Տիգրանակերտի հայտնաբերումը քաղաքական նշանակություն ունի
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում Խաչագետի ձախափնյա Վաքասար լեռան ստորոտում պեղումների արդյունքում բացահայտվել է հայ արքա Տիգրան Մեծի օրոք կառուցված Տիգրանակերտ քաղաքը: Պեղոմներն իրականացնող արշավախմբի ղեկավարը պատմական գիտությունների դոկտոր Համետ Պետրոսյանը: Արշավախումբը աշխատանքները սկսել է դեռևս 2005թ.: Մասնագետները հիմնականում Հայաստանի Հանրապետությունից են:
Աշխատանքների արդյունքում բացվել են հելլենիստական քաղաքի երկու հիմնական պարսպապատերը, բացվել են աշտարակներ: Այսօր աշխատանքներ են տարվում պարսպապատի շարունակությունը բացելու համար: Քաղաքը բաղկացած է մի քանի մասերից' միջնաբերդից, կենտրոնամասից և գյուղական արվարձաններից: Քաղաքը հիմնվել է մ.թ.ա. մոտ 70-ական թվականներին և շարունակել է գոյատևել մինչև 15-րդ դար: Արշավախմբի անդամներից մեկի' Վարդգես Սարյանի խոսքերով, երկարակեցության պատճառով հայտնաբերվել են ոչ միայն հելլենիստական հուշարձաններ, այլև քրիստոնեական նմուշներ: Նա նաև նշել է, որ դեռևս Տիգրանակերտի ժամանակաշրջնի դամբարաններ չեն հայտնաբեվել, և դրանք գտնելու դեպքում նյութն ավելի հարուստ կլինի: Արդեն 3 տարի է պեղումները ֆինանսվորում է Լեռնային Ղրաբաղի Հանրապետությունը, իսկ մինչ այդ աշխատանքները սկսվել են "Երկիր" միության օժանդակությամբ:
-Տիգրանակերտի հայտնաբերումը մեծ քաղաքական նշանակություն ունի: Սա ցույց է տալիս, որ մեր ազատագրված տարածքներն իրոք մեր հայրենիքի մի մասն են եղել, և այսօր դրա ապացույցը Տիգրանակերտի այս պեումներն են: Սա ցույց է տալիս, որ այս տարածքը հայ ժողովրդի պատմական տարածքն է, և մեր ազատամարտիկներն ազատագրեցին մեր հայրենիքի մի մասը: Սա մեծ քաղաքական նշանակություն ունի, ցույց տալու համար, որ այս տարածքի տերը եղել է հայ ժողովուրդը,- "7օր"-ին ասել է "Տիգրանակերտ արգելոց" ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:

Обнаружение Тигранакерта имеет политическое значение
Сегодня на территории Нагорно-Карабахской Республики у подножия левобережной горы Вакасар на территории Вачагета в результате раскопок обнаружен город Тигранакерт, построенный при армянском царе Тигране Великом. Руководителем экспедиции, осуществлявшей раскопки, является доктор исторических наук Гамлет Петросян. Свои работы экспедиция начала еще в 2005 году. Специалисты в основном  из Республики Армения.
В результате работ открылись две основные ограды эллинистического города, открылись башни. Сегодня ведутся работы по открытию продолжения ограды. Город состоит из нескольких частей, цитаделя, центральной части и сельских окраин. Город был основан примерно в 70-х годах до нашей эры и продолжал существовать до 15 века. По словам одного из членов экспедиции Вардгеса Сарьяна по причине долгожительства обнаружены не только эллинистические памятники, но и христианские образцы. Он отметил также, что пока не обнаружены гробницы времен Тигранакерта и при их обнаружении материал получится более богатым. Уже третий год финансирование раскопок обеспечивает НКР, а до этого работы начались при поддержке союза «Еркир».
«Обнаружение Тигранакерта имеет большое политическое значение. Это показывает, что наши освобожденные территории были частью нашей родины и свидетельством тому, эти раскопки Тигранакерта.  Это показывает, что эта территория является исторической территорией армянского народа и наши ополченцы освободили часть нашей родины. Это имеет большое политическое значение, чтобы показать, что хозяевами этих территорий был армянский народ», - сказал директор государственной неправительственной организации «Заповедник Тигранакерт» Лерник Ованисян.