Ադրբեջանի, Կիպրոսի և Սերբիայի այլատյացության մակարդակի վերաբերյալ զեկույց կհրապարակվի
2011թ-ի հունիսին ռասիզմի ու անհանդուրժողականության դեմ պայքարող Եվրակոմիտեն (ECRI) կհրապարակի իր զեկույցները Ադրբեջանի Կիպրոսի ու Սերբիայի վերաբերյալ։
Ինչպես հայտնում է Եվրախորհրդի պաշտոնական կայքը՝ Կոմիտեն բաղկացած է անդամներից, ովքեր նշանակվում են կառավարությունների կողմից: ECRI-ի անդամները գործում են անկախ։
Ռասիզմի ու անհանդուրժողականության դեմ պայքարող Եվրակոմիտեն ստեղծվել է Եվրախորհրդի կառավարությունների ու երկրների ղեկավարների առաջին հանդիպման ընթացքում ընդունված որոշման ժամանակ 1993թ-ին: Հետագայում այն քաղաքական աջակցություն է ստացել բարձր մակարդակով կայացած երկրորդ հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Ստրասբուրգում 1997թ.-ին։ 2002թ. հունիսի 13-ին Եվրախորհրդի Նախարարների Կոմիտեն ընդունեց Կոմիտեի նոր կանոնադրությունը, որտեղ համաեվրոպական մակարդակով ամրագրվեց նրա հատուկ նշանակությունը որպես անկախ մարմին, որի հիմնական նպատակը ռասիզմի ու ռասայական խտրականության դեմ պայքարի շրջանակներում մարդու իրավունքների պաշտպանության դիտարկումներ անցկացնելու անհրաժեշտությունն է։

Будет опубликован доклад об уровне ксенофобии в Азербайджане, на Кипре и в Сербии
В июне 2011 года Европейская комиссия против расизма и нетерпимости (ЕКРН) опубликует свои доклады по Азербайджану, Кипру и Сербии. Об этом сообщается на официальном сайте Совета Европы.
Европейская комиссия против расизма и нетерпимости (ЕКРН) была создана по решению первой Встречи глав государств и правительств Совета Европы в Вене (Австрия) в 1993 году и получила дальнейшую политическую поддержку на второй Встрече на высшем уровне, проведенной в Страсбурге (Франция) в 1997 году. Комиссия состоит из членов, назначаемых правительствами из лиц, которые обладают необходимым моральным авторитетом, компетенцией и знаниями в сфере деятельности Комиссии. Члены ЕКРН действуют независимо и в личном качестве.