ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերում
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 20-ի նիստում Վարդան Այվազյանի նախագահությամբ քննարկեց երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Զբոսաշրջության եւ զբոսաշրջային գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցողը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը, տեղեկացրեց, որ մինչեւ երկրորդ ընթերցում ՀՀ կառավարությունն ընդամենը հստակեցումներ է կատարել զբոսաշրջային գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների պարտավորություններին վերաբերող հոդվածում:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց քննարկված օրինագծերի փաթեթին:
ՀՀ կառավարության առաջարկով՝ հանձնաժողովը հետաձգեց «Տրանսֆերային գնագոյացման մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի ՝ Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ նույն օրը հրավիրված նիստի օրակարգում ընդգրկված էր «Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Տեղական հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը, որի քննարկումը, հանձնաժողովի որոշմամբ, հետաձգվեց մինչեւ մեկ տարի ժամկետով:

На заседаниях постоянных комиссий НС
20 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам под председательством В.Айвазяна во втором чтении обсуждался законодательный пакет о внесении поправок в законы РА «О туризме и туристической деятельности» и «О государственной пошлине».
Основной докладчик, заместитель министра экономики РА А.Петросян проинформировал, что до второго чтения правительство РА внесло лишь уточнения в статью, касающуюся обязательств организаций, осуществляющих туристическую деятельность.
Комиссия вынесла положительное заключение по обсуждавшемуся пакету законопроектов.
По предложению правительства РА комиссия отложила дебаты по проекту «О трансфертном ценообразовании».
На созванном в тот же день заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта под председательством А.Давтяна решено отложить сроком на один год обсуждение законодательного пакета о внесении изменений и дополнений в законы РА «Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды» и «О местном референдуме».