Սերժ Սարգսյանն այցելել է ԱՄՆ դեսպանություն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առիթով նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանատուն և շնորհավորել դեսպանության բարձրաստիճան աշխատակիցներին անկախության 233-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Ս. Սարգսյանն իր շնորհավորական խոսքում մասնավորապես նշել է.
«Ցանկանում եմ Միացյալ Նահանգներին հետագա հզորացում, իսկ նրա ժողովրդին' բարգավաճում: Մենք իրապես շահագրգռված ենք Միացյալ Նահանգների հետ մեր հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ: Մենք Միացյալ Նահանգներին ընկալում ենք ոչ միայն որպես հզոր երկիր, որպես Հայաստանին ամենամեծ մարդասիրական օգնությունը ցուցաբերող երկիր, այլև մի երկիր, որը ամենաօրհասական պահին մեր ժողովրդին օգնության ձեռք մեկնեց՝ նրա մի ստվար հատվածին իր գիրկն ընդունելով, հնարավորություն տվեց զարգանալու և իրենց ավանդը ներդնելու ինչպես Միացյալ Նահանգների հզորացման, այնպես էլ իրենց ազգային ինքնությունը պահպանելու գործում»:
ՀՀ-ում Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարի Յովանովիչի հետ ծավալված առանձնազրույցի ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում առաջ մղելու ցանկությունն ու պատրաստակամությունը: Դեսպան Յովանովիչը Հանրապետության նախագահին ներկայացրել է ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ունեցած վերջին հանդիպումներից իր տպավորությունները:
Նախագահ Սարգսյանն ու դեսպան Յովանովիչը ընդգծել են, որ ինքնատիպ ու հզոր ամերիկահայ համայնքի առկայությունը, ամերիկահայ տարբեր կազմակերպությունների ակտիվ գործունեությունը բարեկամության իրական կամուրջ է Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Նահանգների միջև:

Президент Серж Саргсян посетил посольство США
В связи с Национальным праздником Соединенных Штатов Америки, Днем Независимости, Президент Серж Саргсян сегодня посетил посольство Соединенных Штатов в нашей стране и поздравил высокопоставленных сотрудников посольства с 233-ей годовщиной независимости.
Президент Саргсян в своем поздравлении, в частности, сказал:
"Желаю Соединенным Штатам дальнейшего укрепления, а их народу - процветания. Мы на деле заинтересованы в дальнейшем развитии наших отношений с Соединенными Штатами. Мы воспринимаем Соединенные Штаты не только как мощную страну, как страну, оказывающую Армении самую большую гуманитарную помощь, но и как страну, которая в самый роковой момент протянула руку помощи нашему народу, приняв большую часть его в свои объятия, дала возможность развиваться и внести свой вклад как в упрочение Соединенных Штатов, так и в дело сохранения своей национальной самобытности".
В ходе состоявшейся с Чрезвычайным и полномочным послом Соединенных Штатов в Республике Армения Мари Йованович отдельной беседы было обоюдно подчеркнуто желание и готовность продвигать армяно-американские отношения вперед в разных сферах. Посол Йованович представила Президенту Республики свои впечатления от последней встречи с представителями армянской общины Америки. Президент Саргсян и посол Йованович подчеркнули, что наличие самобытной и мощной армянской общины, активная деятельность различных армянских организаций - настоящий мост дружбы между Республикой Армения и Соединенными Штатами.