Սևակ Արծրունի. «Քաղաքականացնելով, ցույցեր անելով՝ ավելի ենք լարում Ջավախքի կացությունը»
Ջավախահայության խնդիրների լուծման տեսանկյունից՝ «Երկիր» միությունը Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի Հայաստան այցից որևէ ակնկալիք չի ունեցել և այդ այցի արդյունքներից էլ զարմացած չէ։ Այս մասին «Փաստարկ» մամուլի ակումբում ասել է «Երկիր» միության խորհրդի նախագահ Սևակ Արծրունին։
Նրա խոսքերով՝ Ջավախքը շատ կտուժի, եթե նրա խնդիրների լուծումը սահմանափակվի հայ-վրացական միջպետական հարաբերություններով.
-Հայ-վրացական խնդիրները կարող են լուծվել 2 պետությունների միջև, սակայն Ջավախքինը համահայկական, միջազգային խնդիր է։ Այն վերաբերում է Վրաստանում ապրող մի մեծ փոքրամասնության իրավունքներին, որոնց նկատմամաբ Վրաստանն իր պարտականությունները պետք է կատարի։ Դա Հայաստանի իշխանությունների որոշմամբ կամ արտոնությամբ ո՛չ կարող է լինել, ո՛չ էլ՝ չլինել։ Դա լուծվելու է համայն հայության ճնշումների միջոցով։ Եթե Հայաստանի պետական պաշտոնական կողմը կարող է օգնել, բնականաբար, օգնելու է կուլիսների հետևում։ Իսկ եթե ոչ, չի նշանակում, թե մենք ազգովին պետք է Ջավախքից հրաժարվենք։
Ս. Արծրունին Ջավախքի խնդիրը համեմատել է Ցեղասպանության ճանաչման խնդրի հետ, երբ տարբեր ժամանակներում պաշտոնական Երևանն իր պահանջատիրության ձևը փոխում է, սակայն Սփյուռքն ու համայն հայությունը շարունակում են նույնությամբ պահանջատեր լինել։
«Երկիր» միության խորհրդի նախագահը նաև չափազանց կարևորել է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Սփյուռքի հասարակական կազմակերպությունների միավորումը և, առանց քաղաքականությանը միջամտելու, համատեղ ուժերով Ջավախքում զանազան ծրագրեր իրականացնելը.

Севак Арцруни: «Политизируя, проводя демонстрации, мы еще более обостряем положение в Джавахке»
У союза «Еркир» не было каких-либо ожиданий от визита президента Грузии Михаила Саакашвили в Армению в плане решения проблем джавахкских армян и не удивлен от результатов этого визита. Об этом в пресс-клубе «Пастарк» сказал председатель совета союза «Еркир» Севак Арцруни.
По его словам, Джавахк очень пострадает, если решение его проблем ограничится армяно-грузинскими межгосударственными отношениями.
«Армяно-грузинские проблемы могут решиться между двумя государствами, но проблема Джавахка - общеармянская, международная. Она относится к правам проживающего в Грузии одного большого национального меньшинства, по отношению к которому Грузия должна выполнить свои обязанности. Это не может быть или не быть по решению либо разрешению властей Армении. Это решится путем давления всего армянства. Если государственная официальная сторона Армении может помочь, то естественно, поможет за кулисами. А если нет, то это не означает, что мы всей нацией должны отказаться от Джавахка.
С. Арцруни сравнил проблему Джавахка с проблемой признания Геноцида, когда официальный Ереван в разное время меняет форму своих требований, но Диаспора и всё армянство продолжают выдвигать этот вопрос.
Председатель совета союза «Еркир» также отметил чрезмерную важность того, чтобы объединение общественных организаций, как Армении, так и Диаспоры, без вмешательства политики, совместными силами осуществляли многочисленные программы в Джавахке.
«Политизируя, проводя демонстрации, мы еще более обостряем положение в Джавахке», - сказал Севак Арцруни.