Կարպովն ու Կասպարովը կրկին մրցելու են
Սեպտեմբերի վերջին Վալենսիայում կկայանա շախմատի աշխարհի առաջնությունը  12-րդ և 13-րդ չեմպիոնների՝ Անատոլի Կարպովի և Գարրի Կասպարովի միջև։ Այս մասին հաղորդել է «Ռիա Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով «Կոմերսանտ»-ին։
Գրոսմայստերները սեպտեմբերի 21-ից 24-ը կխաղան 12 պարտիա, որից 4-ը՝ արագ շախմատ, իսկ 8-ը՝ բլից։
Շախմատի պատմության մեջ մեծ շախմատիստների հակամարտությունը շարունակվում է արդեն 25 տարի, և ներառում է  աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի 5 առաջնություն։ Երկու չեմպիոնների առաջիկա հանդիպումը կարող է վերջինը լինել, քանի որ Կարպովը հազվադեպ է մասնակցում մրցաշարերին, իսկ Կասպարովն իր կարիերան ավարտել է 2005թ.՝ կենտրոնանալով քաղաքականության վրա։

Карпов и Каспаров снова встретятся
В конце сентября в Валенсии состоится чемпионат мира по шахматам между  12-ым и 13-ым чемпионами мира Анатолием Карповым и Гарри Каспаровым. Об со ссылкой на «Коммерсант» сообщает «Риа-Новости».
С 21-го по 24-е сентября они  сыграют 12 партий, из которых 4 по быстрым шахматам, а 8 - в блиц.
В истории шахмат противостояние этих двух гроссмейстеров продолжается вот уже 25 лет и включает в себя 5 чемпионатов за звание чемпиона мира. Ближайшая встреча двух шахматистов может стать последней, так как Карпов редко участвует в турнирах, а Каспаров завершил свою карьеру в 2005-ом году, сконцентрировавшись на политике.