Էլինար Վարդանյան. «Վահե Էլոյանն ունի բոլոր հիմքերը դիմելու դատարան»
«iLur.am»-ի զրուցակիցն է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը:
- Կառավարության հունիսի 6-ի նիստում որոշում կայացվեց ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Վահե Էլոյանին աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ: Մոտ երկու շաբաթ է՝ այս հարցը շարունակում է մնալ լրագրողների ու հասարակության ուշադրության կենտրոնում: Այսօր ի՞նչ հանգրվանի է հասել այս խնդիրը:
- Մամուլի հրապարակումներին, իհարկե, ծանոթ եմ, դրանք բոլորն ուսումնասիրել եմ: Իսկ մի պահից, տեսնելով, որ խնդրին որեւէ հանգուցալուծում չկա, ու հրապարակումները խորը անտարբերության, եթե չասենք՝ արհամարհանքի են արժանանում, իմ իրավասությունների սահմաններում փորձեցի ինքս ստանալ պարզաբանում: ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ կառավարության ներկայացուցիչը, ի պատասխան իմ հարցադրման՝ խոստացավ հրապարակել կառավարության նիստի տեսագրությունը, միեւնույն ժամանակ խոստացավ ուսումնասիրել որոշման հիմքերն ու ներկայացնել հանրությանը: Ու հիմա ստիպված եմ արձանագրել, որ առ այսօր որեւէ պատասխան չկա:
- Սպորտի նախարար Յուրի Վարդանյանը կառավարության նիստում, որպես Էլոյանին աշխատանքից ազատելու հիմնավորում՝ նշել էր աշխատանքից ազատվելու դիմումը: Սակայն հետո կառավարության որոշման մեջ որպես հիմնավորում նշվում է այլ աշխատանքի նշանակելու հիմքը: Սա ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
- Ես, որպես ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ, որպես իրավաբան, պարտավոր եմ առաջնորդվել միայն փաստերով. որպես փաստ՝ ես ունեմ Վահե Էլոյանի արձագանքը, որ ինքը սեփական կամքի համաձայն որեւէ դիմում չի գրել ինչպես աշխատանքից ազատվելու, այնպես էլ՝ այլ աշխատանքի տեղափոխվելու վերաբերյալ: Այս պայմաններում նա պաշտպանված է մեր երկրի կարեւորագույն օրենքներից մեկով՝ «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով: Եվ հենց դրա համար եմ ես ասում՝ հրապարակեք կայացված որոշման հիմքերը:
- Երեկ zham.am կայքը, «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի համաձայն՝ պաշտոնապես դիմել է կառավարության լրատվական ծառայություն՝ խնդրելով տեսաերիզը, ինչին ի պատասխան՝ ասել են. «Ով ձեզ խոստացել է, իրենից էլ ստացեք»: Արդյո՞ք սա տեսագրությունը թաքցնելու միտում է:
- Ինքս ինձ հեռու կպահեմ կառավարության ներքին խոհանոցը մեկնաբանելուց: Բայց ուզում եմ անհանգստությունս հայտնել կառավարության ոչ այնքան լուրջ վերաբերմունքի կապակցությամբ: Ի վերջո, այս ամենը հանրության առաջ է կատարվել, եւ տեսագրության հրապարակումը, կարծում եմ, կտա շատ հարցերի պատասխան:
- Ի վերջո, ո՞րն է խնդրի տրամաբանական ավարտը:
- Ես կարծում եմ, որ Վահե Էլոյանն ունի բոլոր հիմքերը դիմելու դատարան եւ վերականգնելու իր խախտված իրավունքները: Հարկ եմ համարում փաստել,որ սա շատ վտանգավոր նախադեպ է ու չի կարող վրիպել նաեւ եվրոպական կառույցների ուշադրությունից:

Элинар Варданян: «У Элояна есть все основания для обращения в суд»
Интервью председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека Элинар Варданян сайту «iLur.am»
- На заседании правительства 6 июня было принято решение об увольнении с должности руководителя администрации Министерства спорта и молодежи Ваге Элояна. Около 2 недель этот вопрос остается в центре внимания журналистов и общества. На каком этапе сегодня эта проблема?
- Конечно, я знакома с публикациями в прессе. С какого-то момента стало заметно, что у проблемы нет решения, а публикации подвергаются глубокому невниманию, если не сказать – презрению. Я пыталась в рамках своих полномочий получить разъяснения. Во время вопросов-ответов правительства в НС представитель правительства, в ответ на мой вопрос, обещал опубликовать запись заседания правительства и, в то же время, изучить основания решения и представить обществу. Вынуждена констатировать, что по сей день нет никакого ответа.
- Министр спорта Юрий Варданян на заседании правительства указал на заявление Элояна об уходе, как на причину увольнения. Затем в решении правительства основанием назван переход на другую работу. Что вы скажете об этом?
- Я, как председатель постоянной комиссии НС по защите прав человека, как юрист, обязана руководствоваться только фактами: в качестве факта имеется отклик Элояна о том, что он сам никаких заявлений не писал – ни об увольнении, ни о переходе на другую работу. В этих условиях он защищен одним из наиболее важных законов РА – «Законом о гражданской службе». Именно потому я говорю, чтобы опубликовали основания увольнения.
- Вчера сайт «zham.am», согласно закону «О свободе информации», официально обратился в пресс-службу правительства, попросив видеозапись, на что ответили: «Кто вам обещал, у того и просите». Это попытка скрыть запись?
- Воздержусь от комментариев по поводу внутренней кухни правительства. Но хочу выразить беспокойство по поводу несерьезного отношения правительства. В конце концов, все произошло на глазах у общества, и публикация записи, думаю, ответит на многие вопросы.
- Каким, в конце концов, будет логическое разрешение проблемы?
- Я думаю, что у Ваге Элояна есть все основания обратиться в суд и восстановить свои попранные права. Считаю необходимым засвидетельствовать, что это опасный прецедент, что не может ускользнуть от внимания европейских структур.