Հարցազրույց ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանի հետ
ԱԳՆ–ի կամ Կառավարական 2-րդ շենքը վաճառքի հանելու փաստը արժևորում եմ որպես ազգային արժանապատվության գիտակցումից ու մտավոր կարողություններից զուրկ մի խումբ տգետ չինովնիկների նախաձեռնած օրինազանց կամայականության սանձարձակ փաստ, որով նսեմացվում են մեր ազգային մշակութային ժառանգությունն ու ընդհանրապես մեր պետականությունը:
Այդ շենքը վաճառքից հետո դրվեց նաև աճուրդի։ Հաշվի չառնվեց նաև Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահի նամակը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ԱԳՆ շենքի աճուրդի գործընթացը կասեցնելու խնդրանքով։ Ի՞նչ խնդիր էր կառավարությունն այս քայլով ուզում լուծել։
Թե ինչ խնդիր է ուզում լուծել կառավարությունը, պարզ երևում է շենքը աճուրդի հանելու մասին կառավարության որոշման մեջ ներկայացվող տեքստից, որում պարզ է դառնում, որ այս ամենի մեջ Էռնեկյանը ստանձնելու է լոկ «քավության նոխազի» դերակատարում, քանի որ նրա առջև կդրվեն մասնագիտական սահմանափակումներ, որոնց պարագայում շենքը հյուրանոցի վերածելը կդառնա անհնար:
Զարմանալի և տարօրինակ չէ՞, որ հայտարարված այդ աճուրդը չկայացավ՝ գնորդ չլինելու պատճառով։
Այն, որ աճուրդը չէր կայանալու, ու Էռնեկյանը մնալու էր միակ գնորդը, կանխորոշված էր հիշյալ որոշմամբ: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ պետք էր մեկը, ով կանխավ կտրամադրի գումար, որի դիմաց երեք տարի հետո կստանա մի շենք՝ իբրև հատուցում: Իսկ վճարված գումարը ծախսելուց հետո՝ թեկուզ ջրհեղեղ:

Интервью с архитектором Сашуром Калашяном
-Выставление на продажу здания МИД или 2-го корпуса Правительства я оцениваю как факт разнузданного произвола со стороны группы неотесанных чиновников, лишенных какого-либо проявления интеллекта или осознания национального достоинства. Данным поступком унижается наше национальное культурное наследие и наша государственность в целом.
-После продажи данное здание было также выставлено на аукцион. Не было даже учтено письмо председателя Союза архитекторов президенту РА Сержу Саргсяну, в котором он просил остановить этот процесс. Какую задачу данным шагом хотело решить правительство?
-Какую задачу хотело решить правительство, ясно видно из текста решения о выставлении здания на аукцион. Из него следует, что во всем этом Эрнекян будет играть роль козла отпущения, поскольку перед ним выдвинут ограничения, которые сделают невозможным превращение здания в гостиницу.
-Не кажется ли Вам странным то, что заявленный аукцион не состоялся по причине отсутствия покупателей?
-То, что аукцион не состоится и Эрнекян останется единственным покупателем, было предопределено вышеупомянутым решением. Вся проблема в том, что нужен был тот, кто предварительно выплатит определенную сумму, а взамен этого через три года получит здание, якобы, в качестве компенсации. После же потраченной суммы – хоть потоп.