Խոշոր դիվանագիտական վեճ է հասունանում ԱՄՆ-ի և Եվրամիության միջև
Էդուարդ Սնոուդենի հերթական բացահայտումը կարող է դիվանագիտական խոշոր վեճի հանգեցնել: Գերմանական «Շպիգել»-ը հրապարակել է հոդված, որտեղ պնդում է, որ Վաշինգտոնը գաղտնալսել է Եվրամիության ղեկավարության բոլոր հեռախոսային բանակցությունները և ստուգել էլեկտրոնային գրագրությույունը: Լրագրողներին ԿՀՎ-ի նախկին գործակալ Սնոուդենի տրամադրած ցուցակներից միայն մեկում հաշվառված են արտասահմանյան 38 դիվանագիտական առաքելությունների և դեսպանատների տվյալներ, որոնց հետևել են ամերիկյան գաղտնի ծառայությունները: Փաստաթղթում մանրամասն նշված են գաղտնալսման և գաղտնադիտարկման միջոցները:
Գաղտնադիտարկման տակ է եղել նաև Եվրոպական Խորհրդի բրյուսելյան կենտրոնակայանը, որտեղ երկրների ու կառավարությունների ղեկավարները քննարկում են տնտեսության խնդիրներն ու համակարգում արտաքին քաղաքական քայլերը, և որտեղ անցկացվում են ԵՄ-ի գագաթնաժողովները:
ԱՄՆ-ի ուշադրության թիրախը, սակայն, եղել է Գերմանիան: Ամերիկացիները գերմանացի պաշտոնյաներին նույնքան շատ են գաղտնալսել և գաղտնադիտարկել, ինչքան ասենք Չինաստանի, Իրաքի և Սաուդյան Արաբիայի պաշտոնյաներին:
ԱՄՆ-ին փաստորեն հասանելի են եղել ԵՄ պաշտոնյաների ամբողջ նամակագրությունը և առանձնասենյակների խոսակցությունները:
Եվրոպացի պաշտոնյաները արդեն իսկ պարզաբանումների համար դիմել են Վաշինգտոնին, իսկ Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը հայտարարել է. «Եթե դա ճիշտ է, ապա ես ուղղակի ցնցված եմ: Ինչո՞ւ է ԱՄՆ-ը մեզ վերաբերվում որպես թշնամիների: Մի՞թե ժողովրդավարական երկրները պետք է մեկը մյուսին հետևեն: Ես դիմում եմ ԱՄՆ դեսպանին, որ պարզաբանի, թե ինչու է անհրաժեշտ եղել հետևել մեզ»։
Իսկ Լյուքսեմբուրգի արտգործնախարար Ժան Ասելբոռնը արդեն դատապարտել է ամերիկյան իշխանությունների այդ քայլը, նշելով. «Ամեն ինչ չէ, որ թույլատրված է անել՝ թաքնվելով ահաբեկչության դեմ պայքարի հատուկ ռազմավարության մասին փաստարկների հետևում: Կարծում եմ՝ Եվրամիությունում ԱՄՆ գործընկերները այն մարդիկ չեն, ում առաջնահերթ պետք է հետևել: Չի կարելի խախտել մարդկանց հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները»:
Ամերիկյան իշխանությունների սովորական դարձած հայտարարությունները, թե համընդհանուր գաղտնադիտարկումը անհրաժեշտ է եղել ահաբեկչության դեմ պայքարի համար, արդեն շատերին չի բավարարում: Համաձայն այդ տրամաբանության՝ կամ ԵՄ բոլոր ղեկավարներին կասկածում են ծայրահեղականության մեջ, կամ էլ խոսքը առևտրական և արդյունաբերական լրտեսության մասին է:
ԱՄՆ-ի իշխանությունները խոստացել են իրավիճակը պարզաբանել դիվանագիտական խողովակներով, փակ աշխատակարգով:
Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների բարդացումը ամենից շատ ձեռնտու է միջազգային առևտրի առաջատար պետություն Չինաստանին: ԱՄՆ-ը ցանկանում էր այդ տիտղոսը մինչև 2014թ. հետ վերադարձնել՝ արտահանման ծավալները կրկնապատկելով Եվրամիության հետ անդրատլանտյան ազատ առևտրի գոտու ստեղծման հաշվին: Բայց այս բացահայտումներից հետո եվրոպացի քաղաքական գործիչների մեծ մասը պահանջում է սառեցնել բանակցությունները, իսկ դա կարող է ուժգին հարվածել ԱՄՆ-ի տնտեսական շահերին:

Между ЕС и США назревает серьезный дипломатический скандал
Очередное разоблачение от Эдварда Сноудена может закончиться крупным дипломатическим скандалом. Как передает «Vesti.ru», немецкое издание «Шпигель» опубликовало статью, в которой утверждается, что Вашингтон прослушивает телефонные переговоры и следит за электронной перепиской высшего руководства Евросоюза. Чиновники теперь требуют от американских властей разъяснений.
Только на одном из листов, переданных журналистам бывшим сотрудником ЦРУ Эдвардом Сноуденом, перечислены 38 иностранных посольств и миссий, за которыми следили американские спецслужбы. В документе подробно описаны способы и методы прослушки. Жучки были установлены в электронике, велась запись разговоров — специалисты врезались в телефонную проводку и использовали антенны.
Специальные программы записывали любое действие компьютера и делали зеркальную копию информации на жестком диске. Внутри факса с криптографической защитой, который использовался, к примеру, в дипмиссии ЕС в Вашингтоне, установили жучок. Он сканировал и запоминал все письма, отправляемые в министерства иностранных дел европейских столиц.
Слежку вели и в брюссельской штаб-квартире европейского совета. Здесь главы государств и правительств обсуждают проблемы экономики, координируют шаги во внешней политике, и здесь же проводят саммиты ЕС. Все, о чем на протяжении многих лет говорили между собой чиновники в кабинетах, вся переписка, все до одного звонки проходили через руки американских спецслужб.
Управляли процессом, как утверждает журнал «Шпигель», в штаб-квартире НАТО в Брюсселе. Ну а главной мишенью американских спецслужб в Европе стала Германия. За ней следили так же интенсивно, как за Китаем, Ираком и Саудовской Аравией. При этом одного из своих главных союзников в Европе — Берлин американцы назвали «партнером третьего сорта».
«Если это правда, то я просто шокирован. Почему Соединенные штаты относятся к нам, как к врагам? Разве демократическим государствам нужно следить друг за другом? Я обращусь к послу США за разъяснениями, для чего понадобилось следить за нами», — недоумевает Мартин Шульц, председатель Европейского парламента.
Стандартное объяснение американских спецслужб: тотальная слежка нужна, чтобы бороться с террористами. Якобы благодаря безграничным и пристальным наблюдениям американцев за всем вокруг, Агентству национальной безопасности удалось предотвратить около 50 терактов. Следуя этой логике, либо всех лидеров ЕС подозревают в экстремизме, либо речь уже идет о промышленном и торговом шпионаже. Власти США обещали прояснить ситуацию в закрытом режиме по дипломатическим каналам.
Издание отмечает, что испорченные отношения США и Европы больше других выгодны Китаю, стране-лидеру международной торговли. Американцы хотели вернуть себе это звание, удвоив объемы экспорта к концу 2014 года за счет создания трансатлантической зоны свободной торговли с Евросоюзом. Но большинство европейских политиков после скандала требуют заморозить переговоры, и это может сильно ударить по экономическим интересам США.