Հարցազրույց Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ, օրերս համաներումով ազատ արձակված Սուրեն Սիրունյանի հետ։
-Ինչպե՞ս եք գնահատում երկրի ներքին քաղաքական իրավիճակը.
-Ներքին իրավիճակը, ինձ թվում է, նորից մնում է լարված, քանի որ այսօր Հայաստանում դեռ քաղբանտարկյալներ կան։ Հարցին կիսատ-պռատ լուծում տալով՝ վիճակը երբեք չի թուլանա, քանի որ մեր ընկերներից շատերը դեռ գտնվում են կալանավայրերում։
-Դուք պայքարում եք նաև արտահերթ ընտրությունների համար։ Ձեր կարծիքով՝ որքանո՞վ են հավանական արտահերթ ընտրությունները։
-Ես կասեի՝ ոչ թե արտահերթ ընտրությունների, այլ նրա համար պետք է պայքարենք, որ հրապարակվեն  2008թ. փետրվարի 19-ի իրական արդյունքները։ Քանի որ ես վստահ եմ, որ նախագահական ընտրություններում հաղթել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Ինձ համար դա փաստ է, սակայն, եթե բանը հասնի նրան, որ լինեն արտահերթ ընտրություններ, որպեսզի կրկին արձանագրենք մեր հաղթանակը, ապա միանշանակ պայքարելու ենք արտահերթ խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունների համար։
-Կարծում եք հասարակությունն իսկապե՞ս պատրաստ է արտահերթ ընտրությունների։ Չէ՞ որ, եթե համակարգն ամբողջությամբ չի աշխատում, ընտրությունների արդյունքը կարող է նույնը լինել, կրկնվել։
-Ես վերջերս ասել էի, որ եթե իշխանությունները չուզենան, որ ընտրությունները լինեն մաքուր, արդար և թափանցիկ, ապա կապ չունի, թե ովքեր են անցկացնելու դրանք։ Ինձ թվում է, պետք է ստիպել իշխանություններին, որ հոգնեն նախկինում իրենց որդեգրած քաղաքականությունից, որպեսզի Հայաստանում գոնե մեկ անգամ անցկացվեն արդար ընտրություններ։
-Փոփոխություններ կատարելու սահմանադրակա՞ն, թե՞ հեղափոխական ճանապարհն եք նախընտրում։
-Ես երկու տարբերակին էլ կողմնակից եմ։ Եթե Սահմանադրական ճանապարհով ժողովուրդը չի կարողանում հասնել իր ուզածին, չի կարողանում տեսնել Ազգային ժողովում իր պատգամավորին, ապա կողմնակից եմ, որ այդ ամենն իրականացվի հեղափոխության ճանապարհով, որովհետև հեղափոխություն անելը հանցագործություն չէ։
-Ի վերջո, Ձեր ազատ արձակումը ՀԱ՞Կ-ի պայքարի արդյունք է, թե՞ իշխանությունները «ռևերանս» կատարեցին միջազգային հանրության առջև։
-Ես, վստահ եմ, որ մեզ ազատ արձակելով՝ իշխանությունները դրանով իսկ ապահովագրեցին իրենց։ Իշխանությունները մեծահոգի չէին, որ թույլ տային դատարաններին, որ արդար դատավարություն տեղի ունենար։ Որովհետև արդար դատավարության դեպքում մենք արդարացված դուրս կգայինք դատարանի դահլիճից։ Եվ քանի որ իշխանությունը հանձնարարել էր, որ դատարանները մեր նկատմամբ դատավճիռներ կայացնեն, նրանք նաև գտան համաներման այս տարբերակը, որ մեզ ազատ արձակեն։ Ամեն դեպքում, իշխանությունները մեր ընկերների մի մասին պատանդ են պահում՝ ընդդիմության քայլերի դեմ հակաքայլեր անելու համար։
-Ի՞նչ զարգացումների եք սպասում։
-Գտնում եմ, որ մեկ րոպե չպետք է հանգիստ նստենք, առավոտից երեկո պետք է պայքարենք մեր ազատությունների, մեր իրավունքների վերականգնման և մեր ընկերներին անհապաղ ազատ արձակելու համար։

Интервью с представителем Армянского национального конгресса, выпущенного на днях на свободу по амнистии  Суреном Сируняном
- Как вы оцениваете внутриполитическую ситуацию в стране?
- Внутренняя ситуация, мне кажется, остается напряженной, поскольку до сегодняшнего дня в Армении есть политзаключенные. Дав вопросу половинчатое решение, ситуация никогда не разрядится, поскольку многие из наших друзей пока находятся в местах заключения.
- Вы ведете борьбу также за проведение внеочередных выборов. На Ваш взгляд, насколько вероятно проведение внеочередных выборов?
- Я бы сказал, что надо бороться не за внеочередные выборы, а за то, чтобы  были оглашены реальные итоги президентских выборов 19 февраля 2008 года, поскольку  уверен, что  на этих выборах победил Левон Тер-Петросян. Для меня это факт, однако, если дело дойдет до того, что состоятся внеочередные выборы, чтобы мы вновь зафиксировали нашу победу, то  однозначно будем бороться за внеочередные парламентские и президентские выборы.
- Считаете, что общество действительно готово к внеочередным выборам? Ведь если система целиком не работает, то итоги выборов могут быть те же, повториться?
- Недавно я говорил, что если власти не захотят, чтобы выборы были чистыми, справедливыми и прозрачными, то не имеет значения, кто будет проводить их. Мне кажется, что надо заставить власти, чтобы они отказались от взятой на вооружение своей политики, чтобы в Армении хотя бы раз состоялись справедливые выборы.
- Какие Вы предпочитаете пути осуществления изменений в Армении - конституционные или революционные?
- Я сторонник обоих вариантов. Если конституционным путем народ не может достичь желанного, не может увидеть в Национальном Собрании своего депутата, то я сторонник того, чтобы все это осуществилось путем революции, поскольку делать революцию - это не преступление.
- В конце концов, Ваше освобождение результат борьбы АНК или власти сделали «реверанс» перед международным сообществом?
- Я уверен, что выпустив нас на свободу, власти тем самым застраховали себя. Власти не великодушны для того, чтобы допустить, чтобы имели место справедливые судебные процессы. Поскольку при справедливом суде мы вышли бы из зала суда оправданными. И поскольку власти поручили, чтобы суды вынесли приговоры по отношению к нам, то они нашли также этот вариант амнистии, чтобы нас выпустить на свободу. Во всяком случае, власти держат часть наших друзей в заложниках, чтобы предпринять против оппозиции контрмеры.
- Каких развитий Вы ожидаете?
- Считаю, что мы не должны ни минуты сидеть спокойно, должны бороться с утра до вечера для восстановления наших свобод и незамедлительного выпуска на свободу наших друзей.