Հարցազրույց Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ, համաներմամբ վերջերս ազատ արձակված Մյասնիկ Մալխասյանի հետ
-Ըստ ձեզ՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումով պայքարը նոր թափ ստացա՞վ, թե՞ նորից շարունակվելու է նույն հունով։
-Դա դուք պետք է ասեք։ Ես նախկինը չեմ տեսել, որ հիմա... Բնականաբար, պիտի որ փոփոխություն լինի, թափ հավաքի։ Բայց համաժողովրդական շարժումը պիտի իր նպատակին հասնի, որովհետև պատմության մեջ չկա դեպք, երբ ժողովուրդը պարտվի, ժողովրդին նման բռնությամբ, սպանդի ենթարկելով՝ կարողանան ջարդը տալ։ Ինձ հայտնի չէ նման պատմություն, որ կարողանան։ Ես համոզված եմ, որ ժողովուրդը հասնելու է իր նպատակին, ժողովուրդնի իր ուզած երկիրը, իր ուզած Հայաստանը կառուցելու է իր ջանքերով։
-Իսկ հիշո՞ւմ եք այնպիսի դեպք, որ Հայաստանում սահմանադրակա՛ն ճանապարհով ժողովուրդը հասնի իր նպատակին։
-Դե, ես չգիտեմ։ Ժողովուրդն ի՛նչ ճանապաչհով էլ հասնի՝ ճիշտ է։
-Բայց երբևէ եղե՞լ է այդպիսի դեպք, որ սահմանադրական ճանապարհով հասնի...
-Ինչու՞ չէ։ 1991թ. ժողովուրդն ի՞նչ ճանապարհով էր... Ես հիշում եմ, որովհետև համաժողովրդական շարժում էր, համաժողովրդական ընտրությամբ ընտրվեց առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Իհարկե, դրանից հետո նույնությամբ չի կրկնվել, բայց ժողովրդի այս ոգևորությունը, որ կա, համոզված եմ, որ կկրկնվի։
-Դուք կողմնակից եք պայքարի սահմանադրակա՞ն ճանապարհին, թե՞ հեղափոխությամբ իշխանափոխության հասնելուն։
-Գիտեք ի՞նչ։ Հեղափոխական ճանապարհը ոչ մի տեղ չի կարող լավ բանի բերել, որովհետև լավ կլինի, որ մենք էլ քաղաքակիրթ ժողովրդի նման կարողանանք գտնել լուծումը։ Որովհետև հեղափոխական ճանապարհներով բաները, դրանք որ ժողովուրդների մոտ որ եղել են, վերջապես եկել հասել են մի էվոլյուցիոն ճանապարհի, որտեղ գիտակցել են, որ պիտի ժողովրդավարական, սահմանադրական ճանապարհով կարողանա կերտել։ Առաջին նախագահի հետ ես համամիտ եմ, որ բռնությամբ ձեռքբերված իշխանությունը՝ բռնությամբ պիտի պահես, և պատմությունն ապացուցում է դա։ Սա ցանկալի չէ մեր ժողովրդի համար, և մեզանից որևէ մեկը չի ուզենա, որ գնանք այդ ճանապարհով։
-Սահմանադրական ճանապարհ ասելով՝ հասկանում եք արտահե՞րթ, թե՞ հերթական ընտրությունները։
-Բոլոր Ձեր ասած ձևերը սահմանադրական ճանապարհ են նշանակում։
-Ձեզ համար ո՞րն է նախընտրելի։
-Բոլորն էլ նախընտրելի են։
-Կարծում եք, որ շարժումը մինչև հերթական ընտրությունները կկարողանա՞ պահել իր...
-Ես չեմ կարող երաշխավորել որևիցե մեկի փոխարեն։ Կարծում եմ, որ կգա մի պահ, որ բոլոր քաղաքական ուժերը կգիտակցեն և ժողովրդի պահանջին ընդառաջ կգնան, և լուծում կստացվի։ Ժողովուրդը կհասնի իր նպատակին, բայց թե ո՞ր ճանապարհը կլինի, ես չեմ կարող կանխորոշել։
-Մինչև հերթական ընտրություններ համաժողովրդական շարժման մարտական հոգին, պայքարի շունչը կպահպանվի՞։
-Չեմ կարող ասել։ Բայց ինձ թվում է, որ արտահերթ ընտրություններ կլինեն։ Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ պիտի լինեն, որպեսզի կարողանա այս մթնոլորտը լիցքաթափվել, ու հանդուրժողականության մթնոլորտ, վստահություն ձեռքբերվի։ Հակառակ դեպքում, հնարավոր չէ երկրում հաղթահարել այս ճգնաժամերը։ Համապետական ընտրություններ պետք է անցկացվեն՝ երկրում բնականոն ընթացքը վերականգնելու, երկիրը զարգացնելու համար։
Մյասնիկ Մալխասյան.
-Ի՞նչ գնահատական կտաք ներքաղաքական պայքարի ներկա փուլին։
-Նորմալ, բնականոն ընթացքի մեջ է։

- Она находится в нормальном, естественном процессе.
- Как, по-вашему, с освобождением политзаключенных борьба получила новый размах, или опять продолжиться в том же русле?
- Это вы должны сказать. Я не видел прошлых развитий.... Естественно будут изменения, они наберут размах. Но Всенародное движение должно достичь своей цели, потому что в истории нет случая, когда народ проигрывает, Невозможно подобным насилием, резней уничтожить народ. Мне неизвестна такая история, чтобы смогли. Я уверен, что народ достигнет своей цели, построив своими силами страну, которую она стремится иметь.
- А помните такой случай, чтобы в Армении народ достиг своей цели конституционным путем?
- Ну, я не знаю. Каким бы путем народ ни достиг - это правильно.
- Но когда-нибудь был такой случай, чтоб достиг конституционным путем?
- Почему нет? В 1991 народ, каким путем достиг? Я помню, потому что было всенародное движение, общенародным выбором был избран первый президент Левон Тер-Петросян. Конечно, после этого такое не повторялось, но я уверен, что это воодушевление народа повторится.
- Вы сторонник достижения власти путем конституционной борьбы или революции?
- Знаете, что революционный путь нигде не может привести к добру, поскольку будет хорошо, если мы тоже подобно цивилизованным народам, сможем найти решение. Поскольку то, что было у народа революционными путями, наконец, дошло до эволюционного пути, где осознали, что должны суметь созидать демократическим, конституционным путем. Я согласен с первым президентом, что власть, доставшаяся насилием , нужно удерживать насилием и история доказывает это. Это не желательно для нашего народа. И никто из нас не захочет, чтобы мы пошли по этому пути.
- Говоря конституционным путем, понимаете внеочередные или очередные выборы?
- Все названные Вами виды обозначают конституционный путь
- Для Вас какой предпочтительнее?
- Все предпочтительны.
- Думаете, что до очередных выборов движение сможет удержать свои позиции....
- Я не могу гарантировать вместо кого-либо. Думаю, что настанет момент, когда все политические силы осознают ипойдут навстречу требованиям народа и найдется решение.Народ достигнет своей цели, а каким путем, я не могу предсказать.
- Сохраниться боевой дух, дух борьбы общенародного движения до очередных выборов?
- Не могу сказать. Но мне кажется, что будут внеочередные выборы. Должны быть внеочередные парламентские выборы, чтоб можно было разрядить эту среду и достичь атмосферы терпимости, уверенности. В противном случае невозможно преодолеть кризисы в стране.
Мясник Малхасян
Интервью членом Армянского национального конгресса, с выпущенным на свободу недавно по амнистии Мясником Малхасяном.
- Какую оценку дадите нынешнему этапу внутриполитической борьбы?
- Я не могу гарантировать вместо кого-либо. Думаю, что настанет момент, когда все политические силы осознают и пойдут навстречу требованиям народа и найдется решение. Народ достигнет своей цели, а каким путем, я не могу предсказать.