Ռազմիկ Դավոյան. «Ես իրավապահ բոլոր մարմիններին կանչելու եմ այնտեղ, որ Լևոն Անանյանը ապօրինի և ծածկադմփոց որևէ գործ չանի»
-Աբգար Ափինյանն ապօրինի է հեռացված։ Նա, ինչպես նաև Ալեքսանդր Ղումաշյանը, պետք է մասնակցեն համագումարին։ Եթե չմասնակցեն, իրավապահներին կբերենք այնտեղ, և այդ համագումարն ուղղակի չի կայանա։ Ես իրավապահ բոլոր մարմիններին կանչելու եմ այնտեղ, որ Լևոն Անանյանը ապօրինի և ծածկադմփոց որևէ գործ չանի,- «Արմատ» մամուլի ակումբում ասել է գրող, հրապարակախոս Ռազմիկ Դավոյանը՝ խոսելով Գրողների միության՝ հուլիսի 4-ին կայանալիք համագումարի մասին։
Ռ. Դավոյանն ասել է, որ համագումարի օրակարգային հարցերն իրեն չեն բավարարում, և ինքն առաջարկելու է, ի թիվս այլոց, նախ քննարկել մայր միություն «Հայ գրողների միավորման» վերադառնալու հարցը, ապա՝ թույլ չտալ, որ համագումարին մասնակցեն 2007թ.-ից առայսօր անդամագրված գրողները և, հակառակը, թույլատրել, որ մասնակցեն անդամությունից հեռացվածները, «որովհետև այդ որոշումներն ապօրինի են»։
-Մենք այդպիսի հաշվետվություն չենք ուզում, ինչպես որ իրենք են ուզում ներկայացնել. էսքան գիրք ենք հրատարակել, էսքան ժողով ենք արել, էսքան քեֆ ենք արել, էսքան քյաբաբ, խորոված ենք կերել և այլն։
Ռ. Դավոյանը խոստովանել է, որ համագումարի ժամանակ Գրողների միության նախագահի պաշտոնում նախաձեռնող խումբն առաջարկելու է նաև իր թեկնածությունը, ինքն էլ չի հրաժարվելու։ Ընտրվելու պարագայում էլ Ռ. Դավոյանը մտադիր է փոխել անդամության կարգը, բարձրացնել «Գրական թերթի» հեղինակությունը, այնտեղ տպագրվելը դարձնել հոնորարով, բարելավել գրողների սոցիալական վիճակն ու բնակարանային պայմանները և այլն.

Размик Давоян: «Я все правоохранительные органы позову сюда, чтобы Левон Ананян не совершал каких-либо незаконных или скрытных действий»
Размик Давоян: «Я все правоохранительные органы позову сюда, чтобы Левон Ананян не совершал  каких-либо незаконных или скрытных действий»
«Абгар Апинян удален незаконно. Он, как и Александр Гумашян, должны участвовать в съезде. Если не будем участвовать, то приведем правоохранительные органы туда и этот съезд просто не состоится. Я все правоохранительные органы позову туда, чтобы Левон Ананян не совершал каких-нибудь незаконных и скрытных действий», - сказал в пресс-клубе «Армат» писатель, публицист Размик Давоян, говоря о предстоящем 4 июля съезде Союза писателей Армении.
Р.Давоян сказал, что вопросы повестки дня съезда его не удовлетворяют, и он предложит в числе других обсудить также вопрос возвращения в головной союз «Объединения армянских писателей», и не допустить, чтобы в съезде приняли участие писатели, ставшие членами Союза с 2007 года, и наоборот позволить принять участие в работе съезда писателям, которые были изгнаны из Союза, поскольку эти решения незаконны».
«Мы не хотим такого отчета, который они хотят представить - издали столько-то книг, провели столько-то собраний, устроили столько-то пирушек, съели столько-то кябабов и шашлыков и т.д.», сказал он.
Р.Давоян признался, что во время съезда инициативная группа по предложению кандидатов на пост председателя Союза писателей предложит и его кандидатуру, и он не откажется. При избрании Р.Давоян намерен изменить порядок членства в Союз, поднять авторитет «Литературной газеты», сделать так, чтобы там печатались за гонорары, улучшить социальное положение и квартирные условия писателей и т.д.
«А если не изберут, то будем продолжать писать, а они будут продолжать организовывать шоу», - сказал писатель.