Հայաստանը հնարավորություն ունի տարածաշրջանում դառնալ կարևոր խաղացող
-Հայաստանն այսօր ունի պոտենցիալ բոլոր հնարավորությունները՝ ինչպես աշխարհագրական, քաղաքակրթական, այնպես էլ ռազմավարական,- պատասխանել է իրանագետ Գառնիկ Ասատրյանը «7օր»-ի հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ Հայաստանը Իրանի և Արևմուտքի երկրների միջև դիվանագիտական կապող կամուրջ դառնա։
-Հայաստանը կարևոր տեղ է զբաղեցնում տարածաշրջանում և հնարավորություն ունի դառնալ տարածաշրջանային կարևոր խաղացող։ Բաց և առանց նախապաշարմունքների մոտեցումը կամ քաղաքականության որդեգրումը, որ այսօր դիտվում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ, կարծում եմ, շատ արդյունավետ ուղի է։ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ նոր վեկտոր է նկատվում, որը հետաքրքիր է, միևնույն ժամանակ՝ բավական դժվար և համարձակ քայլ է,- ասել է Գ. Ասատրյանը։
-Այդ դեպքում՝ ինչո՞ւ չի օգտվում իր հնարավորությունից։
–Այդ ուղղությամբ որոշակի քայլեր նկատում եմ և դրական եմ գնահատում։ Դրանք կարող են արդյունք տալ և կտան՝ հակառակ դժվարությունների։ Վերջիվերջո, գոյություն ունի ավանդական մտածելակերպ ոչ միայն մեզանում, այլև այլ երկրներում,–ասել է իրանագետը։

У Армении есть возможность стать важным игроком в регионе
«У Армении сегодня есть все потенциальные возможности, как географические и политические, так и стратегические», - сказал иранист Гарник Асатрян, отвечая на вопрос «7or» о том, возможно ли, чтобы Армения стала связующим дипломатическим мостом между Ираном и странами Запада.
«Армения занимает важное место в регионе и у нее есть возможность стать важным игроком в регионе. Открытый и без предпочтений подход или руководство политикой, которая сегодня наблюдается во внешней политике Армении, думаю, является очень эффективным путем. Во внешней политике Армении наблюдается новый вектор, который интересен и является в то же время сложным и смелым шагом», - сказал Г.Асатрян.
-В таком случае, почему она не использует свои возможности?
-В этом направлении заметны определенные шаги, и я их оцениваю положительно. Они могут дать результат вопреки трудностям. В конце концов, традиционное мышление имеется не только у нас, но также и в других государствах.