ՌԴ ԱԳ նախարարությունը ԱՄՆ-ին մեղադրել է չեչեն ահաբեկիչներին սատարելու համար
Հունվարի 22-ին Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունը մեկնաբանել է հունվարի 20-ին Վաշինգտոնում «Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի» աջակցությամբ կայացած՝ Իլյաս Ահմադովի «Չեչենական պայքար. նվաճված և կորսված անկախություն» գրքի շնորհանդեսը։ Այս մասին հաղարդում է ՌԴ ԱԳ նախարարությունը։
-Վաշինգտոնում կայացած միջոցառումը առնվազն անհասկանալի է։ Մենք ամերիկյան կողմին բազմիցս ներկայացրել ենք, որ Իլյաս Ահմադովը, ով իրեն ներկայացնում է որպես «Իչկերիայի ԱԳ նախարար», նախկին գրոհային է, որը եղել է միջազգային ահաբեկիչ Բասաևի թիմակիցներից։ Խոսքը մի հանցագործի մասին է, ով միջազգային հետախուզության մեջ է, և ով ամերիկացի իր ընթերցողների խրախուսմամբ, այդ թվում՝ նաև շնորհանդեսին ելույթ ունեցած Զբիգնև Բժեզինսկու, փորձում է անցյալ ամսաթվով արդարացնել Դուդաև-Մասխադովի հանցավոր վարչակարգը,-նշվել է ռուսական ԱԳ նախարարությունում։

МИД России обвинил США в пособничестве чеченским террористам
22 января МИД России прокомментировал проведенную в Вашингтоне 20 января под эгидой «Национального фонда за демократию» презентацию книги Ильяса Ахмадова «Чеченская борьба: завоеванная и потерянная независимость», сообщает «Регнум» со ссылкой на пресс-службу МИД РФ.
«Прошедшее в Вашингтоне мероприятие вызывает, по меньшей мере, недоумение. Мы неоднократно делали представления американской стороне, что Ильяс Ахмадов, выдававший себя за "мининдел Ичкерии", - бывший боевик, служивший адъютантом у международного террориста Басаева. Речь идет о преступнике, объявленном в международный розыск, который с подачи своих американских почитателей, в том числе солировавшего на презентации Збигнева Бжезинского, пытается задним числом оправдать криминальный режим Дудаева-Масхадова», - отметили в российском МИД.
«Тем не менее, Ильясу Ахмадову по-прежнему предоставляется трибуна для выступлений, причем в организациях, которые, как "Национальный фонд за демократию", финансируются из федерального бюджета США. Рассчитываем, что американские власти сделают соответствующие выводы и примут меры, чтобы прекратить подобные сомнительные акции, фактически играющие на руку пособникам террористов», - говорится в заявлении МИД России.