Հարցազրույց «Facebook» սոցիալական ցանցում վերջերս ստեղծված «Stop changes in maternity leave law» (Ո՛չ հղիության նպաստի նվազեցմանը) խմբի ակտիվիստ Դիանա Հովհաննիսյանի հետ
-Ձեր խումբն արդեն 1563 անդամ ունի, նախօրեին էլ ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ դուք ցույց էիք իրականացնում՝ ըննդեմ «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» օրենքի, որը Սերժ Սարգսյանն արդեն ստորագրել է։ Ըստ ձեզ՝ այդ օրենքն ի՞նչ նպատակով է ընդունվել։
-Ճիշտն ասած, մինչև վերջին պահը չէինք հավատում, որ օրենքը կընդունվի, բայց փաստորեն նախագահը ստորագրեց։ Ինչո՞ւ է ընդունվել։ Միակ պատճառը, որ տարբեր կայքերից գտել ենք, խարդախությունների կանխումն է։ Այն խարդախությունների, երբ որ ինչ-որ մեկն իր բարեկամին հղիության վերջին ամիսներին աշխատանքի է ընդունում և հետո ստանալով հղիության նպաստը՝ ինչ-որ կերպ կիսում է կամ օգտագործում այլ նպատակներով։ Անշո՛ւշտ, այդպիսի խարդախություններ կարող են լինել, անշո՛ւշտ, դրանք Հայաստանում կան, բայց մյուս կողմից մայրերն են, մասնագետներն են, ովքեր աշխատում են, և աշխատող մասնագետ մայրերի հաշվին այդ խարդախությունների գումարը բյուջեից դուրս չտալը մեզ համար տարօրինակ է։ Եվ արդյոք այդ գումարը արժե՞, որպեսզի այդպիսի օրենքներ ընդունվեն։ Ու հետո, տարբեր շատ այլ ձևեր կան խարդախությունները կանխելու, ընդհուպ մինչև ինչ-որ պատիժներ, այլ ոչ թե այդպիսի օրենքներ ընդունելը։ Նշեմ, որ ես քաղաքականության հետ ընդհանրապես առնչություն չունեմ, ոչ էլ սոցիալական ցանցում մեր ստեղծած խումբը քաղաքականության կամ որևէ ՀԿ-ի հետ կապ ունի։ Պարզապես մեզ թվում է, որ հնարավոր է՝ սա ստվերային գումարներ հետ բերելու, բյուջեից ավելորդ գումարներ դուրս չթողնելու փորձ է, բայց սա նաև շատ տարօրինակ քայլ է և շատ անմտածված։
-Երեկ ձեր ցույցի ժամանակ պաստառների վրա նաև գրված էր՝ մի՛ լցրեք բյուջեն մայրերի հաշվին։
-Անշո՛ւշտ, որովհետև ի՞նչ է նշանակում այդ գումարները չտալը։ Նշանակում է, որ այդ գումարները բյուջեից դուրս չեն գալիս։ Օրինակ, եթե մեկը ստանում է մոտ 260 000 աշխատավարձ, նախորդ օրենքով ստանալու էր 140 օրվա աշխատավարձ։ Իսկ հիմա կստանա ընդամենը մոտ  162 500։ Այսինքն, ընդհանուր առմամբ  մոտ 450 000 պակաս կստանա։ Նշանակում է, որ բյուջեն լցվում է այս մայրիկի հաշվին։
-Ինչպե՞ս եք գնահատում այս օրենքի ընդունումը հատկապես այն համատեքստում, որ կառավարությունը հայտարարում է, թե սոցիալական ուղղվածության քաղաքականություն է վարում։
-Շատ զարմանալի է ինձ համար։ Օրինակ, ես հիմա հղիության 8-րդ ամսում եմ, փառք Աստծո, նախկին օրենքի համաձայն ես արդեն հասցրել եմ ստանալ այդ գումարը, բայց բազում խելացի երիտասարդ ընտանիքներ կան, ովքեր աշխատում են և ծրագրում են բալիկ ունենալ իրենց ուժերով՝ առանց որևէ այլ օգնության։ Փաստ է, որ եթե այդ գումարները չլինեն, այդ բալիկները չեն ծնվի մոտակա մի քանի տարում, քանի որ ծնողներն ուրիշ սոցիալական խնդիրներ ունեն լուծելու։ Նաև գաղտնիք չէ, որ Հայաստանում բալիկների համար շատ ապրանքներ՝ սկսած մանկասայլակներից, վերջացրած մահճակալներով, շատ ավելի թանկ են, քանի որ մեր երկիր ապրանք ներկրելը մաքսազերծման պատճառով դժվարությունների հետ է կապված, և նույն մակնիշի ապրանքը Հայաստանում ավելի թանկ արժե, քան արտասահմանում։ Առանց այդ գումարների շատ դժվար է որակյալ պայմաններում երեխա ունենալ։ Փաստ է նաև, որ մտավոր այդ խավը ավելի է մտածում, ծանրութեթև անում՝ ինչպե՞ս երեխա ունենա, ինչպե՞ս նրան պահի, մեծացնի և այլն։ Նշեմ նաև, որ շատ համեստ հաշվարկներով՝ հիմա երեխա պահելու համար միջին գումարը մոտ 80 000 դրամ է պահանջելու քո տան բյուջեից։ Դա արդեն մեծ գումար է, իսկ այս օրենքը մեզ թույլ է տալիս տանը մնալ ընդամենը 2 ամիս։ Այսինքն, կա՛մ մնում ես տատիկ-պապիկների օգնության հաշվին, կա՛մ էլ դայակ պետք է վարձես, ինչն էլի գումար է պահանջելու։ Այնպիսի տպավորություն է, որ խորհրդարանում ինչ-որ մեկն առաջարկել է, ԱԺ-ն էլ ընդունել է՝ առանց մտածելու, որ ունքը սարքելու փոխարեն ա՛չքն են հանել։
-Ձեր հետագա պայքարն ինչպիսի՞ն է լինելու, ի՞նչ եք պահանջելու ՀՀ նախագահից։
-Մենք հույս ունենք, որ մեր ձայնը կհասնի նախագահին։ Նախահագը կարող է հետ կանչել իր ստորագրությունը։ Իսկ մյուս ձևը Սահմանադրական դատարան դիմելն է և մյուս ատյաններ՝ ընդհուպ մինչև եվրոպական։

Интервью с активисткой недавно созданной в «Facebook» группы «Stop changes in maternity leave law» (Нет изменениям в законе о пособиях по беременности!) Дианой Ованнисян
-К вашей группе уже присоединилось 1563 человека, а накануне вы провели демонстрацию у резиденции президента РА против закона «О пособиях по временной неработоспособности», который уже подписан Сержем Саргсяном. На Ваш взгляд, с какой целью был принят этот закон?
-Честно говоря, до последнего момента мы не верили, что закон будет принят, но президент подписал. Почему был принят? Единственный аргумент, который указывается на многих сайтах - предотвращение мошенничества. То есть, когда кто-то фиктивно принимает своего родственника на последних месяцах беременности и потом получают пособие по беременности. Безусловно, такие махинации могут иметь место и это явление встречается в Армении, но с другой стороны нам кажется странным, что проблему решают за счет матерей, работающих специалистов. Неужели эта сумма стоит того, чтобы принимались такие законы? Есть различные другие способы для предотвращения этих мошенничеств, вплоть до наказаний. Отмечу, что я вообще не имею отношения к политике. Созданная нами в социальной сети группа тоже не связана ни с политикой, ни с какой-либо общественной организацией. Просто, нам кажется, что это очень странный и непродуманный шаг.
-Во время Вашей демонстрации на некоторых плакатах было написано «не наполняйте бюджет за счет матерей!».
-Да, поскольку что значит не выплачивать эти суммы? Значит, что эти суммы останутся в бюджете. Например, если кто-то получает зарплату около 260 000 драмов, то по старому закону получал бы зарплату за 140 дней. А сейчас получит всего лишь 165 500. То есть, в целом, примерно на 450 000 драмов получит меньше. Значит, что бюджет пополняется за счет этой мамаши.
-Как Вы оцениваете принятие этого закона особенно в том контексте, что, по заявлениям правительства, оно проводит социальнонаправленную политику?
-Для меня это очень удивительно. Скажем, я сейчас на 8-м месяце беременности, слава Богу, я уже успела получить эту сумму по старому закону, но есть множество молодых семей, которые работают и планируют завести ребенка своими силами, без чьей-либо помощи. Факт, что если этих сумм не будет, то в ближайшие несколько лет эти дети не родятся, поскольку у потенциальных родителей есть другие социальные проблемы. Не секрет, что очень многие товары для детей в Армении стоят намного дороже, чем в других странах, что связано с растаможкой импортируемых товаров. Без этих сумм будет очень сложно завести ребенка в нормальных условиях. Факт, что представители этого интеллектуального слоя больше других думают о том, как завести ребенка, как его содержать, вырастить и так далее. Отмечу также, что по очень скромным подсчетам, чтобы содержать ребенка сейчас в среднем потребуется около 80 000 драмов из семейного бюджета. Это уже большая сумма, а этот закон позволяет нам оставаться дома всего два месяца. То есть, или растишь ребенка при помощи дедушек и бабушек, или нужно нанимать няньку, что тоже связано с расходами. Складывается такое впечатление, что кто-то предложил, а парламент принял, не задумываясь над тем, что вместо того, чтобы решить одну проблему, они создали новую.
-Какой будет Ваша дальнейшая борьба? Что вы будете требовать от президента РА?
-Мы надеемся, что наш голос дойдет до президента. Президент может отозвать свою подпись. Другой же способ - обращение в Конституционный суд и в другие инстанции, вплоть до европейских.