Դադարեցվել է ԱՄՆ պետական հաստատությունների աշխատանքը
BBC–ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների միջև բյուջեի վերաբերյալ շարունակվող տարաձայնությունների պատճառով դադարեցվել է մի շարք պետական հաստատությունների աշխատանքը։
Ստորին պալատի հանրապետական մեծամասնությունը պնդում է, որ առողջապահական բարեփոխումները, որոնք առաջ է տանում Բարաք Օբամայի գրասենյակը, հետաձգվեն մեկ տարով: Սենատը, որտեղ մեծամասնությունը նախագահի աջակիցներն են, մերժում է նման պահանջն արտացոլող բյուջեի նախագիծը:
Կեսգիշերին համաձայնության հասնելու վերջնաժամկետն անցել է, որից հետո պետական մարմիններն սկսել են աստիճանաբար դադարեցնել իրենց գործունեությունը: 700 հազ պետաշխատող գտնվելու է հարկադիր արձակուրդում՝ առանց վարձատրության, մինչև երկու կողմերը չհասնեն փոխհամաձայնության։ Չի իրականացվելու նաև անձնագրերի և վիզաների տրամադրումը:
Սեպտեմբերի 30-ի ուղերձում Օբաման հայտարարել էր, որ բյուջեի շուրջ վեճի պատանդ են դառնալու բոլոր ամերիկացիները։
Կենսական կարևորություն ունեցող գործառույթները, օրինակ՝ ավիակարգավարների և միջուկային զինանոցի պահպանության ծառայությունները շարունակվելու են ֆինանսավորվել:

Госучреждения США приостановили свою работу
Федеральные ведомства США резко сворачивают свою деятельность из-за продолжающихся разногласий между двумя палатами Конгресса по бюджету, сообщает «ВВС».
Республиканское большинство в Палате представителей настаивает на том, чтобы реализация реформы здравоохранения, продвигаемой администрацией Барака Обамы, была отложена на год. Сенат, где большинство имеют союзники президента-демократа, отверг проект бюджета, воплощавший это требование.
Крайний срок для достижения компромисса прошел в полночь по вашингтонскому времени (05:00 по Гринвичу во вторник), после чего органы федерального правительства начали поэтапно приостанавливать свою деятельность.
До тех пор пока компромисс не будет достигнут, 700 тысяч служащих федерального правительства будут находиться в неоплачиваемом отпуске, а многие государственные услуги, в частности выдача паспортов и виз, оказываться не будут.
Жизненно важные функции, в частности, работа службы авиадиспетчеров и сохранение ядерных арсеналов, продолжат финансироваться.