Շվեյցարիայում ձերբակալվել է «WikiLeaks»–ին գաղտնի տեղեկություններ հաղորդողը
Ինչպես հաղորդում է «Вести»-ին, Շվեյցարիայում ձերբակալվել է «Julius Baer» բանկի նախկին աշխատակից Ռուդոլֆ Էլմերը։
Հենց նա է Ջուլիան Ասանջին տրամադրել գործարարների և ֆինասական կազմակերպությունների վերաբերյալ մի քանի հազարի հասնող գաղտնի փաստաթղթերը։
Շվեյցարիայի արդարադատությունը Էլմերին մեղավոր է ճանաչել բանկի անվտանգության կանոնները խախտելու համար և տուգանել է 7,5 հազ. դոլարի չափով։
Դրանից մի քանի ժամ անց Էլմերը կրկին ձերբակալվել է։ Ինչպես հաղորդում են ոստիկանության աշխատակիցները, ձերբակալվածի նկատմաբ շվեյցարական օրենքերի խատման համար լրացուցիչ մեղադրանքներ են առաջադրվել։
Հունվարի 11-ին աղմկահարույց «WikiLeaks» ինտերնետ պարբերականի հիմնադիր Ջուլիան Ասանջը հայտարարել էր, որ իր կազմակերպությունը շարունակելու է թերթերի և ամբողջ աշխարհում մարդու իրավունքերի պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների միջոցով իր ունեցած նյութերը տարածել։
Հիշեցնեք, որ Ասանջը ձերբակալվել էր 2010թ. դեկտեմբերի 7-ին Շվեդիայի պահանջով, որտեղ նրան մեղադրում էին բռնաբարության համար։
Դեկտեմբերի 16-ին նա գրավի դիմաց ազատ է արձակվել և այդ պահից ի վեր տնային կալաքի տակ ապրում է քաղաքից դուրս գտնվող իր ընկերոջ տանը։

В Швейцарии арестован бывший сотрудник банка «Julius Baer» Рудольф Элмер.
Именно он передал Джулиану Ассанжу документы на несколько тысяч бизнесменов и финансовых организаций, сообщает «Вести.Ru».
Швейцарское правосудие признало Элмера виновным в нарушении правил безопасности банка, и приговорило его к штрафу в 7,5 тысяч долларов.
Элмер был снова взят под стражу спустя несколько часов после оглашения приговора, как объясняют в полиции, арестованному будут предъявлены дополнительные обвинения в нарушении швейцарских законов.
Отметим, что 11 января основатель скандального ресурса «Wikileaks» Джулиан Ассанж заявил, что его организация продолжит распространение материалов через газеты и организации борцов за права человека во всем мире.
Напомним, что Ассанж был арестован в Лондоне 7 декабря 2010 года по запросу Швеции, где его обвинили в изнасиловании, и помещен в тюрьму.
16 декабря он был освобожден под залог. С тех пор он проживает под домашним арестом в загородном доме своего друга.
В Швейцарии арестован информатор «WikiLeaks»