Լևոն Անանյան. «Շինարարությունն առանց աղբի չի լինում»
ՀՀ գրողների միության ընդհանուր ժողովում Լևոն Անանյանն իր ելույթում ասել է, որ գրողների միության կողմից գրական աշխարհի համար բազմաթիվ աշխատանքներ են կատարվում, իսկ ստեղծված արժեքները, երբեմն «հենց ինքներս ենք սևացնում, ամբիոններից հայտարարելով, որ արդի հայ գրականությունը արժեքներ չի ստեղծում, և մենք գրողներ չունենք»։ Նա նաև նշել է, որ ներքին խժդժությունների պատճառով թյուր ընկալում է առաջանում ոչ միայն հասարակության, այլև իշխանությունների մոտ, որոնք այս ամենը տեսնելով մտածում են, որ եթե գրողներն իրենք իրենց արժեքները չեն գնահատում, այդ դեպքում ինչո՞ւ պետք է պետական բյուջեից օգնություն ցուցաբերվի, գրքեր հրատարակվեն և այլն։
-Շինարարությունն առանց աղբի չի լինում։ Կուզենայի, որ, եթե այդ աղբը չուզենա դուրս գալ, ապա ինքներս մաքրենք և սեպտեմբեր ամսին ՀՀ գրողների միության 75-ամյակին գնանք համախմբված և միասնական, որովհետև ժողովուրդը նայում է իր գրողին, իր մտավորականին,- ասել է Լևոն Անանյանը։

Левон Ананян: «Строительство без мусора не бывает»
В своем заявлении на общем собрании Союза писателей Армении, Левон Ананян сказал, что для литературного мира Союзом писателей проводятся многочисленные работы, а созданные ценности, иногда, «мы сами очерняем, заявляя с трибун, что современная армянская литература не создает ценностей и, что у нас нет писателей». Он также отметил, что по причине внутренних склок, неправильное понимание возникает не только в обществе, но и у властей, которые, видя всё это, думают, что если писатели сами не ценят свои ценности, то в таком случае для чего нужно оказывать помощь из госбюджета, печатать книги и так далее?
«Строительство без мусора не бывает. Хотел, если б этот мусор не захочет выйти, то самим очистить и в сентябре пойти на 75-летие Союза писателей сплоченно и воедино, поскольку народ смотрит на своего писателя, своего интеллигента», - сказал Левон Ананян.