Սամվել Բաբայան. «Բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն Ստեփանակերտում»
-Այն, որ Հայաստանի իշխանությունները 7 շրջանները զիջում են Ադրբեջանին, սա փաստ է։ Սա այսօր չէ, երեկ չէր, սա վաղուց է,-«Դե ֆակտո» մամուլի ակումբում ասել է ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանն ու շարունակել։ -Բայց հարցն այն, թե Ադրբեջանը վերցնում է այդ 7 շրջանները, բավարարվո՞ւմ է դրանցով։ Ո՛չ, չի բավարարվում։ 12-ն է ուզում՝ Ղարաբաղն էլ հետը։ Սա է խնդիրը, դրա համար ես հասկանում եմ, որ ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ Արցախի իշխանություններում նրա ցանկությունները բավարարող չկա։ Ցանկության դեպքում էլ չեն կարող։
Լրագրողի հարցին, թե իսկ եթե Ադրբեջանը հանկարծ մի օր այդ 7 շրջաններով բավարարվի՞, Սամվել Բաբայանը պատասխանել է.
-Այ դա վտանգ է։ Բայց քանի որ վստահ գիտեմ, որ չի բավարարվում, դրա համար ասում եմ՝ մտահոգվելու ոչինչ չունենք։
Բանախոսն ասել է, որ Հայաստանն ընդհանրապես չպետք է մասնակցի բանակցություններին.
-Հայաստանը պետք է լինի, ինչպես Թուրքիան, «մեծ պապա», այսինքն, իր մի հատվածն է այնտեղ,նրանց շահերն է պաշտպանում։ Հայաստանն ուղիղ կոնֆլիկտի կողմ չէ, որ մասնակցի բանակցություններին։ Պետք է բոլոր հարցերը լուծվեն Ստեփանակերտում, և միջնորդները, որ փորձում են իրենց ազդեցության գոտին մեծացնել, պետք է դատավորի դերում ներկայանան, այլ ոչ՝ դիտորդի։ Իսկ մեղավոր կողմը Ղարաբաղը չէ։ Ղարաբաղը չի սկսել պատերազմը։

Самвел Бабаян: «Все вопросы должны решаться в Степанакерте»
«То, что власти Армении уступают 7 районов Азербайджану, это факт. Это было не сегодня, и не вчера, это уже давно так», - в клубе «Де-факто» сказал бывший командующий армией обороны НКР Самвел Бабаян и продолжил, - но вопрос в том, удовлетворится ли Азербайджан, взяв эти 7 районов? Нет, не удовлетворится. Он хочет 12, вместе с Карабахом. Вот это и есть проблема, поэтому я понимаю, что в руководстве ни Армении, ни Арцаха нет тех, кто удовлетворил бы желания Азербайджана. Если даже захотят, они этого сделать не смогут».
На вопрос журналиста о том, что если в один день Азербайджан удовлетворится этими 7-ю районами, Самвел Бабаян ответил «вот это угроза, но так как я с уверенностью знаю, что не удовлетворится, поэтому говорю, что волноваться нечего».
Он также сказал, что Армения вообще не должна участвовать в переговорах:
«Армения должна быть как Турция, «большим папой», то есть здесь находится один из ее частей, чьи интересы она защищает. Армения напрямую не является стороной конфликта, чтобы участвовать в переговорах. Все вопросы должны решаться в Степанакерте, и посредники, которые пытаются увеличить зону своего влияния, должны предстать в роли судьи, а не наблюдателя. А виноватой стороной является не Карабах. Войну начал не Карабах», - заявил Бабаян.