել Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովին»
Բաքվի օդանավակայանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասիեն հայտարարել է, թե ԵԱՀԿ պետությունների ղեկավարների հանդիպումը շատ կարևոր է, և այդ պատճառով պետք է դրան շատ լուրջ նախապատրաստվել։
Ֆասիեն հիշեցրել է, որ միջնորդները եկել են Մոսկվայից, որտեղ հանդիպել են Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
-Այսօր մենք  կհանդիպենք Ադրբեջանի նախագահի հետ, իսկ վաղը կմեկնենք Երևան։ Եթե հիշում եք, անցած տարի Աթենքում միջնորդ պետությունների ղեկավարները ստորագրել են շատ բովադակալից հայտարարություն։ Այս տարի էլ ԵԱՀԿ անդամ պետությունների գագաթնաժողովն է։ Այս հանդիպումը շատ կարևոր է, այդ պատճառով պետք է լրջորեն պատրաստվել,-հայտարարել է նա։

Бернар Фасье: «Необходимо серьезно подготовиться к саммиту ОБСЕ в Астане»
Встреча глав государств ОБСЕ в Астане очень важна, поэтому к ней необходимо серьезно подготовиться. Как сообщает азербайджанские СМИ, об этом заявил сегодня в Баку французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Бернар Фасье.
Фасье напомнил, что посредники приехали из Москвы, где вчера провели встречу с главой МИД России Сергеем Лавровым.
«Сегодня мы встретимся с президентом Азербайджана, а завтра отбудем в Ереван. Если помните, в прошлом году в Афинах главы государств-посредников подписали очень содержательное заявление. В этом же году пройдет саммит глав государств-членов ОБСЕ. Эта встреча очень важная, поэтому надо серьезно подготовиться к ней», - заявил французский сопредседатель.