Սնոուդենը պաշտոնապես դիմել է Ռուսաստանին իրեն քաղաքական ապաստան տրամադրելու խնդրանքով
Ինչպես տեղեկացնում է «Ինտերֆաքսը», երեկ Վաշինգտոնում Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ջեյ Քառնին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն առաջվա պես պնդում է, որ ռուսական կողմը համաձայնվի ԱՄՆ-ի կողմից հետախուզվող, ամերիկյան նախկին գործակալ Էդուարդ Սնոուդենին վերադարձնել Միացյալ Նահանգներին, և այդ հարցը մշտապես բարձրացվում է ռուս-ամերիկյան շփումների ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ երեկ հայտնի դարձավ, որ Սնոուդենը պաշտոնապես դիմել է Ռուսաստանի իշխանություններին քաղաքական ապաստան տրամադրելու խնդրանքով: Ռուսաստանում մնալու իր ծրագրերի մասին նա հայտնել էր նախորդ ուրբաթ Շերեմետովո օդանավակայանի տրանզիտային գոտում իրավապահների և փաստաբանների հետ հանդիպման ժամանակ:
Միգրացիոն դաշնային ծառայության ղեկավար Կոնստանդին Ռոմանդովսկին «Ինտերֆաքսին» հայտնել է, որ Սնոուդենին ապաստան տրամադրելու հարցը կորոշվի երեք ամսվա ընթացքում:

США продолжают добиваться от России выдачи Сноудена
В Вашингтоне по-прежнему настаивают на том, чтобы российская сторона согласилась передать США бывшего агента ЦРУ Эдварда Сноудена, заявил во вторник представитель Белого дома Джей Карни. Он добавил, что американская сторона регулярно поднимает этот вопрос во время контактов в Москвой, передает агентство «Интерфакс».
Напомним, что вчера стало известно, что Сноуден обратился с официальной просьбой к российским властям предоставить ему временное убежище. О планах остаться в России он сообщил в прошлую пятницу на встрече с правозащитниками в транзитной зоне аэропорта «Шереметьево».
Глава ФМС России Константин Ромодановский сообщил агентству, что решение по поводу предоставления убежища Эдварду Сноудену будет принято в течение трех месяцев.