Ադրբեջանից «Էկրանաս» ակումբի մամլո քարտուղար Գեդաս Սարոչկայի արտաքսումը հանդիսանում է մարդու ազատ տեղաշարժի իրավունքի խախտում, ասել է արտասահմանյան լրագրողների ասոցիացիայի նախագահ, Ղարաբաղում անցկացված ԱՊՀ և Բալթյան երկրների լրագրողների ֆուտբոլի մրցաշարի կազմակերպիչներից՝ Տիգրան Հովհաննիսյանը։
«Տարօրինակ է, որ իրեն դեմոկրատական երկիր համարող Ադրբեջանը, նման ձևով որոշել է վրեժ լուծել Լիտվայի քաղաքացուց՝ ԼՂՀ այցելելու համար։ Նման էժանագին հնարքներով, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ չես վերադարձնի Արցախը, որն արդեն ապացուցել է անկախ պետություն լինելու իր իրավունքը»,-«7 օր»-ին փոխանցել է Տիգրան Հովհաննիսյանը։ Նրա խոսքերով՝ ԱՊՀ և բալթյան երկրների լրագրողները, այս տարվա մայիսին Ստեփանակերտում մասնակցելով ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հովանու ներքո բարձր մակարդակով կազմակերպված ֆուտբոլի առաջնությանը, համոզվել են, թե որքան համակարգված են աշխատում ԼՂ պետական օրգաններն ու այլ կառույցները, ինչի վկայությունը եղել են նրանց ոգևորված արձագանքները։
Արդեն տեղեկացրել էինք, որ անձնագրում ԼՂՀ վիզա ունենալու պատճառով Ադրբեջանից արտաքսվել է Լիտվական «Էկրանաս» ֆուտբոլային ակումբի մամլո քարտուղար Գեդաս Սարոչկան, որը մայիսի 13-15-ը Ստեփանակերտում մասնակցում էր, 6 թիմից բաղկացած, ԱՊՀ և Բալթյան երկրների լրագրողների ֆուտբոլի առաջնությանը։
«Դեմոկրատական» Ադրբեջանի էժանագին հնարքները

Президент Ассоциации зарубежных корреспондентов, один из организаторов футбольного турнира среди журналистов стран СНГ и Балтии в Карабахе Тигран Оганесян считает, что выдворение пресс-секретаря футбольного клуба «Экранас» Гедаса Сарочки из Азербайджана является нарушением прав человека на свободное передвижение.
«Странно, что считающая себя демократической страной Азербайджан подобным образом решил отомстить гражданину Литвы за посещение Нагорно-Карабахской Республики. Такими дешевыми уловками под юрисдикцию Азербайджана не вернешь Арцах, который уже много лет доказал свое право на существование в качестве независимого государства», - сказал он в беседе с «7or».
По его словам, журналисты из стран СНГ и Балтии, участвуя в мае нынешнего года в прекрасно организованном футбольном турнире в Степанакерте под патронажем президента НКР Бако Саакяна, сами убедились как четко и слаженно работают там все государственные органы и другие структуры Арцаха, о чем свидетельствовали их восторженные отклики.
Напомним, из-за визы НКР в паспорте из Азербайджана был выдворен литовец, пресс-секретарь литовского футбольного клуба «Экранас» Гедас Сарочка, который участвовал в турнире по футболу среди шести команд журналистов стран СНГ и Балтии 13-15 мая нынешнего года в Степанакерте.
Дешёвые уловки «демократического» Азербайджана