Կիրո Մանոյան. «Անհասկանալի է այն շքանաշանը, որը տրվեց Սահակաշվիլուն»
«Կարծում եմ, որ երեկվա մեր բողոքը բավական բարձր հնչեց, և լրատվամիջոցների շնորհիվ հասավ Վրաստանի նախագահին»–Մամուլի ազգային ակումբում, հունիսի 25-ին ոստիկանների և բողոքի ակցիայի մասնակիցների միջև տեղի ունեցած բախումների մասին խոսելիս ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի եւ քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը։
–Խնդիրը այն էր, որ կարծես թե կար քաղաքական որոշում, որ Սահակաշվիլին որևէ ցուցարարի չհանդիպի, և ոստիկանության ամբողջ նպատակաը այն էր, որ հրապարակը դատարկվի ցուցարարներից։ Սակայն ոստիկանության քայլերը նպաստեցին նրան, որ ավելի շատ արձագանք լինի, քան կարող էր լինել։
Կիրո Մանոյանը նաև նշել է, որ հետաքրքրական է, թե ինչու՞ Սահակաշվիլին չպետք է տեսներ իրական պատկերը։ Ըստ նրա, անհասկանալի է նաև այն շքանաշանը, որը տրվեց Սահակաշվիլուն։
«Նա ոչինչ չի արել, որ Ջավախքի հարցերը մեղմանան, և ինքն էլ արժանաի լինի շքանշանի։ Սա փոխադարձ քայլ էր. քանի որ, Վրաստանում մեր նախագահին տրվել էր շքանշան՝ ուրեմն, երևի մենք էլ պետք է շքանշան տաինք Վրաստանի նախագահին»,- նշել է Կիրո Մանոյանը։ Այն հարցին, թե արդյո՞ք երեկվա միջադեպը կապված էր ՀՅԴ կոալիցիայից դուրս գալու և ընդդիմադիր կեցվածք ընդունելու հետ, բանախոսը պատասխանել է. «Գյուլի այցելության ժամանակ էլ ոստիկանության հետ մեր հանդիպումը նախագահականի առաջ այնքան էլ հաճելի չէր։ Այն ժամանակ մենք կոալիցիայի կազմում էինք։ Սա կոալիցիայի մեջ լինելու, կամ չլինելու խնդիր չէ, այլ այն փաստն է, որ ով իրավասու է ոստիկանությանը հրահանգել՝ ինչ անել, այդ ժամանակ էլ հրահանգել էր, որ նախագահականի առջև չլինենք»։

Киро Маноян: «Непонятен тот орден, который был дан Саакашвили»
«Думаю, что наш вчерашний протест прозвучал достаточно громко и благодаря информационным средствам дошел до президента Грузии», - сказал ответственный Бюро АРФД по Ай Дату и политическим вопросам Киро Маноян в Национальном пресс-клубе, говоря о столкновениях произошедших 24 июня между полицейскими и участниками акции протеста.
«Проблема была в том, что словно было политическое решение, чтобы Саакашвили не встретил ни одного демонстранта, и вся цель полиции была в том, чтоб площадь освободилась от демонстрантов. Однако шаги полиции поспособствовали тому, чтобы была еще большая реакция, чем могла быть», заявил он.
Киро Маноян также отметил, что любопытно, почему Саакашвили не должен был увидеть реальную картину. По его мнению, непонятен также тот орден, которым был награжден Саакашвили.
«Он ничего не делал, чтоб вопросы Джавахка смягчились, и он был удостоен ордена? Это был ответный шаг, поскольку в Грузии нашего президента наградили орденом, значит, наверное, мы тоже должны были дать орден президенту Грузии», - отметил Киро Маноян. На вопрос, неужели вчерашний инцидент был связан с выходом АРФД из коалиции и принятием оппозиционной позиции, докладчик ответил: «Во время визита Гюля наша встреча с полицией тоже была не столь приятной. В то время мы были в составе коалиции. Это не вопрос нахождения или не нахождения нас в коалиции, а тот факт кто давал указ полиции, о том, что делать, в то время тоже приказывал, чтоб мы не были перед резиденцией президента»