Զոհրաբյանը վերապահում ունի արտահերթ խորհրդարանկան ընտրություններ անցկացնելու մասով
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ԱԺ ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ղեկավարներ Արմեն Ռուստամյանն ու Ռուբեն Հակոբյանը կրկին հանդիպել են ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ՝ հստակեցնելու հետընտրական իրավիճակը քննարկելու ձևաչափը:
«ԱԺ նախագահն ինձ հետ խոսել է որպես խմբակցության քարտուղար, տեղեկացրել է հնարավոր քննարկումների մասին։ Ես խնդիրը քննարկել եմ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ, և այո, մենք պատարստ ենք հետընտրական զարգացումների վերաբերյալ ցանկացած ձևաչափով քննարկման մասնակցել»,-լրագրողներին հայտնել է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը՝ նշելով, որ առաջին խորհրդակցությանը չեն մասնակցել զուտ տեխնիկական պատճառներից ելնելով:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը տեղեկացրեց, որ հարցի վերաբերյալ խմբակցությունում քննարկում եղել է: «Երբ խորհրդարանական ուժերը կգան կոնսենսուսի, թե ինչ ձևաչափով է լինելու քննարկումը, ԲՀԿ-ն իր առաջարկները կներկայացնի»,–ասել է Ն. Զոհրաբյնաը՝ հիշեցնելով, որ ԲՀԿ-ն կողմ է 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին և կառավարման խորհրդարանական համակարգին:
Ինչ վերաբերում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարն ասել է.  «Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, իհարկե, մենք ունենք վերապահում, դա իմ կարծքին է: Ես չեմ կարծում, որ արտահերթ խոհրդարանական ընտրություններ անցկացնելը որևէ կապ ունի նախագահական ընտրությունների հետընտրական զարգացումների հետ»։

ППА готова обсуждать поствыборные развития в любом формате – Наира Зограбян
Комментируя в беседе с журналистами сегодняшнюю встречу руководителей парламентских фракций «Наследие» и АРФ «Дашнакцутюн» со спикером Национального собрания Овиком Абрамяном и обсуждавшиеся на этой встрече вопросы, секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян отметила:
«Спикер НС беседовал со мной, как секретарем фракции, и сообщил о возможных обсуждениях. Я проконсультировалась по данному вопросу с председателем ППА Гагиком Царукяном, и хочу сообщить, что мы готовы в любом формате участвовать в обсуждениях поствыборных развитий в стране».
При этом она отметила, что ППА не приняла участия в первом обсуждении лишь по техническим причинам.
Секретарь фракции ППА сообщила также, что обсуждения по данному вопросу прошли и внутри фракции.
«Когда парламентские силы придут к согласию в вопросе формата обсуждения, ППА представит свои предложения», - сказала Зограбян, напомнив, что ППА выступает за 100-процентно пропорциональную избирательную систему и парламентскую форму правления.
Что касается внеочередных парламентских выборов, то Наира Зограбян отметила:
«Конечно же, у нас есть оговорки в связи с внеочередными парламентскими выборами. Не думаю, что их проведение имеет какое-то отношение к сегодняшним поствыборным развитиям».