Քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ Հայաստանի շահերից է բխում Վերին Լարսի անցակետի բացումը, բայց մոտ ժամանակներում դա անհնար է, քանի որ անմիջականորեն կախված է վրաց-ռուսական հարաբերությունների վերականգնումից։ Այստեղ, ըստ քաղաքագետի, Հայաստանը կարող է միջնորդի դեր ստանձնել։
Փոխարենը քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը կարծում է, որ այս հարցում Հայաստանի՝ միջնորդի դեր ստանձնելու մասին խոսելն ուղղակի անլուրջ է։ Մոտ ապագայում լուրջ չէ նաև Վերին Լարսի անցակետի բացման հեռանկարը։
Ստեփան Գրիգորյան. «Վերին Լարսը չի բացվի»

Во время пресс-конференции политолог Степан Григорян сказал, что открытие пропускного пункта Верхнего Ларса исходит из интересов Армении, но в ближайшее время это невозможно, поскольку непосредственно зависит от восстановления грузино-российских отношений. По мнению политолога, Армения может взять на себя роль посредника в этом вопросе.
Вместе с тем политолог Ерванд Бозоян считает, что говорить о получении Арменией роли посредника в этом вопросе просто несерьезно. В ближайшее время несерьезна также и перспектива открытия пропускного пункта Верхнего Ларса.
Степан Григорян: «Верхний Ларс не откроется»