ԵԱՀԿ ՄԽ–ին տրված մանդատը իրավունք տալի՞ս է ԼՂ–ի հարցը քննարկել «Մեծ ությակի» անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ ևս
«Կոմերսանտ» թերթը հաղորդել էր, որ հունիսի 26-ին իտալական Տրիեստում կայանալիք՝ «Մեծ ությակի» անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ քննարկվելու է Ղարաբաղյան հակամարտության հարցը։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանից «7օր»-ը փորձել է ճշտել, թե ո՞ր տեսանկյունից և ո՞ր մանդատի շրջանակներում են «Մեծ ությակի» անդամ երկրների արտգործնախարարները քննարկելու ԼՂ-ի հարցը։ Տ. Բալայանը նախ խորհուրդ է տվել հարցն ուղղել «Մեծ ությակի» անդամ երկրների արտգործնախարարություններին, իսկ հետո, այնուամենայնիվ, «պատասխանել է».
-Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։ Մինսկի խմբի քանի՞ անդամն են «Մեծ ությակի» անդամ։ Գրեթե բոլորը։
Սակայն Տ. Բալայանն այդպես էլ չի պատասխանել, թե ԵԱՀԿ ՄԽ-ին տրված մանդատը իրավունք տալի՞ս է ԼՂ-ի հարցը քննարկել, օրինակ, «Մեծ ությակի» անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ ևս։

Дает ли мандат, выданный Минской группе ОБСЕ, право обсуждать вопрос Нагорного Карабаха и во время встречи министров иностранных дел «Большой восьмерки»?
Газета «Коммерсант» сообщила, что 26 июня во время встречи стран-членов «Большой восьмерки» в итальянском Триесте будет обсуждаться вопрос карабахского конфликта.
«7or» попытался уточнить у пресс-секретаря МИД РА Тиграна Балаяна, в каком аспекте и в рамках какого мандата министры иностранных дел стран-членов «Большой восьмерки» будут обсуждать вопрос Нагорного Карабаха. Т. Балаян, прежде всего, посоветовал направить вопрос министрам иностранных дел стран «Большой восьмерки», а потом всё же «ответил»:
«Урегулированием карабахской проблемы занимается Минская группа ОБСЕ. Сколько членов Минской Группы являются членами «Большой восьмерки»? Почти все».
Однако Т. Балаян так и не ответил, дает ли мандат, выданный Минской группе ОБСЕ, право обсуждать вопрос Нагорного Карабаха, например, во время встречи министров иностранных дел «Большой восьмерки».