Հ. Խառատյան. «Այս պահին մենք տխուր հեռանկարների իրական հնարավորություն ունենք, ինչն ավելին է, քան սահմանի բացման դեպքում Հայաստանի տնտեսական ակնկալիքները»
-Ես սահմանի բացման հետ կապված այլ խնդիրներ եմ տեսնում,- «7օր»-ին ասել է ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը՝ չհամաձայնելով մի շարք մասնագետների այն կարծիքի հետ, որ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացմանը հայ և թուրք հասարակությունները պատրաստ չեն։ Ազգագրագետն այս պահին դեմ է, որովհետև, օրինակ, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների բռնկման դեպքում Թուրքիայի բացած ճանապարհով 50-60 հազ փախստական կարող է ներգաղթել Հայաստան, և այդ ժամանակ մեր երկրում «լյումպենացված կոռումպացվածությունը, անբարոյականությունն ու բարոյազրկումն» է՛լ ավելի կաճեն։
Հ. Խառատյանը նաև համամիտ չէ, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը Հայաստանի համար տնտեսապես շահավետ է.
-Նախ վստահ չեմ, որ դա՛ է բերելու մեր երկրի տնտեսական աճին։ Եվ հետո, ելնելով Թուրքիայի ընդհանուր քաղաքական ոճից և իր քաղաքական հեռանկարները հենց այսօր ծրագրավորելու սովորական գործելաոճից, ես տագնապ ունեմ, որ սահմանը բացվելու  դեպքում այդ ճանապարհը կարող է օգտագործվել թե՛ հայերի, թե՛ քրդերի դեմ։ Ի՞նչ մի դժվար բան է մի քանի քրդական հարձակումներ կազմակերպել հայկական բեռների վրա, և «խեղճ» Թուրքիան հարայհրոց դնի աշխարհում, որ տեսե՛ք՝ երկու կողմից էլ ես այսպես տառապում եմ՝ մի կողմից քրդերն են ինձ այս օրը հասցնում, մյուս կողմից ես հայի հետ ուզում եմ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատել, բայց տեսե՛ք՝ իմ վիճակն անընդհատ ինչ է։ Եվ հիմա ամբողջ աշխարհը վազելու է, որ օգնի «խեղճ» Թուրքիային,- նշել է Հ. Խառատյանը՝ ավելացնելով, որ այս պահին մենք տխուր հեռանկարների իրական հնարավորություն ունենք, ինչն ավելին է, քան սահմանի բացման դեպքում Հայաստանի տնտեսական ակնկալիքները։

Г.Харатян: «На этот момент мы имеем реальные возможности грустных перспектив, что больше того, чем экономические перспективы Армении в случае открытия границы»
«В связи с открытием границы я вижу иные проблемы», - сказала «r» этнограф Грануш Харатян, не соглашаясь с мнением ряда специалистов о том, что армянские и турецкие общества не готовы к открытию границы Армения-Турция. Этнограф на этот момент против открытия границы, поскольку, например, в случае возгорания военных действий на южно-кавказском регионе по открытой Турцией дороге 50-60 тысяч армянских беженцев могут иммигрировать в Армению и в это время в нашей стране еще более возрастут «люмпенизированная коррумпированность, аморальность и деморализация».
Г.Харатян не согласна с мнением, что открытие армяно-турецкой границы для Армении будет экономически выгодным.
«Во-первых, я не уверена, что это приведет к экономическому росту. И потом, исходя из общего политического стиля Турции и манеры программировать свои политические перспективы, у меня есть озабоченность,  что в случае открытия границы эта дорога может использоваться против армян и курдов. В чем трудность организовать несколько курдских нападений на армянские грузы и «бедная» Турция поднимет вой на весь мир, что, смотрите, с обеих сторон я страдаю - с одной стороны меня доводят курды, с другой стороны я хочу установить добрососедские отношения с армянами, однако смотрите каково постоянно мое положение. И сейчас весь мир побежит, чтобы помочь «бедной» Турции», - отметила Г.Харатян. «На этот момент мы имеем реальные возможности грустных перспектив, что больше того, чем экономические перспективы Армении в случае открытия границы», - добавила она.