Հարցազրույց ԱԺ Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանի հետ -Պարոն Զուրաբյան, ի՞նչ փուլում է գտնվում Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցության կազմավորումը: - Շարժման վերակազմավորումը Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցության հասել է հետեւյալ փուլին. այսօր նոր ստեղծվելիք կուսակցությանը ցանկություն են հայտնել միանալ ՀՀՇ-ն, Հայոց հայրենիք կուսակցությունը, Ժողովրդի իշխանություն հասարակական-քաղաքական նախաձեռնությունը, տարբեր կուսակցությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների (ինչպիսիք են, օրինակ՝ «Հիմա», «Հայաստանն առանց քաղբտարկյալների», Freedom Manifest, եւ այլն), բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ՝ հազարավոր անկուսակցականներ: Ապրիլի 13-ին կկայանա Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցության հիմնադիր համագումարը: Մենք պայմանավորվել ենք ՀՀՇ-ի հետ եւ դա արտահայտված է նաեւ նրանց վերջին համագումարի որոշման մեջ. հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀՇ-ն մեծ ու ճյուղավորված կուսակցություն է, պատվիրակների ուղիղ կեսը կներկայացնի ՀՀՇ-ն, մյուս կեսը՝ նախաձեռնող խումբը՝ ներառելով բոլոր անկուսակցականներին, այլ կուսակցականների ու հասարակական կազմակերպությունների, նախաձեռնությունների ներկայացուցիչներին, ովքեր դիմել են ընդունվելու նոր կուսակցության մեջ: Ահա այդ հենքի վրա նոր ստեղծվելիք կուսակցությունը կընդունի ծրագիր, կանոնադրություն, կընտրի ղեկավար մարմիններ: Արդյունքում, մենք կունենանք հզորագույն քաղաքական գործոն, որը կապահովի իր մշտական ներկայությունը ՀՀ քաղաքական կյանքում, վստահ եմ՝ շատ արագ կդառնա նաեւ քաղաքական գործընթացները տանող առանցքային ուժը եւ կկարողանա իշխանությունը վերադարձնել ժողովրդին: -Կարծում եք՝ ՀԱԿ-ը, որպես կուսակցություն, կունենա՞ նույն ուժը, ինչ ՀԱԿ կուսակցությունների դաշինքը: - Միգուցե ավելին: Իհարկե, շարժումներն իրենց առավելությունն ունեն, որ դրանց մեջ ներգրավված են քանակապես ավելի շատ մարդիկ, բայց մյուս կողմից պակասում է կարգապահությունը, պակասում են որոշում ընդունելու էֆեկտիվ մեխանիզմները, պակասում է դժվար պայմաններում արագորեն, արդյունավետ, համակարգված գործելու կարողությունը: Փորձը ցույց է տալիս, որ Հայաստանյան այս բռնապետության պայմաններում Շարժման մասսայականությունն ու դեմոկրատական բնույթը դեռ բավարար չեն դրված նպատակաները իրագործելու համար: Պահպանելով այս ամենը, մեզ օդի նման անհրաժեշտ է Շարժման մասակիցների անմիջական մասնակցությունը օրակարգի ձեւավորման , որակյալ քննարկումների եւ որոշումների ընդունման մեխանիզմներ, ինչպես նաեւ՝ կազմակերպական այնպիսի կառույց, որը թույլ կտա արագորեն կյանքի կոչել ընդունված որոշումները: - Իսկ ին՞չ են անելու ՀԱԿ դաշինքի անդամ մյուս առանցքային կուսակցությունները, մասնավորապես, ՀԺԿ-ն ու ՍԴՀԿ-ն, որոնք դաշինքի մաս չեն կազմելու: Արդյոք նրանց հետ շարունակվելու է համագործակցությունը, թե ոչ: - Եւ ՀԺԿ-ի, եւ ՍԴՀԿ-ի հետ պահպանում ենք փայլուն, դաշնակցային հարաբերություններ եւ շարունակում ենք դիտարկել այս կուսակցությունների հետ մեր հավաքականությունը որպես միասնական թիմ, որի արտահայտությունն է ՀԱԿ խմբակցությունը խորհրդարանում: - Փաստորեն, ՀԱԿ հիմնադիր համագումարը տեղի է ունենալու ապրիլին: Սակայն մինչ այդ քաղաքական ակտիվ գործընթացներ են լինելու, մասնավորապես՝ մարտի 11-25-ը Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցել ցանկացող կուսակցությունները պետք է ԿԸՀ ներկայացնեն իրենց ընտրական ցուցակները: Հիմա, երբ ՀԱԿ-ը զբաղված է լինելու ներքին, կազմակերպչական խնդիրներով, ի՞նչ դիրքորոշում է ցուցաբերելու այս գործընթացների հանդեպ, մասնավորապես՝ Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելո՞ւ է, թե ոչ: - Եթե հիշում եք՝ 2009թ. մենք Երեւանի ավագանու ընտրությունները վերածեցինք իշխանափոխության պայքարի: Գաղափարը հետեւյալն էր՝ եթե կարողանում ենք Սերժ Սարգսյանից խլել քաղաքապետարանը, դրանով նա էապես թուլանում է եւ բացվում են ժողովրդավարության համար հեռանկարները, մեծանում են հնարավորությունները՝ ժողովրդի ճնշմամբ իշխանափոխություն անելու համար: Կոնկրետ այդ առումով իրավիճակը ոչնչով չի տարբերվում 2009 թվականից, եւ Հայաստանի ռեժիմի դեմ ընդվզած կամ նրա քաղաքական մենաշնորհի վերացման համար պայքարող քաղաքական ուժերը վստահաբար կարող են դնել նույն նպատակը: Եթե հաջողվի քաղաքապետարանը խլել Սերժ Սարգսյանից, ուրեմն իմացեք, որ այսօրվա գերլարված իրավիճակում սա կլինի լրջագույն հաղթանակ ռեժիմի նկատմամբ: Դրա համար անհրաժեշտ է, որ առաջատար քաղաքական ուժերը, որոնք շահագրռված են Ս.Սարգսյանի բռնապետական մենաշնորհային իշխանության վերացմամբ, պետք է համագործակցեն հանուն այդ նպատակի: Իհարկե, իդեալական կլիներ չորս հիմնական ուժերի՝ ՀԱԿ-ի, ԲՀԿ-ի, Ժառանգության եւ ՀՅԴ-ի միավորումը միասնական ցուցակում: Եվ մենք առաջինն արեցինք նման առաջարկ: Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել գնալու ցանկացած զիջման, միայն թե՝ միասնականությունը կայանա: Մենք որեւէ խնդիր չունենք, որ փորձ է արվել եռակողմ հանդիպմամբ՝ ԲՀԿ, Ժառանգություն եւ ՀՅԴ, առաջընթաց կատարել այդ հարցում: Մեզ համար նման համախմբման մեջ կարեւորը ոչ թե մեր դիրքերն են, այլ՝ համախմբման կայացումը: Մենք նաեւ հասկանում ենք, որ այդ խնդիրը միգուցե նաեւ իրատեսական չէ, եւ անկախ մեր պատրաստակամությունից հնարավորություն չլինի հասնել չորս ուժերի համախմբմանը միասնական ցուցակում: Բայց դա որեւէ կերպ չպետք է անդրադառնա մեր հռչակված նպատակի վրա. քաղաքապետարանը, որպես առաջին էտապ, վերադարձնել ժողովրդին: Դա կարելի է իրականացնել նաեւ հետեւյալ կերպ՝ բոլոր չորս կուսակցությունները մասնակցում են այս ընտրություններին թեկուզ եւ՝ առանձին, բայց պայմանավորվում են երեք կետի շուրջ: 1. Քննադատության միակ թիրախը լինելու է գործող իշխանությունը, եւ բացառվում է փոխադարձ քննադատությունը ընդդիմադիր ուժերի միջեւ: 2. Պայմանավորվում ենք, որ համատեղելով ջանքերը, փորձելու ենք ապահովել ընտրական գործընթացի օրինականությունը: Այդ առումով մեծ հնարավորություններ կան՝ ամեն տեղամասում կլինի հանձնաժողովի չորս անդամ, գումարած՝ վստահված անձինք: Կուսակցությունների ռեսուրսների կենտրոնացումը Երեւանում թույլ կտա էֆեկտիվ վերահսկողություն իրականացնել: 3. Պայմանավորվում ենք ընտրություններից հետո ստեղծել կոալիցիա, որը թույլ կտա չորս ուժերին ձեւավորել քաղաքապետական իշխանություն: Եթե միասնական ցուցակի կազմավորումն իսկապես անիրագործելի է, դրանից ողբերգություն չպիտի սարքել: Այս երեք նպատակների շուրջ միավորումը իրատեսական եմ համարում: Սա էական բեկում կմտցնի Հայաստանում լեգիտիմ իշխանության ձեւավորման պայքարում: - Իսկ ՀԱԿ-ը ինչպ՞ես է մասնակցելու ավագանու ընտրություններին: - Կոնկրետ ՀԱԿ-ի համար դժվար է լինել զուգահեռաբար եւ այս տրանսֆորմացիոն գործընթացների մեջ, եւ մասնակցել ավագանու ընտրություններին: Բայց մենք պատրաստ ենք ուժերի եւ կազմակերպական ռեսուրսների լարումով դա անել, որովհետեւ տեսնում ենք այդ ընտրություններում ճեղքման լուրջ շանս: Իհարկե, շատ լավ կլիներ, եթե մենք կարողանայինք ձեւավորել կուսակցությունը, հետո նոր մասնակցել ընտրություններին, բայց ունենք այն, ինչ ունենք` այդ ժամանակը մեզ տրված չէ, քաղաքական գործընթացները թելադրում են ակտիվ մասնակցություն, եւ ուրեմն՝ մենք պետք է համատեղենք այս գործընթացները՝ ՀԱԿ կուսակցության ձեւավորումն ու ընտրություններում հաղթանակի ակնկալիքով ընտրություններին մասնակցելը: Մենք հիմա զբաղված ենք ընտրացուցակի կազմմամբ: - ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն տարբեր պատճառաբանություններով չմասնակցեցին նախագահի ընտրություններին: ՀԱԿ-ի պատճառաբանություններից մեկն էլ ընտրակեղծիքների մեխանիզմի առկայությունն է, որն անհնարին է դարձնում հաղթանակն այդ ընտրություններում: Հիմա, սակայն, այս երեք ուժերը ցանկանում են մասնակցել Երեւանի ավագանու ընտրություններին. ինչ է փոխվել այս ընթացքում. նախագահի ընտրությունների արդյունքներով Երեւանի մի շարք ընտրատեղամասերում իշխանական թեկնածուի պարտություննե՞րն են ստիպել գնալ այդ քայլին, թե՞ կան այլ գործոններ: - Փոխվել է շատ պարզ բան. Իշխանությունների հնարավորությունները՝ կեղծել ընտրությունները ՀՀ մասշտաբով մի քանի անգամ ավելի մեծ են, քան կեղծել ընտրությունները Երևանի մասշտաբով: Այն վիճակում որևէ շանս չկար, և դեպքերի զարգացումը ցույց տվեց դա: Այս իրավիճակում տեսնում ենք շանս. եթե հնարավոր է Երեւանում արձանագրել հաջողություն, եւ դադարեցնել ռեժիմի իշխանությունը Երեւանի քաղաքապետարանում, ուրեմն՝ մեծ գործ արած կլինենք: Սա նաեւ կապված է պարզ հաշվարկների հետ. Նախագահական ընտրություններում կարեւոր էր միասնական թեկնածուի առաջադրումը, որը կարող էր համախմբել բոլոր քաղաքական ուժերի ջանքերը, բայց նման թեկանծուի շուրջ դժվար էր գալ համաձայնության: Երեւանի ավագանու ընտրություններում, որտեղ մրցակցությունը համամասնական սկզբունքով է, միասնական ցուցակի անհրաժեշտությունն ավելի քիչ է զգացվում. այստեղ հնարավոր է մրցակցելով օգնել իրար:
Լևոն Զուրաբյան.
Հարցազրույց ԱԺ Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանի հետ
-Պարոն Զուրաբյան, ի՞նչ փուլում է գտնվում Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցության կազմավորումը:
- Շարժման վերակազմավորումը Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցության հասել է հետեւյալ փուլին. այսօր նոր ստեղծվելիք կուսակցությանը ցանկություն են հայտնել միանալ ՀՀՇ-ն, Հայոց հայրենիք կուսակցությունը, Ժողովրդի իշխանություն հասարակական-քաղաքական նախաձեռնությունը, տարբեր կուսակցությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների (ինչպիսիք են, օրինակ՝ «Հիմա», «Հայաստանն առանց քաղբտարկյալների», Freedom Manifest, եւ այլն), բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ՝ հազարավոր անկուսակցականներ: Ապրիլի 13-ին կկայանա Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցության հիմնադիր համագումարը: Մենք պայմանավորվել ենք ՀՀՇ-ի հետ եւ դա արտահայտված է նաեւ նրանց վերջին համագումարի որոշման մեջ. հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀՇ-ն մեծ ու ճյուղավորված կուսակցություն է, պատվիրակների ուղիղ կեսը կներկայացնի ՀՀՇ-ն, մյուս կեսը՝ նախաձեռնող խումբը՝ ներառելով բոլոր անկուսակցականներին, այլ կուսակցականների ու հասարակական կազմակերպությունների, նախաձեռնությունների ներկայացուցիչներին, ովքեր դիմել են ընդունվելու նոր կուսակցության մեջ: Ահա այդ հենքի վրա նոր ստեղծվելիք կուսակցությունը կընդունի ծրագիր, կանոնադրություն, կընտրի ղեկավար մարմիններ: Արդյունքում, մենք կունենանք հզորագույն քաղաքական գործոն, որը կապահովի իր մշտական ներկայությունը ՀՀ քաղաքական կյանքում, վստահ եմ՝ շատ արագ կդառնա նաեւ քաղաքական գործընթացները տանող առանցքային ուժը եւ կկարողանա իշխանությունը վերադարձնել ժողովրդին:
-Կարծում եք՝ ՀԱԿ-ը, որպես կուսակցություն, կունենա՞ նույն ուժը, ինչ ՀԱԿ կուսակցությունների դաշինքը:
- Միգուցե ավելին: Իհարկե, շարժումներն իրենց առավելությունն ունեն, որ դրանց մեջ ներգրավված են քանակապես ավելի շատ մարդիկ, բայց մյուս կողմից պակասում է կարգապահությունը, պակասում են որոշում ընդունելու էֆեկտիվ մեխանիզմները, պակասում է դժվար պայմաններում արագորեն, արդյունավետ, համակարգված գործելու կարողությունը: Փորձը ցույց է տալիս, որ Հայաստանյան այս բռնապետության պայմաններում Շարժման մասսայականությունն ու դեմոկրատական բնույթը դեռ բավարար չեն դրված նպատակաները իրագործելու համար: Պահպանելով այս ամենը, մեզ օդի նման անհրաժեշտ է Շարժման մասակիցների անմիջական մասնակցությունը օրակարգի ձեւավորման , որակյալ քննարկումների եւ որոշումների ընդունման մեխանիզմներ, ինչպես նաեւ՝ կազմակերպական այնպիսի կառույց, որը թույլ կտա արագորեն կյանքի կոչել ընդունված որոշումները:
- Իսկ ին՞չ են անելու ՀԱԿ դաշինքի անդամ մյուս առանցքային կուսակցությունները, մասնավորապես, ՀԺԿ-ն ու ՍԴՀԿ-ն, որոնք դաշինքի մաս չեն կազմելու: Արդյոք նրանց հետ շարունակվելու է համագործակցությունը, թե ոչ:
- Եւ ՀԺԿ-ի, եւ ՍԴՀԿ-ի հետ պահպանում ենք փայլուն, դաշնակցային հարաբերություններ եւ շարունակում ենք դիտարկել այս կուսակցությունների հետ մեր հավաքականությունը որպես միասնական թիմ, որի արտահայտությունն է ՀԱԿ խմբակցությունը խորհրդարանում:
- Փաստորեն, ՀԱԿ հիմնադիր համագումարը տեղի է ունենալու ապրիլին: Սակայն մինչ այդ քաղաքական ակտիվ գործընթացներ են լինելու, մասնավորապես՝ մարտի 11-25-ը Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցել ցանկացող կուսակցությունները պետք է ԿԸՀ ներկայացնեն իրենց ընտրական ցուցակները: Հիմա, երբ ՀԱԿ-ը զբաղված է լինելու ներքին, կազմակերպչական խնդիրներով, ի՞նչ դիրքորոշում է ցուցաբերելու այս գործընթացների հանդեպ, մասնավորապես՝ Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելո՞ւ է, թե ոչ:
- Եթե հիշում եք՝ 2009թ. մենք Երեւանի ավագանու ընտրությունները վերածեցինք իշխանափոխության պայքարի: Գաղափարը հետեւյալն էր՝ եթե կարողանում ենք Սերժ Սարգսյանից խլել քաղաքապետարանը, դրանով նա էապես թուլանում է եւ բացվում են ժողովրդավարության համար հեռանկարները, մեծանում են հնարավորությունները՝ ժողովրդի ճնշմամբ իշխանափոխություն անելու համար: Կոնկրետ այդ առումով իրավիճակը ոչնչով չի տարբերվում 2009 թվականից, եւ Հայաստանի ռեժիմի դեմ ընդվզած կամ նրա քաղաքական մենաշնորհի վերացման համար պայքարող քաղաքական ուժերը վստահաբար կարող են դնել նույն նպատակը: Եթե հաջողվի քաղաքապետարանը խլել Սերժ Սարգսյանից, ուրեմն իմացեք, որ այսօրվա գերլարված իրավիճակում սա կլինի լրջագույն հաղթանակ ռեժիմի նկատմամբ: Դրա համար անհրաժեշտ է, որ առաջատար քաղաքական ուժերը, որոնք շահագրռված են Ս.Սարգսյանի բռնապետական մենաշնորհային իշխանության վերացմամբ, պետք է համագործակցեն հանուն այդ նպատակի: Իհարկե, իդեալական կլիներ չորս հիմնական ուժերի՝ ՀԱԿ-ի, ԲՀԿ-ի, Ժառանգության եւ ՀՅԴ-ի միավորումը միասնական ցուցակում: Եվ մենք առաջինն արեցինք նման առաջարկ: Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել գնալու ցանկացած զիջման, միայն թե՝ միասնականությունը կայանա: Մենք որեւէ խնդիր չունենք, որ փորձ է արվել եռակողմ հանդիպմամբ՝ ԲՀԿ, Ժառանգություն եւ ՀՅԴ, առաջընթաց կատարել այդ հարցում: Մեզ համար նման համախմբման մեջ կարեւորը ոչ թե մեր դիրքերն են, այլ՝ համախմբման կայացումը: Մենք նաեւ հասկանում ենք, որ այդ խնդիրը միգուցե նաեւ իրատեսական չէ, եւ անկախ մեր պատրաստակամությունից հնարավորություն չլինի հասնել չորս ուժերի համախմբմանը միասնական ցուցակում: Բայց դա որեւէ կերպ չպետք է անդրադառնա մեր հռչակված նպատակի վրա. քաղաքապետարանը, որպես առաջին էտապ, վերադարձնել ժողովրդին: Դա կարելի է իրականացնել նաեւ հետեւյալ կերպ՝ բոլոր չորս կուսակցությունները մասնակցում են այս ընտրություններին թեկուզ եւ՝ առանձին, բայց պայմանավորվում են երեք կետի շուրջ:
1. Քննադատության միակ թիրախը լինելու է գործող իշխանությունը, եւ բացառվում է փոխադարձ քննադատությունը ընդդիմադիր ուժերի միջեւ:
2. Պայմանավորվում ենք, որ համատեղելով ջանքերը, փորձելու ենք ապահովել ընտրական գործընթացի օրինականությունը: Այդ առումով մեծ հնարավորություններ կան՝ ամեն տեղամասում կլինի հանձնաժողովի չորս անդամ, գումարած՝ վստահված անձինք: Կուսակցությունների ռեսուրսների կենտրոնացումը Երեւանում թույլ կտա էֆեկտիվ վերահսկողություն իրականացնել:
3. Պայմանավորվում ենք ընտրություններից հետո ստեղծել կոալիցիա, որը թույլ կտա չորս ուժերին ձեւավորել քաղաքապետական իշխանություն:
Եթե միասնական ցուցակի կազմավորումն իսկապես անիրագործելի է, դրանից ողբերգություն չպիտի սարքել: Այս երեք նպատակների շուրջ միավորումը իրատեսական եմ համարում: Սա էական բեկում կմտցնի Հայաստանում լեգիտիմ իշխանության ձեւավորման պայքարում:
- Իսկ ՀԱԿ-ը ինչպ՞ես է մասնակցելու ավագանու ընտրություններին:
- Կոնկրետ ՀԱԿ-ի համար դժվար է լինել զուգահեռաբար եւ այս տրանսֆորմացիոն գործընթացների մեջ, եւ մասնակցել ավագանու ընտրություններին: Բայց մենք պատրաստ ենք ուժերի եւ կազմակերպական ռեսուրսների լարումով դա անել, որովհետեւ տեսնում ենք այդ ընտրություններում ճեղքման լուրջ շանս: Իհարկե, շատ լավ կլիներ, եթե մենք կարողանայինք ձեւավորել կուսակցությունը, հետո նոր մասնակցել ընտրություններին, բայց ունենք այն, ինչ ունենք` այդ ժամանակը մեզ տրված չէ, քաղաքական գործընթացները թելադրում են ակտիվ մասնակցություն, եւ ուրեմն՝ մենք պետք է համատեղենք այս գործընթացները՝ ՀԱԿ կուսակցության ձեւավորումն ու ընտրություններում հաղթանակի ակնկալիքով ընտրություններին մասնակցելը: Մենք հիմա զբաղված ենք ընտրացուցակի կազմմամբ:
- ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն տարբեր պատճառաբանություններով չմասնակցեցին նախագահի ընտրություններին: ՀԱԿ-ի պատճառաբանություններից մեկն էլ ընտրակեղծիքների մեխանիզմի առկայությունն է, որն անհնարին է դարձնում հաղթանակն այդ ընտրություններում: Հիմա, սակայն, այս երեք ուժերը ցանկանում են մասնակցել Երեւանի ավագանու ընտրություններին. ինչ է փոխվել այս ընթացքում. նախագահի ընտրությունների արդյունքներով Երեւանի մի շարք ընտրատեղամասերում իշխանական թեկնածուի պարտություննե՞րն են ստիպել գնալ այդ քայլին, թե՞ կան այլ գործոններ:
- Փոխվել է շատ պարզ բան. Իշխանությունների հնարավորությունները՝ կեղծել ընտրությունները ՀՀ մասշտաբով մի քանի անգամ ավելի մեծ են, քան կեղծել ընտրությունները Երևանի մասշտաբով: Այն վիճակում որևէ շանս չկար, և դեպքերի զարգացումը ցույց տվեց դա: Այս իրավիճակում տեսնում ենք շանս. եթե հնարավոր է Երեւանում արձանագրել հաջողություն, եւ դադարեցնել ռեժիմի իշխանությունը Երեւանի քաղաքապետարանում, ուրեմն՝ մեծ գործ արած կլինենք: Սա նաեւ կապված է պարզ հաշվարկների հետ. Նախագահական ընտրություններում կարեւոր էր միասնական թեկնածուի առաջադրումը, որը կարող էր համախմբել բոլոր քաղաքական ուժերի ջանքերը, բայց նման թեկանծուի շուրջ դժվար էր գալ համաձայնության: Երեւանի ավագանու ընտրություններում, որտեղ մրցակցությունը համամասնական սկզբունքով է, միասնական ցուցակի անհրաժեշտությունն ավելի քիչ է զգացվում. այստեղ հնարավոր է մրցակցելով օգնել իրար:

Интервью руководителя парламентской фракции АНК Левона Зурабяна информационному сайту «iLur.am»
- Трансформация движения в партию АНК дошла до следующего этапа: сегодня к новой партии решили присоединиться АОД, партия «Родина Армения», общественно-политическое объединение «Власть народа», многочисленные представители разных партий и общественных организаций, например, «Сейчас», «Армения без политзаключенных», «Freedom Manifest», и др., а также тысячи беспартийных. 13 апреля состоится учредительный съезд партии АНК. Мы договорились с АОД, что они, как наиболее многочисленная и разветвленная организация, представят половину делегатов, другую половину представит инициативная группа, включая беспартийных, представителей других партий и общественных организаций, которые обратились, чтобы вступить в партию. На этом базисе новая партия примет программу, устав, выберет руководящие органы, в результате мы будем иметь мощнейший политический фактор, который обеспечит свое постоянное присутствие на политическом поле Армении, и уверен, что очень быстро превратится в ведущую политическую силу и сможет вернуть власть народу.
- Будет ли АНК, как партия, иметь ту же силу, что и АНК, как союз партий?
- Может, даже большую. Конечно, движения имеют свои преимущества, в них входит большее число людей, но, с другой стороны, отсутствует дисциплина, эффективные механизмы принятия решений, оперативность действий в экстремальных условиях. Опыт показывает, что в условиях армянской диктатуры массовость и демократичность Движения недостаточны для осуществления поставленных целей. Сохраняя все это, нам как воздух необходимо непосредственное участие людей в формировании повестки, качественных обсуждений и принятии решений, а также такая структура которая позволит быстро осуществлять принятые решения.
- А что будут делать другие ведущие партии-члены АНК, такие, как ДПА и СДПА, которые не войдут в союз?Продолжится ли сотрудничество с ними?
- С обеими партями сохраняются блестящие союзнические отношения, наше единения мы рассматриваем как командное, чему подтверждением наша работа в НС.
- Фактически, учредительное собрание АНК состоится в апреле, однако до этого будут важные политические процессы, в частности, с 11 по 25 марта надо будет представить в ЦИК списки для участия в выборах Совета старейшин.
Сейчас, в пору внутренней реконструкции, каково отношение АНК к выборам в Совет старейшин, примет ли АНК участие?
- Если вы помните, в мае 2009 выборы в Совет старейшин превратились в политическую борьбу за смену власти. Идея была в следующем – если мы сможем отнять у Сержа Саргсяна мэрию, этим мы существенно ослабим его и откроются перспективы для демократизации, увеличатся шансы на смену власти под давлением народа. В этом отношении ситуация сегодня ничем не отличается от 2009 года, и восставшие против режима силы, поставившие целью уничтожение политической монополии, и сегодня могут поставить эту цель. Если удастся отнять у Саргсяна мэрию, в сверхнапряженной ситуации это будет серьезнейшей победой над режимом. Для этого необходимо сотрудничество авангардных политических сил, заинтересованных в уничтожении политической монополии. Конечно, объединение АНК, ППА, АРФД и “Наследия” в единый список было бы идеальным, и мы первые сделали это предложение. Мы выразили готовность пойти на любые уступки, лишь бы объединение состоялось. У нас нет проблем с попыткой трехсторонней встречи ППА, АРФД и Наследия. В объединении для нас важны не наши позиции, а факт объединения. Мы понимаем, что, возможно, эта проблема и нереалистична, независимо от нашей готовности на единый список. Но это не должно отразиться на нашей цели – вернуть народу мэрию, как первый этап. Это можно сделать и следующим образом: каждый идет на выборы со своим списком, однако договорившись о следующем:
1. Единственной мишенью критики будет действующая власть, исключается взаимная критика оппозиционных сил.
2. Договариваемся объединить усилия в обеспечении законности выборов, для этого на каждом участке у нас будут по 4 члена комиссии, плюс доверенные лица. Концентрация ресурсов партий в Ереване позволит осуществить эффективный контроль.
3. Договариваемся создать после выборов коалицию, что позволит 4 силам создать муниципальную власть.
Если единый список действительно нереалистичен, не надо делать из этого трагедию. Объединение вокруг этих 3 целей считаю совершенно возможным. Это внесет серьезный перелом в борьбе за формирование легитимной власти в Армении.
- Как будет участвовать в выборах АНК?
- Конкретно для АНК будет трудно быть одновременно в процессе трансформации и участвовать в выборах, но мы готовы сделать это – напрягая усилия и ресурс, так как видим серьезный шанс. Конечно, было бы хорошо, если бы выборы пришлись на время после формирования партии, однако имеем то, что имеем, другого времени не дано, значит, будем совмещать оба процесса. Сейчас мы составляем список.
- АНК, ППА и АРФД не участвовали в президентских выборах по разным причинам. В частности, АНК мотивировал также наличием механизма фальсификации выборов, что делало победу на выборах невозможной. Сейчас эти 3 силы хотят участвовать: что изменилось за это время? К такому решению привело поражение Сержа Саргсяна на некоторых участках в Ереване, или есть другие факторы?
- Изменение очень простое, фальсифицировать в масштабах Армении гораздо легче, чем в Ереване. В той ситуации шансов не было, что и показали выборы. В данной ситуации есть шанс: если сможем это сделать в Ереване, то это будет большое достижение. Тут есть еще простой расчет - если для объединения в президентских выборах необходим единый кандидат, то в выборах в совет старейшин, где участие пропорционально голосам, наличие единого списка не столь важно, можно, конкурируя, помогать друг-другу.
Левон Зурабян
- Господин Зурабян, в какой фазе находится формирование партии АНК?