Վրաստանի խորհրդարանը խստացրել է բողոքի ակցիա անցկացնելու պայմանները
Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ մի շարք օրինագծեր է ընդունել՝ համաձայն որոնց բողոքի ակցիայի մասնակիցներն իրավունք չեն ունենա մի շարք պետականհաստատություններիցառնվազն 20 մետրհեռավորությանվրացույցանցկացնել:
Ցույցերի պատճառով փողոցների ամբողջական փակումը կթույլատրվի միայն այն ժամանակ, եթե բողոքի ակցիայի համար «անհրաժետ» քանակությամբ մասնակից հավաքվի։ «Անհրաժեշտ» քանակության մասնակիցների կոնկրետ թիվն օրինագծում նշված չէ։
Բացի այդ, օրենքի պահապաններին թույլատրվել է ցուցարաների նկատմամբ ոչմահացու զենք օգտագործել։
Բողոքի ակցիայի կաննոների խախտման համար սահմանված տուգանքը 400 լարիից(մոտ 243 դոլլար) բարձրացվել է՝ դառնալով 500 լարի(մոտ 300) դոլլար։
Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հայտարարել է, որ ընդունված օրինագծերը հակասում են Վրաստանի Սահմանադրությանը և Մարդու իրավունքների եվրոպական հուշագրին։
Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ մի շարք օրինագծեր է ընդունել՝ համաձայն որոնց բողոքի ակցիայի մասնակիցներն իրավունք չեն ունենա մի շարք պետական հաստատություններից առնվազն 20 մետր հեռավորության վրա ցույց անցկացնել:
Բացի այդ, օրենքի պահապաններին թույլատրվել է ցուցարաների նկատմամբ ոչ մահացու զենք օգտագործել։

Парламент Грузии ужесточил условия проведения акций протеста
Парламент Грузии в третьем чтении приняла целиком ряд законопроектов, согласно которым участники акции протеста не будут иметь права проводить митинг не ближе, как минимум, 20 метров к ряду государственных учреждений.
Полное перекрытие улиц из-за митингов будет дозволено лишь в том случае, если для акции протеста соберется «необходимое» число участников для акции протеста. В законопроекте не указано конкретное число «необходимого» количества участников.
Помимо этого, блюстителям закона дозволено применять в отношении демонстрантов не смертельное оружие.
Штраф за нарушение канонов акции с установленного в 400 лари (243 долларов) поднялся до 500 лари (около 300 долларов).
Омбудсмен Грузии заявил, что принятые законопроекты противоречат Конституции Грузии и европейскому меморандуму по правам человека.