Սամվել Կարապետյան. «Ուր որ ճակատը ազգային է, հայ մարդը բացակա է»
Ուր որ ճակատը ազգային է, հայ մարդը բացակա է. սա իրականություն է,-«Տեսակետ» մամուլի ակումբում ասել է Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող ՀԿ նախագահ Սամվել Կարապետյանը։ -Ծառը վտանգված է, մենք պետք է հոգս քաշենք, որ այդ ծառը չչորանա։
Սամվել Կարապետյանը լրատվամիջոցների ուշադրությանն է ներկայացրել դեռևս 2007թ. Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության հովանավորությամբ և Իլհամ Ալիևի ողջույնի խոսքով հրատարակված՝ «Արևմտյան Ադրբեջանի հուշարձանները» վերնագրով գիրքը։
-Արևմտյան Ադրբեջան ասելով՝ նրանք նկատի ունեն այսօրվա ՀՀ սահմանները։ Այս գիրքը Ֆրանկֆուրտի տոնավաճառում անվճար բաժանել են՝ քարոզչության նպատակով,- ասել է Ս. Կարապետյանն ու նշել, որ ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ Արմեն Հախնազարյանն իր կենդանության վերջին ամիսների ընթացքում հասցրել է վերոնշյալ գրքի օրինակը պատճենել և փոխանցել հայաստանյան մի քանի պատկան մարմինների։
Հրատարակված գիրք-ալբոմում Հայաստանի և Արցախի բոլոր եկեղեցիները ներկայացված են որպես արմանո-թուրք, ալբանո-թուրք եկեղեցիներ, իսկ ոմանք էլ՝ որպես թուրքական գերազմանոցներ։
«7օր»-ի հարցին, թե չե՞ն պատրաստվում գրքի հրատարակողներին դատի տալ, Ս. Կարապետյանը պատասխանել է.
-Մեր գործը ո՛չ Ալիևի, ո՛չ էլ Սահակաշվիլիի հետ է։ Տեղի է ունեցել հանցագործություն, իսկ այն բացահայտելն ու պատժելը դատարանի գործն է։ Հայաստանը պետք է հայցվոր հանդիսանա՝ սկսելով իսպառ անհետացած կամ վնասված մեր մշակութային արժեքները դատով վերականգնելու և հանցագործին պատժելու գործընթացը։

Самвел Карапетян: «Там, где фронт национальный, армянский человек отсутствует»
«Там, где фронт национальный, армянский человек отсутствует. Это реальность», - сказал в пресс-клубе «Тесакет» председатель ОО «По изучению армянской архитектуры» Самвел Карапетян, добавив, что «дерево находится в опасности, мы должны позаботиться, чтобы это дерево не иссохло».
Самвел Карапетян представил вниманию СМИ книгу под названием «Памятники Западного Азербайджана», который был напечатан при спонсорстве Министерства культуры Азербайджана и со словами приветствия Ильхама Алиева.
«Говоря Западный Азербайджан, они имеют в виду границы РА. Эту книгу на Франкфуртской ярмарке раздавали бесплатно и с целью пропаганды»,- сказал С.Карапетян, отметив, что в последние месяцы своей жизни Армен Ахназарян успел ксерокопировать образец этой книги и передать в ряд соответствующих органов.
В изданном книге-альбоме все церкви Армении и Арцаха представлены как армано-турецкие и албано-турецкие, а некоторые, как турецкие кладбища.
На вопрос «7or.am», не готовятся ли они отдать под суд издателей этой книги С.Карапетян ответил: «Наше дело ни с Алиевым, ни с Саакашвили. Произошло преступление, а наказать или раскрыть его - это дело суда. Армения должна быть представлена как истец, начав процесс по восстановлению судом исчезнувших напрочь или поврежденных наших культурных ценностей и наказанию преступника».