Կոմանդոս. «Ինչ–որ մի սպայի պատժելով՝ խնդիրը չի լուծվի»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս) անդրադառնալով նոյեմբերի 19-ին ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տակ գտնվող առաջնային բնագծում տեղի ունեցած արտակարգ միջադեպին, որի հետևանքով 4 զինվոր զոհվել է և 4-ը՝ վիրավորվել, ասել է, թե ինչ կատարվում է մեր հասարակության մեջ, նույնն էլ կատարվում է  բանակում։
-Մենք չենք կարող ասել, որ այս ամենի միակ մեղավորը բանակն է։ Եկեք միասին մտածենք և լուծում տանք սրան։ Մեր հասարակությունը ինչպիսի՞ զինվոր է պատրաստում բանակ ուղարկելու համր, ի՞նչ է տեսնում այստեղ ու ինչո՞վ է լիցքավորվում, որ գնում է բանակ, ու նման դեպքեր են գրանցվում։ Բանակում էլ հրամանատարներն ավելի օրինապահություն ու խստապահություն պիտի դրսևորեն։ Ես այս դեպքերը ողբերգություն եմ անվանել,-նշել է նա։
Ըստ Արկադի Տեր-Թադևոսյանի՝ բանակը պետք է բաց լինի հասարակության համար, յուրաքանչյուր խնդիր էլ պետք է քննարկվի և լուծում ստանա, այլ ոչ թե ասվի, թե ամեն ինչ լավ է։
-Տեսնո՞ւմ եք, թե ոնց են պատասխանում մեր ղեկավարներն այս դեպքերի մասին խոսելիս՝ մենք կվերացնենք, այդպիսի բան չկա, այս չկա, այն չկա։ Լուծումն այն է, որ մեր հասարակությունը պետք է ունենա լայն ճամփա դեպի մեր բանակ, ինչպես մյուս երկրներում, -ասել  է նա։
Արկադի Տեր-Թադևոսյանի խոսքերով՝ շատ հաճախ առանձին զորամասերում հրամանատարները, վախենալով պատժից, գաղտնի են պահում առկա խնդիրները, որոնք հանգեցնում են նման դեպքերի։
-Հա՛, կարող է հիմա մի սպայի բռնեն և մի քանի տարի դատեն, ու գործը փակեն-գնա, բայց դրանով խնդիրը չի լուծվում։ Պետք են արմատական քայլեր, համակարգային քայլեր,-եզրափակել է նա։

Командос: «Наказав какого-то офицера, проблему не решить»
Говоря на встрече с журналистами  о произошедшем 19 ноября в одной из воинских частей Армии обороны НКР инциденте, вследствие которого погибло 4 военнослужащих и 4 были ранены, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Командос) заявил, что в армии происходит то же самое, что и в нашем обществе.
«Мы не можем обвинять во всем этом армию. Давайте вместе подумаем и найдем решение этой проблемы. Какого солдата готовит наше общество для того, чтобы отправить в армию? Что  он видит здесь? Чем воодушевляется при поступлении на службу в армии? И вот происходят такие случаи. Наши командиры должны проявлять ещë большую дисциплинированность и строгость. Я называю этот случай трагедией», - отметил он.
По мнению Командоса, армия должна быть открыта для общества и каждая проблема должна обсуждаться и получать решение. Нельзя заявлять, что всë в порядке.
«Видите, как отвечают наши руководители относительно подобных случаев: мы прекратим всë это, этого нет, того нет. Решение же в том, чтобы наше общество проложило широкий путь к армии, так же, как и в других странах», - отметил  Тер-Тадевосян.
По словам Аркадия Тер-Тадевосяна, очень часто командиры отдельных воинских частей из-за боязни быть наказанными скрывают имеющиеся проблемы, которые, однако, приводят к подобным случаям.
«Может быть, они накажут какого-то офицера, дадут ему несколько лет судебного срока и закроют дело, но этим проблему не решить. Нужны кардинальные шаги, оказывающие воздействие на всю систему»,- добавил Командос.