Օփորթյունիթի» մարսագնացը Կարմիր մոլորակի Ինդեյվոր խառնարանի կավե շերտում հայտնաբերել է քաղցրահամ, թթվայնության տեսանկյունից չեզոք ջրի հետք: Նախկինում գիտնականներին հաջողվել էր հաստատել Մարսի վրա միայն թթվայնության գերազանցված մակարդակով ջրի առկայությունը:
Ինչպես հայտնում են գիտնականները, մարսագնացի հայտնաբերած շերտերը ձևավորվել են քաղցրահամ ջրային մակարդակում, pH ցուցիչով:
Առաքելության պատասխանատու, Կորնելի համալսարանի մասնագետ Սթիվ Սքվայերսը հայտնել է. «Այդ ջուրը կարելի է հանգիստ խմել»:
Սպասվում է, որ մարսագնացը կհաղթահարի ևս երկու կիլոմետր, որպեսզի սարքի համար ապահով «ձմեռելու» վայր հասնի:
NASA-ի մասնագետները հայտնել են, որ մյուս մարսագնաց «Քյուրիոսիթին» մոտ ժամանակներս կսկսի ուսումնասիրել Կարմիր մոլորակի լեռները»։
Մարսի վրա խմելու ջրի հետքեր են հայտնաբերվել

Марсоход «Оппортьюнити» обнаружил следы пресной и нейтральной по кислотности воды в слое глины кратера Индевор, сообщает «ВВС». Прежде ученым удалось подтвердить лишь наличие на Марсе воды с сильно повышенной кислотностью.
Как отмечают исследователи, обнаруженные марсоходом слои глины сформировались в пресноводной среде с нейтральным показателем pH.
«Это была вода, которую вполне можно пить», - сообщил ответственный за миссию специалист Корнелльского университетак Стив Сквайерс.
Ожидается, что в следующие два месяца марсоход преодолеет расстояние в два километра до удобного места для предстоящей «зимовки» аппарата.
По словам специалистов NASA, другой марсоход – «Кьюриосити» - в ближайшее время направится исследовать горы на Красной планете.
На Марсе обнаружены следы пресной воды