Հարցազրույց ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Բաղդասարյանի հետ
-Oրերս Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը կազմակերպել էր հայ-թուրքական հարաբերությունների և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցերին նվիրված համահայկական խորհրդաժողով։ Ի՞նչ նշանակություն կարող է ունենալ այդ համաժողովը հետագայում և ի՞նչ այն տվեց։
-Նման համաժողովի անցկացումը բոլոր դեպքերում էլ կարևոր է, և, անկախ ամեն ինչից, այն դրական ազդեցություն ունենալու է գոնե հանրային կարծիքի հստակեցման ու բանաձևման վրա։ Ժամանակն էլ կարծես թե հարմար էր ընտրված՝ մոսկովյան հանդիպման նախօրեին։ Այլ հարց է, որ շատ ավելի օգտակար կլիներ, եթե շարունակական լիներ ու շատ ավելի առաջ սկսվեր։ Այսպիսի «շարանն» արդեն ունակ կլիներ ազդելու նաև իշխանությունների վրա։ Ստեփանակերտից բացակայելու պատճառով ես չեմ մասնակցել համաժողովին, ուստի դժվարանում եմ ասել, թե արդյո՞ք ոչ միայն հանրային կարծիքի, այլև իշխանությունների վրա ազդելու «տնային պատրաստություն» կար։ Ամեն դեպքում, զրուցելով մի շարք մասնակիցների հետ, ես այդ տպավորությունը չստացա։ Առավել ևս, որ համաժողովի ընդհանուր մթնոլորտն, ըստ իմ զրուցակիցների, շատ ավելի արմատական է եղել, քան այն երևակված է եզրափակիչ բանաձում։ Որքան տեղյակ եմ՝ զիջում-փոխզիջումների մասին կարծես թե խոսող չի եղել, թեև նման կետ, այնուամենայնիվ, հայտնվել է բանաձևում։ Ինչ որ է, ոչ միայն այս համաժողովը, այլև ՀՅԴ-ի ներկայիս գործունեությունը ցույց է տալիս, որ օգտագործվում է այս համահայկական քաղաքական ուժի, մեղմ ասած, ոչ ամբողջ ներուժը։ Միգուցե ժամը չէ։
Այսքանով հանդերձ, համաժողովի ամենակարևոր արդյունքն, ըստ իս, այն է եղել, որ մեկ անգամ ևս հստակ երևակվել է, որ հայ հանրության և բանակցային գործընթացի մասնակիցների, այդ թվում՝ հայկական կողմի, կարծիքները, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում։
-«Մեծ ութնյակի» գագաթնաժողովում, Ռուսաստանի Ֆրանսիայի և ԱՄՆ ղեկավարները Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարություն են ընդունվել։ Ի՞նչ ազդեցություն այն կարող է ունենալ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա։
-Կարծում եմ, անզեն աչքով էլ տեսանելի է, որ կարգավորման գործընթացում նոր փուլ է սկսվել։ Ազդեցության չափը գնահատելու համար բավարար է նաև այն հանգամանքը, որ առաջին անգամ հրապարակվեցին կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, որոնց մասին այս կամ այն չափով գիտեինք, բայց չէինք կարող հղում անել դրանց։ Սա ևս ուղենշային փուլի ցուցիչ է։ Սա վերջի սկիզբ կլինի, թե՞ ֆալստարտ՝ ցույց կտա մոտ ապագան։ Ամեն դեպքում՝ մեկնարկը տրվել է։ Եւ կարծում եմ՝ նախկին մեկնակետը արդեն չի լինի։
-Հուլիսի 17-ին Մոսկվայում հանդիպելու են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները։ Ձեր կարծիքով, ԼՂՀ հիմնահարցի կարգավորման շրջանակներում, որևէ՞ փաստաթուղթ կստորագրվի, թե՞ ոչ։ Եթե այո, ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞ն կլինի Արցախի իշխանությունների արձագանքը։
-Շատ հավանական է, որ ստորագրվի, թեև արտասովոր ոչինչ էլ չի լինի, եթե չստորագրվի։ Հատկանշականն այլ բան է՝ մեզնից կախված չէ ստորագրում-չստորագրումը։ Ամեն ինչ կախված է Ադրբեջանից։ Ստորագրեց՝ ստորագրելու ենք, չստորագրեց՝ չենք ստորագրելու։ Ցավոք սրտի, այս հանգամանքը համահունչ է բանակցային ողջ գործընթացին, երբ հայկական կողմից վաղուց արդեն անակնկալներ չեն լինում։ Այս պահին ամեն ինչ կախված է Ադրբեջանից ու միջնորդներից։
Իսկ թե ինչպիսին կլինի Արցախի իշխանությունների արձագանքը, դարձյալ մեծ երևակայություն պետք չէ կռահելու համար։ Դարձյալ կասեն, որ առանց ԼՂՀ-ի մասնակցության գործընթացը չի կարող արդյունավետ լինել։ Բայց գործընթացը դրանից, ինչպես միշտ, չի տուժի։ Մեր հայտարարությունը ոչ ոքի չի խանգարի։ Մեր գործը, մեր կոնկրետ քայլերը կարող են խանգարել, բայց դրա հոտը կարծես թե չի գալիս։
-Ինչպե՞ս եք գնահատում վերջին շրջանում ղարաբաղյան հիմնխնդրի շուրջ բավականին արագ ծավալվող իրադարձությունները։ Արդյո՞ք դրանք պարունակում են վտանգավոր միտումներ։
-Վտանգավոր միտումներ արդեն չեմ նկատում։ Միտումս ո՞րն է, դրանք միտում էին 10-12 տարի առաջ։ Տեսնում եմ իրական սպառնալիքներ։ Դրանց դեմն առնելու համար մենք մի «պահեստային տարբերակ» միայն ունենք, ավելի ճիշտ՝ ունենք-չունենք։ Դա Ղարաբաղի վերջին խոսքն է։ Անկեղծորեն ասած՝ դժվարանում եմ հավատալ վերջին խոսքի արդյունավետությանը այն պարագայում, երբ առաջին խոսք, կամ ընդհանրապես խոսք չի եղել, ավելի ճիշտ՝ գործով ամրապնդված խոսք չի եղել, թե չէ՝ դատարկ կրակոցներ միշտ էլ եղել են։ Այսպես թե այնպես՝ գոնե տեսականորեն այդ ռեզերվը ունենք։ Դա կարող է հանրային ռեզերվ լինել։ Սա վերջին լակմուսաթուղթն է պարզելու համար՝ մենք դեռ ժողովու՞րդ ենք, թե՞ արդեն բնակչություն։

Интервью с депутатом НС НКР Гегамом Багдасаряном
- На днях АРФД организовала всеармянский форум, посвященный вопросам армяно-турецких отношений и урегулирования карабахского конфликта. Какое значение будет иметь этот форум в дальнейшем и что он дал?
- Проведение подобного форума во всех случаях важно, и независимо от всего, оно будет иметь положительное влияние хотя бы в вопросе уточнения и формулировки общественного мнения. Как будто и время было выбрано удобное - накануне московской встречи. Другой вопрос, что было бы полезнее, если б он носил продолжительный характер и начался бы намного раньше. Такой «ряд»  уже был бы в состоянии повлиять бы и на власти. Из-за отсутствия я не участвовал в форуме в Степанакерте, потому и затрудняюсь сказать, была ли «домашняя заготовка» повлиять на общественное мнение и власти.  Во всяком случае, беседуя с рядом участников, у меня такого впечатления не сложилось. Тем более, что общая атмосфера форума, согласно моим собеседникам, была более радикальной, чем она была проявлена в заключительной резолюции. Насколько я информирован не было человека, говорящего об уступках-компромиссах, хотя и подобный пункт появился в заключительной резолюции. Не только этот форум, но и нынешняя деятельность АРФД показывает, что используется, мягко говоря, не весь потенциал этой всеармянской политической силы. Может быть еще не время.
Вместе с тем, на мой взгляд, главным результатом форума, было то, что он еще раз четко показал, что мнения армянской общественности и участников переговорного процесса, в том числе армянской стороны, мягко говоря, не совпадают.
- На саммите «Большой восьмерки» руководители России, Франции и США приняли заявление относительно Нагорного Карабаха. Какое влияние оно может иметь на переговорный процесс урегулирования конфликта?
- Думаю, что невооруженным глазом видно, что в процессе урегулирования начался новый этап. Для оценки размера влияния достаточно и то обстоятельство, что впервые были опубликованы основополагающие принципы урегулирования, о которых  в той или иной мере мы знали, но не могли ссылаться на них. Это является показателем эпохального этапа. Это будет началом конца или фальстартом - покажет ближайшее будущее. Во всяком случае, старт дан. И думаю, прежнего исходного пункта уже не будет.
-17-го июля в Москве встретятся президенты Армении и Азербайджана. Как по-вашему, будет ли подписан какой-либо документ в рамках урегулирования Нагорно-карабахского вопроса? Если да, то какой будет реакция властей Арцаха?
-Весьма вероятно, что будет подписан, хотя если подписан и не будет, ничего необычного не произойдет. Примечательно другое, от нас не зависит подписание-неподписание. Все зависит от Азербайджана. Подпишет - и мы подпишем, не подпишет - не подпишем. К сожалению, это обстоятельство созвучно со всем переговорным процессом, когда с армянской стороны уже давно не бывает неожиданностей. На данный момент все зависит от Азербайджана и посредников.
А для того, чтобы сказать, какой будет реакция властей Арцаха, снова большого воображения не нужно. Опять скажут, что без участия НКР  процесс не может быть эффективным. Но процесс от этого, как всегда, не пострадает. Наше заявление никому не помешает. Наше дело, наши конкретные шаги могут помешать, но, кажется, этим не попахивает.
-Как Вы оцениваете достаточно быстро развивающиеся в последний период события  вокруг Карабахской проблемы? Содержат ли они в себе опасные тенденции?
-Опасных тенденций уже не замечаю. Что значит тенденция? Она наметилась еще 10-12 лет назад. Я вижу реальные угрозы. Для того, чтобы справиться с ними, у нас есть лишь один «запасной вариант», правильнее сказать, и есть - и нет. Это последнее слово Карабаха. Честно говоря, затрудняюсь верить в эффективность этого последнего слова в тех обстоятельствах, когда не было первого, ни какого-либо другого слова, правильнее сказать не было слова, закрепленного делом. А холостые выстрелы были всегда. Так или иначе, хотя бы теоретически, мы этот ресурс имеем. Это может быть общественным резервом. Это последняя лакмусовая бумажка для прояснения того, мы все еще народ, или уже население.