Ռուսաստանը Ադրբեջանից գազ կգնի ռեկորդային գնով
«Կոմերսանտ» թերթը գրում է, որ Ռուսաստանը Ադրբեջանից գազ կգնի ռեկորդային գնով՝ 1000 խմ-ի դիմաց՝ 350 դոլար։ Ավելի վաղ «Գազպրոմը» համարժեք գին առաջարկել էր միայն Ուզբեկստանին և Թուրքմենիային։
2010թ.-ից Ռուսաստանը Ադրբեջանից կգնի տարեկան 500 մլն խմ գազ, բայց աստիճանաբար կմեծացնի ծավալները։ «Գազպրոմ» ՓԲԸ-ի ղեկավար Ալեքսանդր Միլլերը Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության հետ պայմանագրի կնքումից հետո հայտարարել էր, որ Բաքվի կողմից առաջարկված  գինը «առևտրապես շահեկան» է Ադրբեջանի համար։
Ադրբեջանական գազը կգնա ներքին շուկա և կօգտագործվի Ռուսաստանի հարավային շրջանները սպասարկելու համար, ինչը հնարավորություն կտա ունենալ ռուսական գազի ազատ ծավալներ՝  արտահանման համար։
Ադրբեջանը նախկին ԽՍՀՄ երկրներից վերջինն էր, որ Ռուսաստանի հետ գազի արտահանման պայմանագիր չուներ։ «Գազպրոմը» դեռևս 2008թ. հունիսին էր Ադրբեջանին համագործակցության առաջարկ արել։
Բաքվի հետ բանակցություներից հետո «Գազպրոմը» ընդգրկվել է ադրբեջանկան գազի Շահ-Դենիզ խոշորագույն հանքավայրի հիմնական գնորդների ցուցակում։
Այդուհանդերձ, մյուս հնարավոր գնորդները պետք է ավելի լավ պայմաններ առաջարկեն Բաքվին՝  «Գազպրոմի» փոխարեն պայմանագիր ստանալու համար։ Ավելի վաղ ռուսական կոնցեռնն առաջարկել էր գնել այդտեղի ամբողջ գազը, որը համարվում է եվրոպական «Նաբուկո» ծրագրի հնարավոր պաշար։
Նախատեսվում էր, որ ադրբեջանական գազով կլիցքավորվի «Նաբուկո» գազատարը, որի կառուցումը դեռևս չի սկսվել։ Հունիսին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «Նաբուկո»-ն  անվանել էր «շատ հում նախագիծ»՝ ընդգծելով, թե այն «չունի գազի աղբյուր, և ոչ մեկի հետ մատակարարման պայմանագիր չի կնքվել»։

Россия купит газ у Азербайджана по рекордной цене
Газета «Коммерсант» пишет, что Россия будет закупать газ у Азербайджана по рекордной цене – 350 долларов за 1000 кубометров. Ранее сопоставимые цены «Газпром» предлагал только Узбекистану и Туркмении.
C 2010 года Россия начнет закупать у Азербайджана по 500 миллионов кубометров газа в год, но постепенно будет наращивать объемы. Председатель правления ЗАО «Газпром» Алексей Миллер, после подписания контракта с Государственной нефтекомпанией Азербайджана (ГНКАР), заявил, что предложенная Баку цена является «коммерчески выгодной» для Азербайджана.
Азербайджанский газ пойдет на внутренний рынок и будет потребляться в южных регионах России, что позволит высвободить объемы газа российского происхождения для его экспорта.
Азербайджан был последним экспортером газа из стран бывшего СССР, с которым у России не было контракта. Предложение о сотрудничестве Азербайджану было сделано "Газпромом" еще в июне 2008 года,
По итогам переговоров с Баку, «Газпром» также был включен в список приоритетных покупателей азербайджанского газа крупнейшего месторождения «Шах-Дениз»
При этом другим потенциальным покупателям придется предлагать Баку более привлекательные условия, чтобы получить контракт вместо «Газпрома». Ранее российский концерн уже предлагал выкупать весь газ с этого месторождения, который считается потенциальной ресурсной базой для европейского проекта Nabucco.
Предполагалось, что азербайджанский газ позволит загрузить газопровод Nabucco, строительство которого еще не началось. В июне президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал Nabucco «очень сырым проектом», подчеркнув, что у него «нет даже источников газа, ни с кем не заключено соглашений о поставках».