Հայստանին զգուշացնում են. կա՛մ ամ Մաքսային միություն կա՛մ ԵՄ
Պաշտոնական Բրյուսելը կրկին զգուշացնում է Հայաստանին, որ անհնար է համատեղել Ռուսաստանի նախաձեռնած Մաքսային միությունը Եվրամիության առաջարկած ազատ առետրի գոտու մասին պայմանագրի հետ: Դրանք հակասում են միմյանց իրավաբանորեն: Այդ մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտնել է Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության փոխնախագահ Էլմար Բրոկը:
«Եվրամիությունը չի կարող Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի մասին պայմանագիր ստորագրել մի երկրի հետ, որն անդամակցում է Ռուսաստանի առաջարկած Մաքսային միությանը: Իրավաբանորեն դա անհնար է: Անհրաժեշտ է ընտրություն կատարել, և դա պետք է անի ոչ միայն Հայաստանը։ Այս երկուսի միջև ընտրություն պետք է կատարի ոչ միայն Հայաստանը, այլև` Արեւելյան գործընկերության անդամ մյուս պետությունները, որոնք ևս ցանկանում են միանալ Եվրամիության առաջարկած ազատ առետրի գոտուն», - ասել է Եվրախորհրդարանի բարձրաստիճան պաշտոնյան։

Официальный Брюссель вновь предупреждает Армению, что невозможно совместить участие в инициированном Россией Таможенном союзе с соглашением о зоне свободной торговли с Евросоюзом. Об этом в интервью радио «Азатутюн» заявил председатель комиссии по внешним отношениям Европейского парламента, заместитель председателя Европейской народной партии Эльмар Брок.
Он отметил, что эти два соглашения противоречат друг другу юридически.
«Евросоюз не может подписать договор о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли со страной, которая является членом инициированного Россией Таможенного союза. Юридически это невозможно. Необходимо сделать выбор, и такой выбор должна сделать не только Армения, но и другие государства-члены “Восточного партнерства”, которые также стремятся к присоединению к зоне свободной торговли, предложенной Европейским союзом», - заявил высокопоставленный представитель Европарламента, отметив, что в случае избрания этими странами российской инициативы отношение Евросоюза с ними будут такими же, как с Россией.
Евросоюз вновь предупреждает Армению