Վարդան Այվազյան. «Հայ–թուրքական տնտեսական հարաբերություններում օրենսդրական կարգավորման առումով շատ խնդիրներ կան»
-Նախաձեռնությունը շատ ողջունելի է, մասնավորապես, որովհետև բացում էն բոլոր հնարավոր զարգացումները։ Բնականաբար, վաղ թե ուշ այդ սահմանը բացվելու է, և մենք կունենանք այն հնարավոր ռիսկերը տնտեսության վրա և այն կարգավորման մեխանիզմները, որոնք պետությունները, մասնավորապես՝ Թուրքիան, կիրառում է իր թե՛ արտահանման խթանման, թե՛ ներքին տնտեսության կարգավորման համար։ Այստեղից հետևում է, որ ՀՀ համապատասխան թե՛ գործադիր, թե՛ օրենսդիր մարմինները, և թե՛ տնտեսվարողները պետք է դիրքավորվեն թե՛ լավ, թե՛ վատ առումներով, որպեսզի կարողանանք մրցունակ լինել։Օրենսդրական կարգավորման առումով շատ խնդիրներ կան, որոնք պետք է փորձենք կարգավորել,-«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ճանապարհների վերաբացման առևտրատնտեսական հիմնախնդիրները» թեմայով ՀՅ Դաշնակցության կազմակերպած քննարկման վերաբերյալ ասել է ՀՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Այվազյանը։
Նա նշել է, որ քննարկումը շատ ուսուցանելի էր, և Հայաստանը պետք է ռեալ գնահատի իր ունեցած հնարավորություններն ու նախապատրաստված լինի։
-Նախաձեռնությունը շատ ողջունելի է, մասնավորապես, որովհետև բացում էն բոլոր հնարավոր զարգացումները։ Բնականաբար, վաղ թե ուշ այդ սահմանը բացվելու է, և մենք կունենանք այն հնարավոր ռիսկերը տնտեսության վրա և այն կարգավորման մեխանիզմները, որոնք պետությունները, մասնավորապես՝ Թուրքիան, կիրառում է իր թե՛ արտահանման խթանման, թե՛ ներքին տնտեսության կարգավորման համար։ Այստեղից հետևում է, որ ՀՀ համապատասխան թե՛ գործադիր, թե՛ օրենսդիր մարմինները, և թե՛ տնտեսվարողները պետք է դիրքավորվեն թե՛ լավ, թե՛ վատ առումներով, որպեսզի կարողանանք մրցունակ լինել։ Օրենսդրական կարգավորման առումով շատ խնդիրներ կան, որոնք պետք է փորձենք կարգավորել,-«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ճանապարհների վերաբացման առևտրատնտեսական հիմնախնդիրները» թեմայով ՀՅ Դաշնակցության կազմակերպած քննարկման վերաբերյալ ասել է ՀՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Այվազյանը։

Вардан Айвазян: «В плане законодательного урегулирования в армяно-турецких экономических отношениях проблем не существует»
«Инициатива очень приветствуется, поскольку открывает все возможные развития. Естественно, рано или поздно эта граница откроется и мы будем иметь те возможные риски на экономику и те механизмы урегулирования, которые государства, в частности, Турция имеют как на экспорт-импорт, так и на урегулирование внутренней экономики. Из этого следует, что соответствующие, как исполнительные, так и законодательные власти, так и хозяйствующие субъекты должны занять позицию как в хорошем, так и плохом смысле слова, чтобы можно было быть конкурентным», сказал член фракции РПА Вардан Айвазянво время обсуждения, организованного АРФД по теме «Торгово-экономические проблемы по открытию дорог между Арменией и Турцией».
Он отметил, что это обсуждение очень поучительно и Армения должна реально оценить свои имеющиеся возможности и быть готовым к этому.
«Инициатива очень приветствуется, поскольку открывает все возможные развития. Естественно, рано или поздно эта граница откроется и мы будем иметь те возможные риски на экономику и те механизмы урегулирования, которые государства, в частности, Турция имеют как на экспорт-импорт, так и на урегулирование внутренней экономики. Из этого следует, что соответствующие, как исполнительные, так и законодательные власти, так и хозяйствующие субъекты должны занять позицию как в хорошем, так и плохом смысле слова, чтобы можно было быть конкурентным», сказал член фракции РПА Вардан Айвазян во время обсуждения, организованного АРФД по теме «Торгово-экономические проблемы по открытию дорог между Арменией и Турцией».