Լուիզիանա նահանգի Սենատի բանաձևը՝ ի սատարումն Արցախի անկախության ճանաչման
Մայիսի 30-ին ԱՄՆ Լուիզիանայի նահանգի Սենատը ընդունել է բանաձև՝ ի սատարումն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ազատ և անկախ պետություն կառուցելու ջանքերի: ԼՂՀ ԱԳ նախարարությունը տարածել է բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը:
«Ի սատարումն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության որպես ազատ և անկախ պետություն զարգանալու ջանքերի
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղը, որը հայտնի է նաև Արցախ անվանմամբ, պատմականորեն հանդիսացել է հայկական տարածք՝ ճնշող մեծամասնությամբ բնակեցված հայերով, որը 1921 թ. անջատվել է Հայաստանից Խորհրդային Միության կողմից և բռնակցվել նորաստեղծ Խորհրդային Ադրբեջանին, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1988 թ. փետրվարի 20-ին սկիզբ է դրվել Լեռնային Ղարաբաղում ազգային ազատագրական շարժմանը, որը ոգեշնչել է Խորհրդային Միության մարդկանց՝ ընդդիմանալու բռնապետությանը և տեր կանգնելու սեփական իրավունքներին ու ազատություններին՝ նպաստելու ժողովրդավարության տարածմանը միլիոնավոր մարդկանց համար ու խաղաղության հաստատմանը ողջ աշխարհում, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Միացյալ Նահանգների Սենատը բազմիցս իր աջակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատության օրինական ձգտումներին, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի օրենսդրական մարմինը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ համաձայն գործող օրենսդրության, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը քվեարկեց հօգուտ անկախության, և 1992 թ. հունվարի 6-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված օրենսդիր մարմինը պաշտոնապես հայտարարեց անկախության մասին, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ անկախության հռչակումից ի վեր ԼՂՀ-ն զգալի առաջընթաց է արձանագրել ժողովրդավարության կառուցման գործում, ինչը լավագույնս դրսևորվեց 2012 թ. հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների ժամանակ, որոնք միջազգային դիտորդները գնահատեցին որպես ազատ և թափանցիկ:
ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ, որ Լուիզիանա նահանգի օրենսդիր մարմնի Սենատը սույնով հավանություն է տալիս և սատարում է ԼՂՀ շարունակական ջանքերը զարգանալու որպես ազատ և անկախ պետություն՝ երաշխավորելու իր քաղաքացիներին այն իրավունքները, որոնք բնորոշ են ազատ և անկախ հասարակությանը:
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ կոչ անել ԱՄՆ Նախագահին և Կոնգրեսին աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքին ու ժողովրդավար անկախությանը և միջազգային հանրության ջանքերին՝ նրա կառուցողական ներգրավմանը ռազմավարական կարևոր այդ տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի արդար և երկարատև լուծմանը:
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ, որ սույն Բանաձևի պատճենը կփոխանցվի Միացյալ Նահանգների նախագահին, Միացյալ Նահանգների Սենատի քարտուղարին, Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի գրագրին և Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Լուիզիանա նահանգի պատվիրակության յուրաքանչյուր անդամի»,- ասված է բանաձևում:

Резолюция Сената штата Лиузиана в поддержку признания независимости Арцаха
30 мая Сенат американского штата Луизиана принял резолюцию в поддержку усилий Республики Арцах развиваться в качестве свободного и независимого государства.
Ниже можете ознакомиться с перевод резолюции:
«Принимая во внимание, что Нагорный Карабах, известный также как Арцах, исторически является армянской территорией, населенной в подавляющем большинстве армянами, которая была незаконно отделена от Армении Советским Союзом в 1921-ом году и передана под управление новообразованного Советского Азербайджана, а также
Принимая во внимание, что 20 февраля 1988 года в Карабахе началось национально-освободительное движение, которое вдохновило людей по всему Советскому Союзу на борьбу против тирании и за свои права и свободы, способствуя продвижению демократии для миллионов людей и установлению мира во всем мире, а также
Принимая во внимание, что Сенат Соединенных Штатов неоднократно выражал поддержку законным устремлениям народа Нагорного Карабаха к свободе, а также
Принимая во внимание, что 2 сентября 1991 года, согласно действующему в то время законодательству, законодательный орган Нагорного Карабаха объявил о создании Нагорно-Карабахской Республики, а также
Принимая во внимание, что 10 декабря 1991 года народ Нагорно-Карабахской Республики проголосовал за независимость, и 6 января 1992 года законодательный орган Республики, избранный демократическим путем, официально объявил о независимости, а также
Принимая во внимание, что Нагорно-Карабахская Республика с момента провозглашения независимости достигла ощутимого прогресса в построении демократии, что было продемонстрировано во время недавно проведенных президентских выборов 19 июля 2012 года, которые, по оценкам международных наблюдателей, были свободными и прозрачными.
Постановляем, что Сенат штата Луизиана настоящим поощряет и поддерживает продолжительные усилия Нагорно-Карабахской Республики, направленные на развитие в качестве свободного и независимого государства с тем, чтобы гарантировать те права своих граждан, которые присущи свободному и независимому обществу;
Также постановляем призвать настоящим президента и Конгресс Соединенных Штатов поддержать право на самоопределение и демократическую независимость Нагорного Карабаха и его конструктивное вовлечение в усилия мирового сообщества, направленные на справедливое и долгосрочное решение вопросов безопасности в этом стратегически важном регионе;
Также постановляем, что копия данной Резолюции будет направлена президенту Соединенных штатов, Секретарю Сената Соединенных Штатов, клерку Палаты представителей Соединенных Штатов и каждому члену делегации в Конгрессе Соединенных Штатов от штата Луизиана».