Վահագն Չախալյանի ֆրանսիացի փաստաբանի՝ որպես պաշտպանի գրանցումը մերժում են
Համաձայն Վրաստանի քրեական դատավարության օրենսգրիքի փոփոխությունների, որոնք ուժի մեջ են մտել 2009թ. հունիսի 24-ին, օտարերկրյա փաստաբաններին այլևս չի թույլատրվում երկրի տարածքում  իրականացնելու Վրաստանի քաղաքացու պաշտպանությունը (Վրաստանի ՔԴՕ, հոդված 78, կետ 5): Դրա մասին Թբիլիսիի քաղաքացիական գործերով վարչական դատարանում ֆրանսիացի փաստաբան Պատրիկ Արապյանի՝ որպես ջավախքահայ քաղաքական ակտիվիստ Վահագն Չախալյանի փաստաբան գրանցման մերժման բողոքարկման հայցով հունիսի 30-ի դատալսմանը հայտարարեցին պատասխանող կողմի՝ Վրաստանի արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչները:
Քրեական-դատավարության օրենսգրքի մեջ փոփոխություններ կատարելը ժամանակագրական  առումով համընկնում է ֆրանսիացի փաստաբանի գրանցման հարցի շուրջ ծավալված գործընթացների հետ, ինչը չի կարող պատահականություն լինել: Փաստորեն, նշված քայլով վրացական իշխանությունները հիմք են ստեղծել ֆրանսիացի փաստաբանի գրանցումը մերժելու իրենց հակաօրինական որոշման դեմ հայցը առանց բավարարման թողնելու համար, այն հիմնավորմամբ, որ տեղի է ունեցել օրենքի փոփոխություն:
Վահագն Չախալյանի իրավունքների խախտումը պետության բարձրագույն օրենսդիր օղակի գործադրման միջոցով «օրինականացնելու» այս գործողությամբ վրացական իշխանությունները հերթական անգամ փաստում են, որ ջավախքահայ քաղաքական ակտիվիստի նկատմամբ ընթացող դատավարությունը շինծու մեղադրանքների վրա հիմնված քաղաքական պատվեր է, որն ավարտին հասցնելու համար նրանք ոչ միայն պատրաստ են ոտնահարել արդար և անկողմնակալ դատավարության հիմնարար իրավունքը, այլ նաև իրենց հայեցողությամբ վերաձևել իրենց երկրի օրենսդրությունը:
«Երկիր» միությունը կոչ է անում Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին, միջազգային կառույցներին և իրավապաշտպան կազմակերպություններին՝
-         ճանաչել Վահագն Չախալյանին որպես քաղբանտարկյալ.
-         համապատասխան գնահատական տալ Վահագն Չախալյանի իրավունքների աղաղակող խատումների փաստերին.
-         համապատասխան ճնշում գործադրել վրացական իշխանությունների վրա՝ Վահագն Չախալյանի արդար և անկողմնակալ դատավարության իրավունքը ապահովելու ուղղությամբ:

Грузинские власти вносят в изменения в уголовно-процессуальный кодекс с целью отказа в регистрации французского адвоката в качестве защитника Ваагна Чахаляна
Согласно изменениям в Уголовно-процессуальном кодексе Грузии, вступившим в силу 24 июня 2009г., иностранным  адвокатам более не разрешается осуществлять защиту на территории страны в отношении граждан Грузии (пункт 5, статья 78 УПК Грузии). Об этом 30 июня во время очередного судебного слушания по делу отказа в регистрации французского адвоката Патрика Арапяна в качестве защитника джавахкского политического активиста Ваагна Чахаляна заявили ответчики- представители Министерства юстиции Грузии.
Принятие изменений в Уголовно-процессуальном кодексе Грузии совпадает по времени с процессами вокруг вопроса регистрации французского адвоката в качестве защитника Ваагна Чахаляна, что НЕ может являться случайностью.  Фактически, принятием этого закона грузинские власти создали основу для того, чтобы суд оставил без удовлетворения иск, опротествывающий незаконное решение об отказе в регистрации.
Своим шагом по «узакониванию» факта нарушения прав Ваагна Чахаляна путем использования высшего законодательного  органа государства, грузинские власти в очередной раз показывают, что судебный процесс над джавахкским политическим активистом является основанным на сфабрикованных обвинениях политическим заказом, для довершения которого они не только готовы грубо нарушать основополагающее право на справедливое и беспристрастное судопроизводство, но также по своему усмотрению перекраивать законодательство своей страны.
Основываясь на вышесказанном, Союз «Еркир» вновь призывает омбудсмена Грузии, международные структуры и правозащитные организации:
-         Признать Ваагна Чахаляна политзаключенным;
-         Дать соответственную оценку фактам вопиющего нарушения прав Ваагна Чахаляна;
-         Оказать соответствующее давление на грузинские власти с целью безукоснительного  обеспечения права Ваагна Чахаляна на справедливое и беспристрастное судопроизводство.