Արևելյան գործընկերության ծրագրի գործունեությունը չի՞ դադարեցվել
Լրատվամիջոցներում հրապարակումներ են տարածվել, թե Եվրամիությունը դադարեցնում է Արևելյան գործընկերության ծրագրի գործունեությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, Միջազգային ասպարեզում Եվրամիության առջև ծառացած նոր մարտահրավերները ստիպելու են Եվրամիության նախագահությունը ստանձնած Շվեդիային՝ ընդամենը «որոշ ժամանակով հետաձգել» Արևելյան գործընկերության ծրագիրը:
Շվեդիայի վարչապետ Ֆրեդրիկ Ռեյնֆելդտը չորեքշաբթի օրվա ասուլիսի ժամանակ նշել է Արևելյան գործընկերության ծրագիրը երկրորդ պլան մղող առավել կարևոր առաջնահերթությունները՝ առանձնացնելով տնտեսական ճգնաժամը, կլիմայի փոփոխությունը և Իրանի հարցը:

Деятельность программы «Восточного партнерства» не прекращалась?
В СМИ распространились публикации, о том, что Евросоюз прекращает деятельность программы «Восточное партнерство».
Как сообщает радиостанция «Азатутюн», возникшие перед Евросоюзом на международной арене новые вызовы, заставят Швецию, получившую председательство в Евросоюзе, всего лишь «на некоторое время отложить» программу Восточного партнерство.
Премьер-министр Швеции Фредерик Рейнфелдт во время пресс-конференции в среду отметил наиболее важные первоочередные вопросы, отодвигающие программу Восточного партнерства на второй план, среди них он выделил экономический кризис, изменение климата и вопрос Ирана.