Թաթուլ Մանասերյանը տարեվերջին երկնիշ տնտեսական անկում է կանխատեսում
-Միայն համաշխարհային ճգնաժամը չէ մեր խնդիրների պատճառը. մեր տնտեսությունը զարգանում է որոշակի պարադոքսներով։ Այս իրավիճակից նաև օգուտ կարելի է քաղել, բայց մեր՝ մի փոքր ավելի յուրահատուկ վիճակը թույլ չի տալիս օգտվել դրանից,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով համաշխարհային ճգնաժամի և Հայաստանում տիրող իրավիճակի մասին՝ ասել է ԱԺ նախագահի խորհրդական, տնտեսագիտության պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը։
Նա նշել է, որ վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում հակասական զարգացումներ են տեղի ունենում, որոնց մեջ առկա են դրական միտումներ։
-Եթե համաշխարհային ճգնաժամը հիմա հաղթահարվի, ես խորապես համոզված եմ, որ առանց մեր ներքին դժվարությունները հաղթահարելու՝ մենք ետ ենք մնալու։ Մենք չենք կարող հաղթահարել Հայաստանի տնտեսական ճգնաժամը։ Գնահատում եմ կառավարության այն քայլերը, որ արվում են, բայց դրանք իսկապես հեռու են բավարար լինելուց, եթե համակարգային մոտեցում չի ցուցաբերվում,-նշել է տնտեսագետը։
Այն հարցին, թե տարեվերջին որքան կկազմի տնտեսական անկումը, Թաթուլ Մանասերյանը պատասխանել է, որ, ցավոք, այն երկնիշ թիվ է լինելու։
-Ես կարծում եմ, որ անկման միտումները շարունակվում են հատկապես մեզ մոտ, և շատ ուրախ կլինեի, եթե 2010թ. կեսերին դրանք կասեցվեին։ Եթե հաջորդ տարի ունենանք զրոյական աճ, ես դա կհամարեմ խիստ լավատեսական «պրոգնոզ», իսկ այս տարի միջինը երկնիշ տնտեսական անկում կգրանցվի՝ 10 և ավելի,-հավելել է նա։
Թաթուլ Մանասերյանը տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում անթույլատրելի է համարել նաև առևտրային բանկերի բարձր տոկոսադրույքները։ Նրա խոսքերով՝ երբ պետությունը դրսից ստացած վարկերով վերաֆինանսավորում է առևտրային բանկերին, դրանք դադարում են գործել՝ որպես զուտ առևտրային բանկեր։
- Նրանք դառնում են պետության գործակալներ և պետք է շարժվեն պետության որոշակի պայմանների թելադրանքով, ինչը չի արվում։ Առևտրային բանկերն այս պայմաններում թելադրելու բարոյական իրավունք չունեն, բայց կառավարությունը նաև այստեղ է զլանում պարտադրել իր պահանջները,-ասել է նա։
Ըստ տնտեսագետի՝ մի քանի ամսվա ընթացքում Հայաստանը կրկնապատկել է իր արտաքին պարտքը, բայց այնքան էլ մեծ սպառնալիք չէ վարկ վերցնելը, որքան օգտագործելը։
-Ինչի՞ նման է... Եթե արտոնյալ վարկը ստացվում է սիմվոլիկ տոկոսադրույքով, ամսական 1% էլ չի կազմում, իսկ երբ առևտրային բանկի միջոցով է տրամադրվում, դառնում է 10, 12, 14%։ Դա անթույլատրելի եմ համարում, և անթույլատրելի է նաև կառավարության թողտվությունը,-ասել է Թաթուլ Մանասերյանը։

Татул Манасерян прогнозирует к концу года двузначный экономический спад
«Причиной наших проблем является не только мировой кризис- наша экономика развивается с некоторыми парадоксами. Из этой ситуации можно также извлечь выгоды, но наша немного своеобразная ситуация не позволяет воспользоваться этим», - во время встречи с журналистами сказал советник председателя НС, профессор экономических наук Татул Манасерян, говоря о мировом экономическом кризисе и царящей в Армении ситуации.
Он отметил, что в течение последних нескольких месяцев происходят противоречивые развития, в которых наличествуют положительные тенденции.
«Если сейчас мировой кризис будет преодолен, то я глубоко уверен, что без преодоления наших внутренних трудностей мы будем отставать. Ценю те шаги правительства, которые делаются, но они действительно далеки от того, чтобы быть удовлетворительными, если не проявляется системный подход», - отметил экономист.
На вопрос, сколько составит к концу года экономический спад, Татул Манасерян ответил, что, к сожалению, он будет двузначным.
«Я считаю, что тенденции спада продолжаются, особенно у нас. Я был бы рад, если б в половине 2010 года они были бы приостановлены. Если в следующем году у нас будет нулевой рост, то я посчитаю это крайне «оптимистическим» прогнозом, а в нынешнем году в среднем спад зафиксируется на 10 и более процентов», - добавил он.
Татул Манасерян в условиях экономического кризиса непозволительным считает высокие процентные ставки банков. По его словам, если государство кредитами, полученными извне, рефинансирует коммерческие банки, они перестают действовать как чисто коммерческие банки.
«Они становятся агентами государства и должны двигаться под диктовку определенных условий государства, что не делается. Коммерческие банки в этих условиях не имеют морального права диктовать, но правительство и здесь не дает себе труда диктовать свои условия», - сказал он.
По словам экономиста, в течение нескольких месяцев Армения удвоила свой внешний долг, но не настолько уж и большая угроза брать кредит, сколько использовать его.
«На что это похоже? Если льготный кредит получается с символической процентной ставкой, то не составляет и 1% в месяц, а когда предоставляется посредством коммерческого банка, то становится 10,12,14%. Это считаю непозволительным, непозволительно также разрешение правительства», - сказал Татул Манасерян.