STRATFOR-ը Թուրքիային առաջարկում է օգտագործել Հայաստանին
Հայ-թրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացը կարող է հաջողությամբ պսակվել միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանից դուրս կբերվեն ռուսական զորքերը, այլապես այդ ողջ գործընթացը ոչ մի իմաստ չունի: Ասյպիսի եզրահանգման է եկել STRATFOR ամերիկա-իսրայելյան վերլուծական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Ջորջ Ֆրիդմանը: Թրքկան Sabah օրաթերթին և ATV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նա նշել է' չարժե, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ քննարկի ղարաբաղյան հարցը:
-Թուրքիան Հայաստանի հետ ոչ թե պետք է խոսի ԼՂ-ի, այլ այդ երկրում Ռուսաստանի դերակատաության նվազեցման մասին: Հայաստանում ռուսական զորքերի առկայությունը Թուրքիայի շահերից չի բխում: Այդ պայմաններում, Հայաստանի հետ սահմանների բացումը Թուրքիայի համար ոչ մի օգուտ չունի, փոխարենը նա կարող է վատթարացնել իր հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ: Այդ դեպքում Հայաստանին մեկուսացման մեջ թողեք,-հայտարարել է Ֆրիդմանը:

Процесс нормализации армяно-турецких отношений может иметь успех лишь в том случае, если из Армении будут выведены российские войска, иначе, весь этот процесс не имеет никакого значения. К такому выводу пришел гендиректор и учредитель американо-израильской аналитической службы «STRATFOR» Джордж Фридман.
В интервью турецкой газете «Сабах» и телеканалу «ATV» он заявил, что Турции не стоит обсуждать с Арменией Карабахский конфликт. «Турции следует говорить с Арменией не о Нагорном Карабахе, а о снижении роли России в этой стране. Присутствие российских войск в Армении не в интересах Турции. В таких условиях, открытие границ с Арменией для Турции не имеет никакой пользы, зато она может испортить свои отношения с Азербайджаном. Так оставьте Армению в таком случае изолированной», - сказал Фридман.
«STRATFOR» предлагает Турции изолировать Армению