ԼՂՀ ԱԳՆ–ն հայտարարություն է տարածել
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումների կապակցությամբ ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունը անհրաժեշտ է համարում հանդես գալ հետևյալ հայտարարությամբ.
ԼՂՀ դիրքորոշումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ  մնում է անփոփոխ: Անհնար է հասնել հակամարտության կարգավորմանը՝ անտեսելով առկա իրողությունները: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը անցյալ վերադարձնելու ցանկացած փորձ ոչ միայն անարդյունավետ է, այլև հղի է հակամարտության նոր սրացումով: Բանակցություններում իրական առաջընթացի հնարավոր է հասնել միայն բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին ղարաբաղյան կողմի լիարժեք  մասնակցությամբ: Ցանկացած համաձայնություն, որը շոշափում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության շահերը, ճակատագիրը և ապագան, չի կարող ընդունվել առանց այդ երկրի ժողովրդի և նրա ճակատագրի համար անմիջական պատասխանատվություն կրող ղեկավարության մասնակցության:
Հույս ունենք, որ խաղաղ կարգավորման մեջ շահագրգիռ  դերակատարները թույլ չեն տա տարածաշրջանի ստատուս քվոյի խախտումը՝ որպես հետևանք կարգավորման ներկայիս բանաձևի հիման վրա բանակցային գործընթացի  արագացման:
Ելնելով վերոնշյալից՝ գտնում ենք, որ անհրաժեշտ է խեղաթյուրված բանակցային գործընթացի վերաբեռնավորում, որպես բանակցային գործընթացի լիիրավ կողմ, ԼՂՀ վերադարձ բանակցությունների սեղանի շուրջ և կարգավորման հիմնարար սկզբունքների փոխակերպում:

МИД НКР распространило заявление
В связи с последними развитиями вокруг урегулирования азербайджано-карабахского конфликта Министерство иностранных дел НКР считает необходимым выступить со следующим заявлением:
озиция НКР по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта осталась неизменной. Невозможно достичь урегулирования конфликта, игнорируя существующую реальность. Любые попытки вернуть Нагорно-Карабахскую Республику в прошлое не только контрпродуктивны, но и чреваты новой эскалацией конфликта. Реальный прогресс на переговорах возможен лишь при полноценном участии НКР на всех этапах переговорного процесса. Любое соглашение, затрагивающее интересы, судьбу и будущее Нагорно-Карабахской Республики, не может приниматься без участия ее народа и руководства, которое несет первоочередную ответственность за его судьбу.
Мы надеемся, что все заинтересованные в мирном урегулировании акторы не допустят нарушения  статуса-кво в регионе, вызванного  форсированием  переговорного процесса на основе нынешней формулы урегулирования.
Исходя из вышеизложенного, считаем, что требуется перезагрузка искаженного  переговорного процесса, возвращение НКР за стол переговоров в качестве полноправной стороны переговорного процесса и трансформация базовых принципов урегулирования.