ԱԺ-ում արձանագրված միջադեպի կապակցությամբ հարուցվել է քրեական գործ. պարզվել են մի շարք մանրամասներ
2013 թվականի մարտի 22-ին՝ ժամը 14։50-ի սահմաններում, քաղաքացի Վ. Գալստյանը, չենթարկվելով անվտանգության ծառայության ծառայողների օրինական պահանջներին, դիմադրություն է ցույց տվել եւ ապօրինի մուտք  գործել ՀՀ Ազգային ժողովի տարածք, ապա դանակ գործադրելու սպառնալիքով փորձել է մուտք գործել նաեւ ԱԺ վարչական շենք։
Նա չի ենթարկվել անվտանգության աշխատակիցների օրինական պահանջներին եւ իր ապօրինի գործողությունները չի դադարեցրել նաեւ նախազգուշական կրակոցից հետո։ Ուստիեւ քաղաքացու տեղաշարժը կանխելու եւ նրան վնասազերծելու նպատակով անվտանգության աշխատակիցը հրազենից կրակոց է արձակել վերջինիս ուղղությամբ գոտկատեղից ներքև՝ ձախ ազդրի վերին երրորդականի շրջանում պատճառելով միջանցիկ հրազենային մարմնական վնասվածք։ Դանակն առգրավվել է, իսկ քաղաքացին տեղափոխվել հիվանդանոց:
Օպերատիվ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱԺ տարածք ապօրինի մուտք գործած անձը` Վ. Գալստյանը, Մասիս քաղաքի բնակիչ է` 1988 թվականի ծնված։ Նախնական տեղեկություններով` նա նախկինում երկու անգամ դատապարտվել է։
Ահազանգի հիման վրա անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննչական խումբը՝ ՀՔԾ պետի տեղակալ Արմեն Նադիրյանի գլխավորությամբ: Կատարվել են անհրաժեշտ քննչական գործողությունները, դեպքի վայրի տեղազննություն, առգրավվել են այդ թվում ԱԺ նշված տարածքը նկարահանող սարքերը եւ տեսագրությունները։ Տեսաերիզները համապատասխան զննության ենթարկվելուց հետո կտրամադրվեն նաեւ հանրությանը։
Դեպքի կապակցությամբ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է քննություն։
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Վ. Գալստյանը տեղափոխվել է թիվ 1 հիվանդանոց, որտեղ նրան ցուցաբերվում է անհրաժեշտ բուժօգնությունը։ Նրա առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն։

По факту инцидента у здания НС Армении возбуждено уголовное дело
Генеральная прокуратура Армении распространила сообщение в связи с чрезвычайным происшествием, случившимся 22 марта около здания Национального собрания РА.
Согласно сообщению, около 14:50 часов гражданин Вреж Галстян незаконно проник на территорию Национального собрания и, угрожая ножом, пытался проникнуть в здание парламента. Гражданин отказался подчиняться требованиям охраны и не отреагировал на предупредительный выстрел в воздух. В итоге, сотрудник охраны, чтобы пресечь дальнейшее продвижение гражданина, выстрелил ему в ногу, нанеся сквозное огнестрельное ранение в верхнюю часть левого бедра. Имевшийся при нарушителе нож конфискован, нарушитель госпитализирован. Вреж Галстян, 1988 г.р, житель Масиса, по предварительным данным, ранее дважды судим.
По вызову на место происшествия прибыла следственная группа Специальной следственной службы во главе с замначальника службы Арменом Надиряном. Были проведены все необходимые следственно-оперативные мероприятия, изъяты видеозаписи. После исследования записей информация будет предоставлена общественности. По факту возбуждено уголовное дело по статье 316 УК. Состояние раненого Галстяна, доставленного в 1-ую больницу, стабильное.