Հարցազրույց Հանրային հեռուստառադիո ընկերության խորհրդի ռազմավարության և ռեյտինգների բաժնի ղեկավար Գայանե Ասլամազյանի հետ
-Առանց երկմտելո՞ւ որոշեցիք մասնակցել «Ֆորտ Բոյար» խաղին։
-Նախ, խաղի մասնակիցներին ընտրելու կարգը մի քանի կետեր էր ենթադրում։ Նախնական համաձայնագիր կնքվեց, որ եթե ըտրվենք,ապա պետք է համաձայնենք մասնակցել խաղին։ Իսկ ես, բնականաբար, ցանկանում էի մասնակցել, որովհետև դեռ փոքր հասակից «Ֆորտ Բոյար»-ը տպավորվել էր իմ մեջ։ Եվ շատ հետաքրքիր էր գնալ ու տեսնել այդ ամենը սեփական աչքերով։ Մասնակիցների ընտրությունը տևեց երկու ամիս, որից հետո «sms» քվեարկությամբ և այլն, և այլն, ընտրվեցին 30 մասնակիցները, այդ թվում և ես։
-Ի՞նչ չափանիշներով էին մասնակիցներն ընտրվել։
-Ճիշտն ասած՝ չեմ կարող ասել, թե ինչ չափանիշներով են ընտրվել, քանի որ դա կազմակերպիչներն են որոշել։
-Իսկ թիմերն ի՞նչ սկզբունքով կազմվեցին։
-Թիմերն էլ անկախ մեզանից կազմվեցին։ Մեզ՝ հայերիս ոչ բնորոշ փակ մթնոլորտում այդ ամենը անցավ։ Նախ, մեզնից ոչ մեկը չգիտեր, թե 30 մասնակիցներն ովքեր են լինելու, չգիտեինք, թե թիմերում ովքեր էին ընդգրկվելու։ Դա իմացել ենք անմիջապես գնալուց առաջ, երբ մեզ տրվեցին ցուցակները, որոնք փոփոխվելու ենթակա չէին։ Մեծ հաշվով, ոչ մեկիս հետաքրքիր էլ չէր փոխել ցուցակները, որովհետև բոլորս արդեն միմյանց ճանաչում էինք, և տարբերություն չկար, թե ով ում հետ է նույն թիմում ընդգրկվելու։
-Ձեր թիմը ինչպե՞ս իրեն դրսևորեց։
-Ինքը՝ խաղը, տարբերվում է նմանատիպ բոլոր խաղերից։ Օրինակ՝ «Վերջին հերոսը», կարծես, մարդկանց մեջ ի հայտ է բերում բոլոր բացասական կողմերը։ Իսկ այս խաղը, ինքն իրենով, նպաստում է բոլոր դրական կողմերի արտահայտմանը, առաջացնում է թիմային մտածողություն, երբ բոլորը միասին են ձգտում ինչ-որ բանի հասնել։ Եվ կողքինի անհաջողության համար ցավում են բոլորը։
-Իսկ կայի՞ն այնպիսի մարդիկ, որոնց Դուք, մեղմ ասած, դրական չէիք վերաբերվում, սակայն խաղի ընթացքում փոխեցիք նրանց մասին ունեցած Ձեր կարծիքը։
-Նման բան չեմ կարող ասել։ Կային մարդիկ, որոնց ես չէի ճանաչում, բայց ճանապարհին, խաղերի ընթացքում, բնականաբար, բոլորն ավելի բացվեցին։ Ասեմ, որ իմ տպավորություններն այն մարդկանց մասին, որոնց ես հանդիպել էի բեմում, ետնաբեմում կամ լավ չէի ճանաչում, շատ-շատ դրական են։
- «Ֆորտ Բոյար»-ն իսկապե՞ս այնքան դժվար խաղ է, ինչպես որ ներկայացվում է։
-Իսկապես դժվար էր։ Խաղին մասնակցելուց հետո հասկացանք, որ, այո՛, կարևոր է մարզական լավ վիճակում լինել, բայց, մեծ հաշվով, հաղթելու համար դա չէ կարևորը։ Կարևորը ներքին տոկունությունն է, կարևորը հաղթելու ցանկությունն է և այդ երեք րոպեների ընթացքում շատ արագ և ճիշտ կողմնորոշվելու ունակությունը։
-Ձեր թիմը հաղթե՞ց, թե ոչ։
-Ինձ թվում է՝ ճիշտը չասելն է, որպեսզի ավելի հետաքրքիր լինի խաղը դիտելը։
-Ի՞նչ «կուրյոզներ» եղան։
-Կուրյոզ... Չգիտեմ՝ որքանով դա կարելի է կուրյոզ համարել՝ ինձ և Մարկ Սաղաթելյանին օձերը կծեցին։
-Թունավո՞ր։
-Մեզ ասել էին, որ բոլոր թունավոր օձերը թունազերծված են։ Երբ Մարկին կծեցին, ասվեց՝ դա նրանից էր, որ նա կանգնել էր օձի վրա։ Իմ պարագայում այդպես էլ չհասկացվեց օձերի նման վերաբերմունքի պատճառը։
Գայանե Ասլամազյան

Интервью с руководителем отдела стратегии и рейтинга совета Общественной телерадиокомпании Гаяне Асламазян
-Без сомнений согласились участвовать в игре «Форт Байар»?
- Прежде всего, порядок отбора участников подразумевал несколько пунктов. Подписали предварительное соглашение, что если будем выбраны, то должны согласиться участвовать в игре. А я, естественно, желала участвовать, поскольку еще с раннего возраста «Форт Байар» запечатлелся в моей памяти. Было очень интересно поехать и увидеть всё это своими глазами. Отбор участников длился два месяца, после чего «смс» - голосованием и так далее и тому подобное, были отобраны 30 участников, в том числе и я.
- По каким критериям отбирались участники?
- Честно говоря, не могу сказать по каким критериям, поскольку это решали организаторы.
- А по какому принципу были составлены команды?
- Команды тоже были составлены независимо от нас. Это всё прошло в нехарактерной для нас закрытой атмосфере. Во-первых, никто из нас не знал, кто будут эти 30 участников, не знали, из кого будут состоять команды. Об этом узнали непосредственно перед поездкой, когда нам дали списки, которые не подлежали изменению. По большому счету, никому из нас даже не было интересно менять списки, потому что все друг друга уже знали, и не было разницы, кто и с кем будет в одной и команде.
- Как проявила себя Ваша команда?
- Сама игра отличается от всех подобных игр. Например, «Последний герой», будто, раскрывает в людях все отрицательные стороны. А эта игра, сама по себе, способствует проявлению всех положительных сторон, создает командное мышление, когда все вместе стремятся достичь чего-то. И из-за неудачи того, кто рядом переживают все.
- А были такие люди, к которым Вы, мягко говоря, не относились положительно, но в ходе игры поменяли Ваше мнение о них?
- Не могу сказать подобного. Были люди, которых я не знала, но в дороге, в ходе игры, естественно, все больше раскрылись. Скажу, что мои впечатления о тех людях, которых я встречала на сцене, за кулисами или знала, но не хорошо, очень-очень положительные.
- «Форт-Байяр» действительно настолько сложная игра, насколько ее представляют?
- Было действительно сложно. После участия в игре поняли, что хотя важно быть в хорошей спортивной форме, но по большому счету, для победы важно не это. Важна внутренняя выносливость, важно желание победы и способность очень быстро и правильно сориентироваться за три минуты.
- Ваша команда победила или нет?
- Мне кажется, что будет правильно, если я не скажу, чтобы было интереснее смотреть игру.
- Какие «курьезы» произошли?
- Курьез.... Не знаю насколько это можно назвать курьезом - меня и Марка Сагателяна укусили змеи.
- Ядовитые?
- Нам сказали, что все ядовитые змеи обезврежены. Когда укусили Марка, сказали, что это потому, что он встал на змею. В моем случае так и не поняли причину подобного отношения змей.
Гаяне Асламазян